Złocień krzewiasty (Argyranthemum frutescens)
Złocień krzewiasty (Argyranthemum frutescens) jest uniwersalną rośliną, którą można uprawiać na balkonie lub patio, a także w mieszkaniu. Umieszczona w słonecznym pokoju lub w oranżerii, może kwitnąć przez większą część roku. W ogródku lub na balkonie ich pełne wdzięku koszyczki pojawiają się zaś przez całe lato.

Złocień krzewiasty zwana również chryzantemą krzewiastą, argyrantemą krzewiastą lub margerytką, pochodzi z Wysp Kanaryjskich i Madery. Jako roślina ozdobna uprawiana jest od przeszło 200 lat. W tym czasie hodowcom udało się uzyskać liczne odmiany zarówno o kwiatach pojedynczych, jak i pełnych.

Margerytki najczęściej uprawiane są jako rośliny jednoroczne, choć w rzeczywistości są bylinami, które nietrudno przezimować. Rośliny rosnące w ogrodzie lub na patio należy przenieść jesienią do domu i umieścić w chłodnym, ale wolnym od mrozu pomieszczeniu. W taki sam sposób zimuje się również margerytki uprawiane jako rośliny pokojowe - trzeba im zapewnić chłód i oszczędnie podlewać.

Wiosną rośliny należy przenieść na słoneczne stanowisko. Przez całe lato wymagają one nawożenia, ale umiarkowanego, gdyż zbyt intensywne dokarmianie powoduje bujny rozwój liści i ograniczenie liczby kwiatów. Podobnie może zareagować roślina przesadzona do doniczki ze zbyt zasobnym podłożem.

Margerytki rosną bardzo szybko. Posadzone w doniczkach osiągają wysokość 30-45 cm. Zwykle mają zwarty, krzewiasty pokrój, ale mogą być prowadzone jako miniaturowe drzewka. Jeśli chcemy uprawiać je jako rośliny pokojowe, musimy znaleźć dla nich słoneczne stanowisko, np. na parapecie południowego okna. Duża roślina bardzo efektownie wygląda w jasnym przedpokoju obok drzwi, szczególnie jeśli ma formę pienną. Na zewnątrz najwygodniej posadzić margerytki w dużych donicach.

Pielęgnacja

Złocień krzewiasty jest łatwy w uprawie — w dobrych warunkach właściwie nie wymagaj pielęgnacji. Należy usuwać więdnące kwiaty, aby przedłużyć kwitnienie oraz uszczykiwać wierzchołki wzrostu młodych roślin prowadzonych z sadzonek.

Roślinie przesadza się wiosną do ziemi torfowej lub mieszanki ziemi ogrodowej, kory i kompostu. Należy podlewać ją obficie latem i zdecydowanie oszczędniej zimą, w okresie spoczynku. Między kolejnymi zabiegami podłoże powinno nieco przeschnąć.

W czasie sezonu wegetacyjnego margerytki zasila się raz w miesiącu uniwersalnym nawozem płynnym. Zimą nawożenie jest niewskazane. Najlepiej rosną i najobficiej kwitną na słonecznym stanowisku, gdzie słońce świeci przynajmniej 3-4 godziny dziennie. Rośliny te dobrze rosną w normalnych temperaturach, ale należy je chronić przed wiatrem. Zimą trzeba je umieścić w chłodnym pomieszczeniu, ale o temperaturze nie niższej niż 10°C.

Złocień krzewiasty w formie piennej

  1. Roślinę w formie drzewka można kupić, ale warto pokusić się o wyhodowanie własnej - z sadzonki pędowej.
  2. We wrześniu pobieramy sadzonkę długości 5-8 cm z nie kwitnącego pędu bocznego i sadzimy ją w wilgotnym podłożu. Gdy sadzonka ukorzeni się, przesadzamy ją do doniczki. Wiosną usuwamy wszystkie pojawiające się pędy boczne. Podwiązujemy roślinę do palika, aby zachowała wzniesiony pokrój. Gdy łodyga zdrewnieje, przesadzamy ją do większej doniczki.
  3. Gdy roślina osiągnie pożądaną wielkość, uszczykujemy jej wierzchołki wzrostu, aby pędy rozgałęziły się, tworząc okrągłą koronę, która stopniowo pokryje się kwiatami.

Choroby i szkodniki

Czerwonawe liście

Jeśli na roślinie pojawiają się liście zabarwione czerwonawo (poniżej), oznacza to, że otoczenie ma zbyt niską temperaturę - latem temperatura nie powinna spaść poniżej I0°C.

Żółknące liście

Są rezultatem zbyt obfitego podlewania. Zimą musi być ono oszczędne, a podłoże powinno przeschnąć pomiędzy kolejnymi zabiegami.

Miniarki

Jasne tunele wydrążone w liściach (po prawej) są efektem żerowania larw muchówek zwanych miniarkami. Usuń porażone liście lub opryskaj roślinę insektycydem.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.