Swietokrzyskie kopalnie surowcow mineralnych

Otwornica do gresu - jak wybrać odpowiednią?

Gres zalicza się do materiałów ciężkich w obróbce, wymagając tym samym odpowiednich narzędzi. Jednym z najczęściej stosowanych w celu wykonywania otworów są otwornice diamentowe do gresu, które cechuje szczególna precyzja i wytrzymałość. Jakie są rodzaje otwornic diamentowych? Jak wybrać najlepszą? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Otwornice diamentowe do gresu i ich rodzaje

Otwornica diamentowa, jak sama nazwa podpowiada, to narzędzie przeznaczone do wiercenia otworów. Z uwagi na diamentowe wiertła, idealnie sprawdza się ona w przypadku trudnych i twardych materiałów, takich jak gres.

W specjalistycznych sklepach można znaleźć otwornice diamentowe do gresu posiadające elementy tnące o różnych średnicach - zazwyczaj najmniejsze z nich mają zaledwie 6 mm, zaś największe nawet 12 cm. Często sprzedawane są one w zestawach, w których znajdują się różne rozmiary, umożliwiając tym samym wykonywanie otworów pożądanej w danym momencie wielkości.

Przy pomocy otwornicy diamentowej można łatwo i precyzyjnie wywiercić otwory w twardych materiałach, robiąc to zarówno na sucho, jak i na mokro. Pierwszy ze sposobów lepiej sprawdzi się w przypadku niewidocznych w późniejszym czasie otworów - chcąc uzyskać perfekcyjny efekt, warto zdecydować się na jednoczesne polewanie wodą wierconej powierzchni.

Otwornica do gresu - jak wybrać najlepszą?

Jakie cechy powinno posiadać tego rodzaju narzędzie? Wiercenie otworów w gresie nie należy do najprostszych zadań. Twardy materiał podczas pracy staje się podatny na siłę, przez co łatwo o powstanie pęknięcia. Warto zatem mieć to na uwadze i zdecydować się na zakup otwornicy o najwyższej precyzji wykonania. Otwornice diamentowe posiadają perfekcyjnie równe brzegi i niezwykle wytrzymałe elementy tnące. Jednocześnie są one jednak delikatne i precyzyjne, dzięki czemu są w stanie poradzić sobie z trudnym w obróbce gresem, minimalizując tym samym ryzyko powstania uszkodzeń na jego powierzchni.

Wysokiej jakości narzędzie musi być również bezpieczne, dlatego też warto zainwestować w otwornicę, która ostrze do korpusu przymocowane ma metodą próżniową. Lutowanie lub spawanie laserowe może zwiększać ryzyko oderwania się części podczas pracy, zagrażając tym samym bezpieczeństwu użytkownika otwornicy. Należy mieć na uwadze, że podczas intensywnych obrotów, diamentowe wiertła mogą znacznie się nagrzewać. Chcąc uniknąć tego rodzaju problemów, można zdecydować się na użycie otwornicy olejowej - wypływający olej nie tylko schłodzi wiertło, ale także przedłuży jego trwałość.

Przeznaczona do gresu otwornica diamentowa powinna wyróżniać się wysoką jakością. Zdecydowanie należy wybrać profesjonalne narzędzie, które pozwoli na wiercenie precyzyjnych otworów o równych krawędziach, co jednocześnie zminimalizuje ryzyko powstania uszkodzeń na powierzchni płytki gresowej. Dobry sprzęt będzie stanowił również gwarancję bezpieczeństwa podczas jego użytkowania. Należy pamiętać, że jego konstrukcja musi zapewniać komfort podczas pracy oraz dbać o bezpieczeństwo operatora narzędzia.

Ile kosztuje otwornica diamentowa?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, otwornice najczęściej sprzedawane są w zestawach zawierających od kilku do kilkunastu sztuk elementów tnących o różnych średnicach. Wiele w tej kwestii zależy zarówno od wielkości wybranego kompletu, jak i jego producenta, jednak na rynku znaleźć można zestawy w cenie ok. 200 zł.

Przed podjęciem decyzji o zakupie warto jednak upewnić się co do jakości otwornic - wybór najtańszego narzędzia, nawet, gdy będzie ono wykorzystywane wyłącznie sporadycznie, nie zawsze może okazać się korzystny. Znacznie lepiej zaufać profesjonalnym sprzętom, które zadbają nie tylko o precyzyjną, ale i przede wszystkim bezpieczną pracę.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.