Waszyngtonia nitkowata (Washingtonia filifera) to wysoka palma o pierzastych liściach, którą można ustawić w salonie lub na werandzie, gdzie będzie miała wystarczająco dużo światła i ciepła. Pamiętajmy jednak, że z czasem wyrośnie na tyle, że zmieści się tylko w dużym pokoju lub na przeszklonej werandzie. Lepiej jest kupić młodą roślinę - jest tańsza i łatwiej zaadaptuje się do nowych warunków niż roślina dorosła.
Roślina wygląda bardzo dekoracyjnie. Na szczycie mahoniowobrązowego, otoczonego uschniętymi liśćmi, pnia wyrasta rozeta dużych liści, przypominająca wachlarz. Pierzaste liście waszyngtonii są skórzaste, w kolorze szarozielonym, z górną częścią podzieloną na wąskie paski. Filifera po łacinie oznacza "filigran", czyli misterny ornament z cienkich drucików. Jeśli przyjrzeć się dokładnie pierzastym liściom waszyngtonii nitkowatej, na ich brzegach można zobaczyć skomplikowany splot długich, brązowych włókien, przypominających rafię.
Roślina pochodzi z pustynnych obszarów Kalifornii i Arizony, gdzie osiąga 9 m wysokości, a czasem nawet więcej. Rośliny hodowlane rzadko kiedy osiągają więcej niż 2,4 m. Waszyngtonia najprawdopodobniej z wiekiem nabiera odporności na zimno, a więc młode rośliny powinny być uprawiane w mieszkaniu, a jeśli już wystawiamy je na dwór, należy im zapewnić dodatkową ochronę przed chłodem. Dbajmy o to, by powietrze w domu nie było zimą zbyt wilgotne - mogłoby to powodować pleśnienie końców liści.
W sklepach można czasami spotkać Waszyngtonie o kilku łodygach. Tak naprawdę jest to jednak kilka roślin posadzonych w jednym pojemniku dla lepszego efektu. Rośliny uprawiane w ten sposób żyją jednak krócej niż prowadzone tradycyjnie - poszczególne pnie, gdy są stłoczone, mają tendencję do odksztłacania się.
Waszyngtonia nitkowata żyje 80-90 lat. Nazwana tak została na cześć Jerzego Waszyngtona, pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Pielęgnacja
Palma ta jest łatwa w uprawie, pod warunkiem że zapewnimy jej ciepłe i jasne miejsce oraz będziemy przycinać zwiędłe liście i łodygi. Jako podłoża używamy mieszanki jednej części ziemi doniczkowej, dwóch części torfu (lub jego substytutu) i jednej części piasku. Przesadza się roślinę tylko wtedy, gdy doniczka staje się wyraźnie za mała.
Od wiosny do jesieni podlewamy roślinę obficie i często zraszamy. Ustawiamy doniczkę na tacy z wilgotnym żwirem. Zimą podlewamy oszczędnie, tak, by podłoże przed kolejnym podlaniem całkowicie wyschło. Starajmy się, by woda nie stała po podlaniu zbyt długo w podstawce.
Od marca do października co 2 tygodnie zasilamy roślinę płynnym nawozem. W okresie letnim roślina wymaga stanowiska jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Jeśli światła będzie za mało, liście mogą żółknąć. Latem roślina potrzebuje ciepła - najlepiej będzie czuła się w temperaturze 20-24°C. Zimą minimalna temperatura to 10°C, a optymalna - 13°C.
Właściwe podlewanie to klucz do prawidłowego rozwoju rośliny. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt, latem podlewamy ją obficie i regularnie zraszamy. W okresie zimowym ograniczamy podlewanie.
Dbanie o efektowny wygląd rośliny
Aby roślina wyglądała zdrowo i atrakcyjnie, obcinamy zwiędłe i szpecące liście do 13 mm ponad nasadą pnia. Myjemy liście co najmniej dwa razy w roku - usuwamy brud i kurz, przecierając je wilgotną szmatką. Sprawdzamy, czy rośliny nie zaatakowały szkodniki lub choroby.
Przesadzanie
Palmy przesadzamy dopiero wtedy, gdy doniczka staje się dla nich zbyt mała, jednak podłoże w pojemniku można odświeżyć co roku lub co 2 lata. W tym celu usuwamy wierzchnią warstwę ziemi i zastępujemy ją nową.
Choroby i szkodniki
Brązowe plamy na liściach
Zwykle są spowodowane przez zbyt suche powietrze. Aby zwiększyć wilgotność otoczenia, ustawiamy doniczkę na wilgotnym żwirze i regularnie zraszamy roślinę.
Czerwce
Szkodniki te mogą pojawić się na spodniej stronie liści. Aby się ich pozbyć, przecieramy liście szmatką nasączoną insektycydem.
Końce liści brązowieją
Brązowienie końców liści oznacza, że roślina stoi w miejscu zbyt mocno nasłonecznionym. Brązowienia można uniknąć, osłaniając roślinę latem przed południowym słońcem.