Powój trójbarwny (Convolvulus tricolor) i jego efektowne, trąbkowate kwiaty ożywią swymi głębokimi barwami każdą kompozycję roślinną na zewnątrz domu. Kwiaty powoju trójbarwnego otwierają się wczesnym rankiem, prezentując przez cały dzień swoją urodę, aby ponownie zamknąć się o zmierzchu.
Powój najpiękniej wygląda, gdy rośnie w pełnym słońcu, ale toleruje również częściowe zacienienie.
Poszczególne kwiaty wyrastają w kątach liści. Mają trąbkowaty kształt, jaskrawożółtą gardziel otoczoną białą gwiazdką i głębokim, aksamitnym błękitem pozostałej części płatków. Liście powoju są niewielkie, ciemnozielone, owalne do lancetowatych.
W odróżnieniu od blisko z nim spokrewnionego wilca purpurowego (Ipomea purpurea), powój trójbarwny jest rośliną o słabszym wzroście i licznie rozgałęziających się pędach. Oba te gatunki należą do tej samej rodziny powojowatych (Convolvulaceae).
Wiotkie pędy powoju trójbarwnego płożą się po gruncie lub wspinają po innych roślinach, aby zapewnić sobie jak najlepsze warunki świetlne. Jest to roślina jednoroczna, uprawiana z nasion i zamykająca cykl życiowy w obrębie jednego sezonu.
Powój trójbarwny zwykle dorasta do 20-40 cm wysokości, a następnie rozgałęzia się, tworząc bujną roślinę o pędach rozrastających się nawet do 50-70 cm na boki. Kwiaty mają średnicę ok. 3,5 cm i wspaniale kontrastują barwą z zielenią liści. Pokrywają one roślinę bardzo gęsto, a ich liczba może być jeszcze większa, jeśli regularnie usuwa się te, które przekwitają.
Jako roślina jednoroczna o intensywnej barwie, powój może być posadzony pomiędzy bylinami o zielonych liściach lub roślinami kwitnącymi mniej obficie. Takie sąsiedztwo podkreśli kolor kwiatów powoju. Ponieważ jest on niską rośliną, doskonale nadaje się na towarzysza dla roślin wysokich, tworząc barwne, zwarte tło.
Pielęgnacja
Na słonecznym stanowisku i przy dostatecznym podlewaniu, powój nie wymaga żadnej pielęgnacji. Należy jedynie usuwać więdnące kwiaty, aby pobudzać roślinę do dalszego kwitnienia.
Do wysiewu nasion stosujemy wyłącznie podłoże siewne. Sadzonki sadzi się w dobrze przepuszczalną ziemię. Nasiona można wysiewać bezpośrednio do gruntu.
Latem podlewamy obficie raz na tydzień, o ile pogoda nie jest bardzo upalna, gdyż wówczas trzeba podlewać rośliny częściej. Jeśli powój nie będzie miał dość wilgoci, liście i kwiaty będą się zwijać. Roślina kończy wegetację późną jesienią. Do wody przy podlewaniu dodajemy nawóz płynny przy co drugim lub co trzecim zabiegu.
Powój trójbarwny najlepiej uprawiać na zewnątrz. Zapewniamy roślinie możliwie słoneczne stanowisko - gatunek ten najlepiej czuje się i wygląda w pełnym słońcu. Jednak warto też pamiętać, że może on tolerować również częściowe zacienienie. Convolvulus tricolor najlepiej rośnie w temperaturach 18-21°C.
Pielęgnacja przez cały rok
Marzec-kwiecień Nasiona wysiewa się w marcu do doniczek z podłożem siewnym. Przed siewem należy je moczyć przez dobę w ciepłej wodzie. Nasiona umieszcza się po dwa w doniczce lub po jednym w wielodoniczce, na głębokości ok. 1 cm. Gdy wzejdą, usuwa się słabszą z dwóch siewek. Siew do gruntu wykonuje się w kwietniu, w rzędach, przerywając siewki po wschodach co 20 cm w rzędzie.
Maj-czerwiec Rośliny wysiane do doniczek wysadza się do skrzynek i donic balkonowych w maju lub w czerwcu, w zależności od warunków pogodowych.
Lipiec-październik Powój kwitnie od lipca aż do pierwszych przymrozków. Kilka ostatnich kwiatów można pozostawić na roślinach, aby zawiązały nasiona, które będzie można wykorzystać w następnym sezonie.
Choroby i szkodniki
Liście i kwiaty zwisają
Roślina ma zbyt sucho. Podlewamy ją obficie, ale szybko usuwamy nadmiar wody zbierającej się w podstawce. Jeśli okres przesuszenia przedłuży się, roślina może zrzucić kwiaty.
Mączniak
Białe plamy na liściach i kwiatach są objawem porażenia rośliny chorobą grzybową - mączniakiem. Rośliny zraszamy regularnie. Jeśli mimo to dojdzie do infekcji, dodajemy odpowiedni fungicyd do wody używanej do zraszania. Podlewamy regularnie, by mieć pewność, że podłoże będzie wilgotne.