Gdy zapewnimy mu właściwe warunki, wilec purpurowy odwdzięczy się kaskadą kwiatów - chyba najpiękniejszych spośród wszystkich pnączy. Kwiaty wilca najpiękniej prezentują się o poranku; wraz z upływem dnia blakną i więdną.
Wilca można hodować jako pnącze lub w wiszącym koszu. Wybierając tą pierwszą możliwość, trzeba zapewnić roślinie podparcie - np. bambusowy pręt wbity w ziemię doniczki. Jeśli zamierzamy umieścić roślinę na tarasie lub balkonie, można poprowadzić ją na zrobionej z drutu lub sznurka siatce, rozpiętej na gwoździach wbitych w ścianę budynku.
Jeśli natomiast zdecydujemy się na wiszący kosz, trzeba umieścić w nim dwie lub trzy sadzonki bez żadnego podparcia - wtedy pędy będą zwisać swobodnie po bokach kosza, tworząc prawdziwą kaskadę zieleni i kolorowych kwiatów.
Ipomoea purpurea najlepiej czuje się w miejscu mocno nasłonecznionym. Na tarasie najlepsze dla niego miejsce to osłonięty od wiatru kącik na południowej ścianie. W domu najlepiej rośnie na przeszklonej werandzie.
Jeśli zapewnimy wilcowi odpowiednią podporę, przez okres lata może wyrosnąć nawet do 3 metrów wysokości. Pędy wilca za pomocą wąsów czepnych są w stanie piąć się w kierunku światła po prawie każdej powierzchni. Niektóre odmiany mają liście w kształcie owalnym, szerokości 13-23 cm, u innych liście składają się z płatów.
Wilec kwitnie przez całe lato i dużą część jesieni. Kwiaty, w zależności od odmiany, mają 5-13 cm średnicy i kolory od jasnoróżowego po fioletowy i niebieski (niekiedy z odcieniem fioletu).
Wilec Purpurowy - Podstawy pielęgnacji
Wilec wymaga bardzo niewielu zabiegów pielęgnacyjnych - wystarczą mu woda i światło. Ustawiamy doniczkę w słonecznym miejscu i podlewamy roślinę regularnie.
Dorosłe rośliny wysadzamy do ziemi kompostowej. Młode sadzonki można sadzić od razu do dużych doniczek, jeśli tylko są dostatecznie rozwinięte. Dorosłą roślinę podlewamy regularnie i obficie począwszy od wczesnego lata aż do końca okresu kwitnienia.
Aby zapewnić wilcowi purpurowemu dobrą kondycję, zasilamy go raz w tygodniu płynnym nawozem uniwersalnym, rozcieńczonym według instrukcji na opakowaniu.
Doniczkę ustawiamy w miejscu dobrze oświetlonym. Wilec najlepiej rośnie w bezpośrednim świetle słonecznym.
Późną wiosną, latem i jesienią wilec najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej, ale nawet temperatury poniżej 10°C nie stanowią dla niego zagrożenia.
Nasiona lub sadzonki wilca kupujmy wczesną wiosną. Można je dostać w każdym sklepie ogrodniczym.
Rozmnażanie
1. Aby wyhodować rośliny z nasion, w końcu marca lub na początku kwietnia wysiewamy nasiona do mnożarki lub zwykłej kuwety w rządkach, w odstępach ok. 1,5 cm (po prawej). Używamy mieszanki ukorzeniającej, a zamiast podlewania stosujemy spryskiwanie. Przykrywamy mnożarkę szklaną pokrywą i zostawiamy ją w jasnym i ciepłym miejscu.
2. Kiedy nasiona zaczną kiełkować, trzeba je przepikować. Gdy sadzonki mają już dwa-trzy listki, przesadzamy je do doniczek z ziemią kompostową. Do każdej doniczki wbijmy palik. W miarę wzrostu sadzonek przesadzamy je do większych pojemników. Jeśli rośliny mają być hodowane na zewnątrz, trzeba będzie je zahartować - wystawiamy je na dwór stopniowo na coraz dłuższy czas.
Choroby i szkodniki
Atak mszyc
Zniekształcone liście i kwiaty, widoczne owady i ślady pleśni to oznaki obecności mszyc. Zaatakowane liście należy usunąć, a całą roślinę spryskać insektycydem - nawet dwukrotnie, jeśli objawy nie ustąpią.
Mączliki
Białe muszki na liściach i szypułkach kwiatów, unoszące się po poruszeniu rośliny, to mączliki. Roślinę należy spryskiwać odpowiednim insektycydem co dwa tygodnie, aż do zniszczenia wszystkich owadów.