Werbena ogrodowa (Verbena hybrida)

Jako roślina pokojowa werbena ogrodowa (Verbena hybrida) należy do najpiękniej zakwitających kwiatów letnich. Doskonale czuje się w miejscach jasnych o pełnym nasłonecznieniu, ale może z powodzeniem rosnąć także w półcieniu. Umieszczona na zewnątrz domu zakwita obficie, a jej żywo pachnące kwiaty spływają barwnymi kaskadami, dodając uroku każdej kompozycji.

Przepiękna werbena ogrodowa jest efektem prac hodowlanych ogrodników. Jej urokliwe liście mają kolor zielony lub ciemnozielony i ząbkowane brzegi. Ponad nimi na szczytach pędów wyrastają bujne kwiatostany w formie kłosów. Pojedyncze kwiaty przypominają kształtem kwiaty pierwiosnka. Rośnie dość szybko. Ostatecznie osiąga wysokość 15-45 cm. Odmiany zwieszone mają znacznie dłuższe, wiotkie pędy.

Rodzaj Verbena obejmuje ponad 250 gatunków. Wszystkie werbeny mają kwiaty z charakterystycznym oczkiem, zebrane w mniej lub bardziej gęste kwiatostany w formie kłosa. Verbena hybrida serii Snow Queen wyróżnia się spośród innych barwą i zapachem kwiatów oraz długością okresu kwitnienia. Wśród tej grupy odmian są zarówno rośliny wysokie, jak i karłowe. Kwiaty tej serii mogą być białe, czerwone, fioletowe, niebieskie lub purpurowe.

Werbenę ogrodową można uprawiać w różnych doniczkach i pojemnikach ustawionych na nasłonecznionym, zacisznym patio lub balkonie. Wyjątkowo bujnie prezentują się rośliny uprawiane w skrzynkach kwiatowych i dużych pojemnikach - imponują tam obfitością efektownych liści i wspaniałych kwiatów. Do prezentacji pojedynczej odmiany doskonale nadaje się duża drewniana donica. Werbeny karłowe nadają się do obsadzenia wiszących koszy oraz brzegów pojemników z innymi roślinami. Najlepszym wyborem będzie w tym przypadku seria odmian Tapien o pędach zwieszonych, która wspaniale prezentuje się w wiszących koszykach.

Verbena peruviana jest gatunkiem o słabym wzroście, odpowiednim jako roślina okrywowa lub do wiszących koszy. Dorasta ona jedynie do 8-10 cm wysokości i ma drobne, czerwone, gwiazdkowate kwiaty.

Podstawy pielęgnacji

Werbena jest rośliną o bardzo małych wymaganiach. Regularnie usuwamy więdnące kwiatostany - dzięki temu przedłużymy kwitnienie oraz poprawimy wygląd rośliny.

Werbeny sadzi się w zasobnej, dobrze przepuszczalnej ziemi doniczkowej. Nie ma potrzeby przesadzania dobrze ukorzenionych, dojrzałych roślin. Latem werbeny podlewa się umiarkowanie, natomiast zimą oszczędnie, aby pobudzić je do kwitnienia w następnym roku. Odmiany jednoroczne usuwa się po zakończeniu kwitnienia. W czasie sezonu wegetacyjnego werbeny należy zasilać od czasu do czasu uniwersalnym nawozem płynnym.

Roślina preferuje stanowiska w pełnym słońcu. Umieszczona w takim miejscu będzie dobrze rosła w przeciętnych, letnich temperaturach. Rośliny pozostawiane na następny rok należy przenieść do wnętrza przed pierwszymi przymrozkami. Przechowujemy je w suchym, jasnym i wolnym od mrozu miejscu aż do wiosny.

Uprawa z nasion

1. Nasiona wysiewa się do płytkich kuwet od stycznia do marca, przykrywając je cienką warstwą ziemi.

2. Kuwetę przykrywamy kawałkiem szkła i ustawiamy w ciemnym miejscu o temperaturze 18-21 °C.

3. Nasiona kiełkują po 3-4 tygodniach. Kuwetę przenosimy w jasne miejsce, a gdy rośliny będą dość duże, przepikowujemy je pojedynczo do doniczek i stopniowo hartujemy przed wysadzeniem w maju do pojemników na zewnątrz.

Choroby i szkodniki

Odbarwione liście

Zniekształcone i odbarwione liście i pędy mogą wskazywać na porażenie przez roztocze (np. roztocz truskawkowiec). Szkodnik ten żeruje na młodych tkankach. Jest trudny do zwalczenia, ale dobry skutek może przynieść opylanie całej rośliny siarką, szczególnie spodniej strony liści oraz wierzchołków pędów.

Biały, mączysty nalot

Oznacza porażenie rośliny przez chorobę grzybową zwaną mączniakiem. Nalot pojawia się na liściach i pędach. Roślinę spryskujemy co 14 dni odpowiednim fungicydem.

 

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.