Wilec Purpurowy

Gdy zapewnimy mu właściwe warunki,  wilec purpurowy odwdzięczy się kaskadą kwiatów - chyba najpiękniejszych spośród wszystkich pnączy. Kwiaty wilca najpiękniej prezentują się o poranku; wraz z upływem dnia blakną i więdną.

Wilca można hodować jako pnącze lub w wiszącym koszu. Wybierając tą pierwszą możliwość, trzeba zapewnić roślinie podparcie - np. bambusowy pręt wbity w ziemię doniczki. Jeśli zamierzamy umieścić roślinę na tarasie lub balkonie, można poprowadzić ją na zrobionej z drutu lub sznurka siatce, rozpiętej na gwoździach wbitych w ścianę budynku.

Jeśli natomiast zdecydujemy się na wiszący kosz, trzeba umieścić w nim dwie lub trzy sadzonki bez żadnego podparcia - wtedy pędy będą zwisać swobodnie po bokach kosza, tworząc prawdziwą kaskadę zieleni i kolorowych kwiatów.

Ipomoea purpurea najlepiej czuje się w miejscu mocno nasłonecznionym. Na tarasie najlepsze dla niego miejsce to osłonięty od wiatru kącik na południowej ścianie. W domu najlepiej rośnie na przeszklonej werandzie.

Jeśli zapewnimy wilcowi odpowiednią podporę, przez okres lata może wyrosnąć nawet do 3 metrów wysokości. Pędy wilca za pomocą wąsów czepnych są w stanie piąć się w kierunku światła po prawie każdej powierzchni. Niektóre odmiany mają liście w kształcie owalnym, szerokości 13-23 cm, u innych liście składają się z płatów.

Wilec kwitnie przez całe lato i dużą część jesieni. Kwiaty, w zależności od odmiany, mają 5-13 cm średnicy i kolory od jasnoróżowego po fioletowy i niebieski (niekiedy z odcieniem fioletu).

Wilec Purpurowy - Podstawy pielęgnacji

Wilec wymaga bardzo niewielu zabiegów pielęgnacyjnych - wystarczą mu woda i światło. Ustawiamy doniczkę w słonecznym miejscu i podlewamy roślinę regularnie.

Dorosłe rośliny wysadzamy do ziemi kompostowej. Młode sadzonki można sadzić od razu do dużych doniczek, jeśli tylko są dostatecznie rozwinięte. Dorosłą roślinę podlewamy regularnie i obficie począwszy od wczesnego lata aż do końca okresu kwitnienia.

Aby zapewnić wilcowi purpurowemu dobrą kondycję, zasilamy go raz w tygodniu płynnym nawozem uniwersalnym, rozcieńczonym według instrukcji na opakowaniu.

Doniczkę ustawiamy w miejscu dobrze oświetlonym. Wilec najlepiej rośnie w bezpośrednim świetle słonecznym.

Późną wiosną, latem i jesienią wilec najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej, ale nawet temperatury poniżej 10°C nie stanowią dla niego zagrożenia.

Nasiona lub sadzonki wilca kupujmy wczesną wiosną. Można je dostać w każdym sklepie ogrodniczym.

Rozmnażanie

1. Aby wyhodować rośliny z nasion, w końcu marca lub na początku kwietnia wysiewamy nasiona do mnożarki lub zwykłej kuwety w rządkach, w odstępach ok. 1,5 cm (po prawej). Używamy mieszanki ukorzeniającej, a zamiast podlewania stosujemy spryskiwanie. Przykrywamy mnożarkę szklaną pokrywą i zostawiamy ją w jasnym i ciepłym miejscu.

2. Kiedy nasiona zaczną kiełkować, trzeba je przepikować. Gdy sadzonki mają już dwa-trzy listki, przesadzamy je do doniczek z ziemią kompostową. Do każdej doniczki wbijmy palik. W miarę wzrostu sadzonek przesadzamy je do większych pojemników. Jeśli rośliny mają być hodowane na zewnątrz, trzeba będzie je zahartować - wystawiamy je na dwór stopniowo na coraz dłuższy czas.

Choroby i szkodniki

Atak mszyc

Zniekształcone liście i kwiaty, widoczne owady i ślady pleśni to oznaki obecności mszyc. Zaatakowane liście należy usunąć, a całą roślinę spryskać insektycydem - nawet dwukrotnie, jeśli objawy nie ustąpią.

Mączliki

Białe muszki na liściach i szypułkach kwiatów, unoszące się po poruszeniu rośliny, to mączliki. Roślinę należy spryskiwać odpowiednim insektycydem co dwa tygodnie, aż do zniszczenia wszystkich owadów.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.