Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) to paproć pochodząca ze stref tropikalnych Afryki Wschodniej, Azji i Australii. Jej długowieczność, jako rośliny pokojowej, jest dosyć ograniczona, gdyż bardzo źle znosi ona suche powietrze. Błyszczące, jasnozielone liście o czarnym nerwie głównym i szybkim wzroście ułożone są w rozetę. Osiągają długość 80-100 cm. Rośliny starsze tworzą bardzo dużo zarodników na spodniej stronie liści.
Asplenium nidus wymaga zimą temperatury 20-24°C (nigdy nie powinna ona spadać poniżej 18°C) i lekkiego zacienienia. Latem uprawia się roślinę w półcieniu, liście muszą być chronione przed bezpośrednim padaniem promieni słonecznych.
Lubi podłoże dostatecznie przewiewne, lekkie, przepuszczalne dla wody, jednakże na tyle, aby uniemożliwiało zupełny jej odpływ. Może być przygotowane z mieszaniny ziemi liściowej, torfu i piasku (1:1:0,2), o pH 4,5-6,5. Duże rośliny przesadza się od marca do sierpnia. Po przesadzeniu należy zapewnić im maksymalną wilgotność powietrza. W temperaturze 20°C należy roślinę podlewać codziennie wodą o temperaturze pokojowej, pozbawioną wapnia. Należy ją także spryskiwać, ale tak, by wyschła przed końcem dnia, dzięki temu unika się tworzenia brzydkich, ciemnobrązowych plam na liściach. Między marcem a sierpniem raz na miesiąc zasila się rośliny roztworem wieloskładnikowego nawozu o stężeniu 0,1 %.
Rozmnażanie przez zarodniki należy pozostawić wyspecjalizowanym zakładom ogrodniczym.
Czasem w szklarniach ogrodów botanicznych lub w zimowych ogrodach można spotkać rośliny gatunków A. bulbiferum - zanokcica bulwkowata i A. daucifolium. Mają one liście delikatnie powcinane; ich rozmnażanie jest bardzo łatwe, zarówno przez oddzielenie młodych roślinek (rozwijają się one na liściach), jak i przez siew zarodników. Znoszą one większe zacienienie.
Zanokcica gniazdowa w swoim naturalnym środowisku jest epifitem, ale w mieszkaniu uprawia się je w doniczce. Zastosowanie tej rośliny jest dość ograniczone, gdyż nawet w normalnych warunkach żyje ona od roku do dwu lat. Lepiej udaje się w ogrodzie zimowym dobrze ogrzewanym lub w szklarniach, gdzie można regulować wilgotność powietrza.