Aranżacja ogrodu powinna uwzględniać upodobania estetyczne domowników oraz ich indywidualne potrzeby. Dzięki temu można stworzyć przestrzeń, która będzie atrakcyjna pod kątem wizualnym, a jednocześnie funkcjonalna. Bardzo wiele osób decyduje się na zamontowanie w ogrodzie pergoli. Jakie są ich zalety?
Czym są pergole ogrodowe?
Pergole ogrodowe znane były od czasów średniowiecznych, a w okresie modernistycznym przeżyły swój renesans za sprawą awangardowych budowli w Stanach Zjednoczonych i krajach europejskich. W zależności od swojej formy mogą być wykonane z drewna bądź marmuru. Pergole składają się z dwóch rzędów słupków, na których montowana jest kratownica, podtrzymująca rośliny. Drewniana lub marmurowa konstrukcja zazwyczaj pełni funkcję dekoracyjną, jednak jej zastosowanie jest bardzo uniwersalne i w dużej mierze zależy od wizji aranżacyjnej właściciela ogrodu. Pergole mogą na przykład nadać bryle domu optycznej lekkości, co jest szczególnie korzystne przy niskich, parterowych budynkach. W wielu przypadkach stanowią dodatkowy nośnik dla oświetlenia elektrycznego. Nierzadko wykorzystuje się również jako podporę dla materiałów osłonowych montowanych w celu ochrony przed słońcem lub silnymi opadami atmosferycznymi.
Czy pergole ogrodowe sprawdzą się w każdym ogrodzie?
Klasyczna pergola wykonana jest z naturalnego surowca, jednak na rynku dostępne są również modele z aluminium i stali, dzięki czemu bez problemu można wybrać rozwiązanie dopasowane do ogólnej stylistyki balkonu bądź tarasu. Jeśli chcesz wykorzystać konstrukcję jako podporę dla roślin pnących (na przykład róż i bluszczu), dopasuj kolor jej poszczególnych elementów do barwy kwiatów. Sam montaż pergoli nie powinien sprawić wielu trudności, nawet amatorom aranżacji ogrodowych. Polega on bowiem na spasowaniu gotowych elementów zgodnie z dołączoną przez producenta zestawu instrukcją obsługi. W prosty i szybki sposób możesz zatem stworzyć przestrzeń relaksu dla siebie i bliskich.
Najniższa cena pergoli
Pergole ogrodowe dostępne są w różnych wariantach cenowych w zależności od wymiarów, konstrukcji i materiałów. W przypadku niewielkiego, bambusowego łuku przeznaczonego do montażu nad drzwiami trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych. Duże pergole ogrodowe są znacznie większą inwestycją. Ich koszt zaczyna się bowiem od kilku tysięcy złotych. Najbardziej efektowne pergole tarasowe to inwestycja nawet 100 000 zł.
Pergola to idealna dekoracja ogrodu, która może pełnić wiele funkcji, m.in. chronić przed deszczem i promieniami UV. Warto pamiętać, by jej wielkość oraz forma dopasowana była do wielkości tarasu, balkonu, patio itp. Prosta pergola może również stanowić efektowne urozmaicenie drzwi wejściowych.
Materiał zewnętrzny