Wiązanki pogrzebowe

Ceremonia pogrzebowa, którą organizujemy po śmierci naszych bliskich, to smutne, lecz zawsze podniosłe wydarzenie. Niezależnie od zwyczajów panujących w danej kulturze lub wyznawanej religii, zawsze ma uroczysty przebieg i powinna odznaczać się piękną oprawą. Duże znaczenie w tym względzie przywiązuje się do kwiatów, z których wykonywane są wieńce, wiązanki i bukiety.

Tradycje i zwyczaje związane z dekorowaniem grobów kwiatami 

Zwyczaj składania wiązanek pogrzebowych podczas mszy świętej przy trumnie lub urnie, a później na grobie na cmentarzu, wynika z szacunku dla zmarłego i chęci pożegnania go z godnością. Jest to od dawna praktykowana tradycja w Polsce.  Najczęściej preferowanymi kwiatami o uznanej od wieków symbolice są chryzantemy oznaczające żałobę i przemijanie, róże symbolizujące miłość i oddanie aż po grób, goździki wyrażające niezatartą pamięć oraz lilie odzwierciedlające młodość i niewinność.  

Znaczenie kolorów kwiatów używanych do wykonania wieńców i wiązanek pogrzebowych

Kierując się względami estetycznymi lub ceną, podczas zamawiania wieńca lub wiązanki pogrzebowej nie możemy zapominać także o tym, że istnieje symbolika kwiatów pogrzebowych. Główny motyw wiązanki lub wieńca stanowi gatunek i kolor dobranej kompozycji.

Najczęściej wybieranym kolorem jest kolor czerwony lub fioletowy. Ciemne kwiaty z reguły wybierane są dla starszych zmarłych, a jasne lub białe dla osób młodych i dzieci. Coraz popularniejsze w kompozycjach są też kwiaty niebieskie. Wiązanka lub wieniec pogrzebowy wykonane są na podkładzie z naturalnego igliwia lub ozdobnych liści, o różnych kształtach i wielkości. Bywają także kompozycje w kształcie krzyża. Wiele w tym względzie zależy od profesjonalizmu florystki. 

Personalizacja i ozdoby w pogrzebowych kompozycjach kwiatowych

Charakteryzując znaczenie kwiatów w kompozycjach pogrzebowych należy wspomnieć o tzw. wieńcach specjalnych. Są to spersonalizowane dekoracje kwiatowe. Mogą przedstawiać określone symbole, stanowić napisy z kwiatów i inne ozdoby określające zmarłą osobę. Wybierane motywy zależą od inwencji organizatora pogrzebu.

Najdroższe i najokazalsze są wieńce składane przez bliską rodzinę, przyjaciół lub znajomych z pracy. Na wstęgach umieszczone są słowa pożegnania oraz okolicznościowe sentencje wyrażające żal i smutek. Inny rodzaj kompozycji z kwiatów to palmy pogrzebowe. Są to bardzo okazałe wiązanki o wrzecionowatym kształcie, zwykle ozdobione szarfami z pożegnaniem. Składane są przeważnie przez żonę lub męża zmarłego. Pozostali uczestnicy ceremonii pogrzebowej ograniczają się przeważnie do niedużego bukietu lub jednego kwiatu. Coraz większą popularność w kompozycjach kwiatowych zdobywają delikatne kwiaty eustomy, symbolizujące miłość, czystość i przywiązanie.

Aby ceremonia pogrzebowa odbyła się na najwyższym poziomie warto skorzystać z usług profesjonalnych firm z branży funeralnej. Kompleksowe usługi w zakresie organizacji i oprawy pogrzebu zapewnia renomowany zakład pogrzebowy Archon. Na życzenie klienta i w jego imieniu oferuje składanie świeżych kwiatów i zniczy w każdym momencie lub w konkretny wskazany ważny dzień. Może to być usługa wykonana na okoliczność Wszystkich Świętych, rocznicę urodzin lub śmierci. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: zaklad-pogrzebowy.com.pl

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.