Wiciokrzew japoński (Lonicera japonica)

Wiciokrzew japoński (Lonicera japonica) to zimozielone pnącze, wprost wymarzone do uprawy na tarasie, latem obsypane jest pachnącymi kwiatami w delikatnych kolorach. Uprawiany w dużym pojemniku lub skrzynce, wytwarza bujną plątaninę pędów i liści. Ceniony jest również za pięknie pachnące kwiaty, pojawiające się latem. 

Gatunek ten pochodzi ze wschodniej Azji. Rośnie w Japonii, Korei, północno-wschodnich Chinach i na Tajwanie. Wymaga stosunkowo niewielu zabiegów pielęgnacyjnych i może być uprawiany na zewnątrz przez cały rok. Może rosnąć swobodnie, bez przycinania, chyba że chce się uzyskać bujną roślinę o zwartym pokroju. Dobrze jest jednak co roku w marcu nieco przerzedzić starsze, zdrewniałe pędy. 

Latem, dzięki długiemu kwitnieniu, roślina stanowi atrakcyjną ozdobę balkonów i tarasów, natomiast przez resztę roku liście i pędy dają dobrą osłonę przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów. Kwiaty wiciokrzewu japońskiego mają zastosowanie w tradycyjnej medycynie chińskiej ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Suszone liście rośliny używane są w leczeniu przeziębień.

Wiciokrzew japoński może osiągnąć wysokość do 7,5 m. Jego pnące pędy, zanim zdrewnieją, mają kolor ciemnofioletowy. Z czasem tworzą gęstą plątaninę. Owalne, błyszczące liście są jasnozielone, pokryte delikatnymi włoskami. 

Delikatnie pachnące kwiaty wyrastają parami na młodych pędach. Są białe lub jasnożółte, czasami zabarwione na fioletowo. Osiągają długość 3-4 cm.

Roślina kwitnie od czerwca czasem aż do października, choć zwykle kończy kwitnienie w sierpniu. Od lipca do jesieni na miejscu przekwitłych kwiatów pojawiają się małe, czarne owoce.

To świetne pnącze do pokrywania dużych powierzchni, osłaniania wysokich ogrodzeń czy ścian budynków. Posadziwszy go przy drzwiach lub oknie, będzie można rozkoszować się jego pięknym zapachem.

Pielęgnacja

Wiciokrzew japoński nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych i doskonale poradzi sobie nawet w niezbyt sprzyjających warunkach. 

Roślinę sadzimy w dużym pojemniku z dobrze przepuszczalną ziemią doniczkową z dodatkiem próchnicy (humusu). Wiosną wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi na świeżą. 

W czasie większych upałów i w okresie wzrostu podlewamy roślinę obficie. Zimą, kiedy wiciokrzew japoński znajduje się w okresie spoczynku, nawadniamy go oszczędnie. W okresie intensywnego wzrostu zasilamy roślinę co 2 tygodnie standardowym płynnym nawozem, stosując się do instrukcji zawartej na opakowaniu.

Roślina najlepiej czuje się w częściowym cieniu. Idealne warunki spełnione są wtedy, gdy korzenie rośliny są w cieniu, a liście w promieniach słońca. Gatunek ten jest co prawda zimotrwały i znosi niskie temperatury przez cały rok, jednak w ostre zimy może przemarzać. Lepiej więc zabezpieczyć go przed silnymi mrozami (poniżej - 15°C).

Rozmnażanie

Wiciokrzew japoński można rozmnażać przez odkłady, wysiew nasion lub sadzonkowanie zarówno pędów zdrewniałych, jak i zielonych.

Pierwszy z wymienionych sposobów jest najłatwiejszy i przynosi najlepsze efekty. Zabieg należy przeprowadzać na wiosnę lub jesienią. Wzdłuż pędu rośliny robimy pionowe nacięcie o długości 2,5 cm. Nacięty pęd nachylamy i mocujemy kawałkiem drutu w kształcie litery "u" w drugiej doniczce o średnicy 8 cm tak, aby dotykał podłoża. W miejscu nacięcia powinny z czasem pojawić się korzenie. Wtedy, po około roku, można odciąć ukorzeniony pęd od rośliny macierzystej i traktować jako roślinę dorosłą.

Choroby i szkodniki

Mszyce

Gdy młode pędy rośliny są zniekształcone i rosną wolno, może to oznaczać, że wiciokrzew zaatakowały mszyce. Przy znacznym porażeniu usuwamy zaatakowane pędy, liście oraz pąki kwiatowe i niszczymy je. Jeśli atak jest naprawdę silny, spryskujemy roślinę co 10 dni insektycydem niesystemicznym, aż do ustąpienia wszelkich objawów ataku mszyc.

Plamy na liściach

Małe, zielone plamy na liściach, lub większe plamy w kolorze brązowym, które z czasem schną i bledną, mogą być objawem alternariozy. Wszystkie chore liście należy usunąć, a całą roślinę spryskać odpowiednim fungicydem. Po 2 tygodniach zabieg trzeba powtórzyć, aby mieć pewność, że nie nastąpi nawrót choroby.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.