Zielistka Sternberga jest chyba najpopularniejszą i najłatwiej rozpoznawalną rośliną doniczkową na świecie. Jej łukowato zwieszone, wąskie liście są zazwyczaj pasiaste, biało- lub kremowo-zielone.
Gatunek sprowadzony do Europy z Afryki Południowej ma liście zupełnie zielone. Uzasadnia to jego łacińską nazwę Chlorophytum - „zielona roślina”. Zielistka ma niezwykłą właściwość: absorbuje toksyny z powietrza, dzięki czemu pomaga w oczyszczaniu otoczenia.
Większość zielistek dostępnych w sprzedaży to odmiany o dwubarwnych, pasiastych liściach. Niezależnie od odmiany, charakterystyczną cechą tych roślin są długie, wiotkie pędy kwiatowe, na których końcach pojawiają się małe, białe kwiaty. Kwiaty są nietrwałe i wkrótce ich miejsce zajmują małe rozmnóżki, wyglądające jak miniaturowe rośliny dorosłe.
Dobrze utrzymane zielistki wyglądają bardzo efektownie. Szkoda, że w uprawie domowej są często zaniedbane. Wprawdzie rośliny i tak sobie radzą, ale przy starannej opiece prezentowałyby się o wiele okazalej i atrakcyjniej.
Maksymalna wysokość rośliny nie przekracza 15-25 cm, ale długość liści jest znacznie większa i wynosi odpowiednio: 30-60 cm i 45-60 cm.
Tym, co najbardziej odróżnia zielistkę od innych roślin pokojowych jest zdolność tworzenia rozmnóżek powstających na długich pędach kwiatowych. Roślina wygląda najpiękniej, gdy jej liście mogą się swobodnie zwieszać - dlatego najlepszym dla niej miejscem jest postument lub wiszący kosz.
Podstawy pielęgnacji
Roślina jest rośliną łatwą w uprawie. Jej pielęgnacja polega jedynie na rozsądnym podlewaniu i usuwaniu uschłych liści.
Gdy korzenie wypełnią doniczkę, roślinę należy przesadzić, najlepiej w marcu, w podłoże z ziemi kompostowej. Młode rośliny trzeba zwykle przesadzać co roku. Maksymalna średnica doniczki to 15—20 cm. Latem podlewanie powinno być obfite, 2-3 razy w tygodniu. Jednak nie wolno dopuścić do zalania podłoża, bo zielistka toleruje suszę, ale nie nadmiar wilgoci. Od października do marca podlewanie powinno być umiarkowane.
Zielistka nie wymaga częstego nawożenia - wystarczy zasilić ją raz w roku na wiosnę. Najlepszym miejscem dla zielistki jest wschodnie lub zachodnie okno, gdzie będzie miała jeszcze wystarczająco światła, ale uniknie bezpośredniego nasłonecznienia, szczególnie latem, kiedy jest najbardziej intensywne.
Latem maksymalna temperatura powinna wynosić 18°C, zaś minimalna temperatura zimą to 7°C. Kupując, wybieraj rośliny małe, ale bujnie ulistnione, o mocnych, zdrowo wyglądających liściach.
Rozmnażanie
Już rośliny o wysokości 8-10 cm zaczynają wytwarzać pędy kwiatowe, na których formują się rozmnóżki. Jeśli roślina nie chce kwitnąć, trzeba pozwolić przeschnąć podłożu przed kolejnym podlaniem. Rozmnóżki należy pozostawić na pędzie do czasu wytworzenia korzeni, a następnie, nie odcinając od pędu, umieścić w doniczce ustawionej w pobliżu rośliny matecznej. Gdy wypuszczą nowe liście, można je oddzielić od pędu kwiatowego.
Choroby i szkodniki
Usychające końce liści
Liście zielistki mają skłonność do usychania na końcach. Oznacza to, że roślina wymaga zasilenia nawozem lub przesadzenia do większej doniczki. W takim przypadku należy od czerwca do września dokarmiać roślinę raz na dwa tygodnie płynnym nawozem. Jeśli korzenie wypełniły już doniczkę, konieczne jest przesadzenie - najlepiej w marcu lub kwietniu.
Podlewanie
Powinno być umiarkowane, gdyż zielistka nie toleruje mokrego podłoża. Krótkie okresy przesuszenia znosi natomiast bez uszczerbku, gdyż może magazynować wodę w mięsistych korzeniach.