Umiejętne podlewanie roślin doniczkowych

Woda to życie. Jest obecna w komórkach roślin, a także zapewnia im transport soli mineralnych z gleby do wszystkich części organizmu.  Nie tylko niedostatek, ale także nadmiar wody może być niebezpieczny dla roślin pokojowych. Oto najważniejsze rady, jak i kiedy je podlewać.

Rośliny tracą wodę w procesie transpiracji (parowania), który jest tym intensywniejszy, im wyższa temperatura otoczenia i im niższa wilgotność powietrza. Suche powietrze działa jak pompa wysysająca wodę z rośliny. W upalny dzień słonecznik transpiruje przez liście tyle wody, ile jej traci dorosły człowiek!

Potrzeby wodne roślin

Większość roślin pokojowych należy podlewać tak, aby woda przesiąkła przez całe podłoże, pozwalając mu nieco przeschnąć, aż do następnego podlewania. W nadmiernie wilgotnej glebie jest zbyt mało powietrza, aby korzenie mogły prawidłowo funkcjonować. 

Nie da się stworzyć generalnej zasady odpowiedniej dla wszystkich roślin, mówiącej, jak często i jak obficie należy je podlewać. Każda roślina to niepowtarzalny organizm, którego potrzeby zależą m.in. od jego wielkości, rozmiarów doniczki, wilgotności otoczenia i pory roku. 

Jednak większość niepowodzeń w uprawie roślin wynika nie z powodu niedostatku, a nadmiaru wody. Dlatego umiejętność rozpoznawania, kiedy roślina rzeczywiście potrzebuje podlania, ma decydujący wpływ na zdrowie i prawidłowy wzrost roślin doniczkowych.

Kiedy podlewać?

Wtykamy palec na głębokość 2,5 cm w podłoże. Jeśli czubek palca pozostanie suchy, roślina wymaga podlania. W przypadku roślin, które preferują wilgotne podłoże przez cały czas, wystarczy spojrzeć na powierzchnię ziemi w doniczce - jeśli jest sucha i pylista, roślinę trzeba podlać.

Podlewanie od góry

Pozwala łatwo określić, ile wody można dostarczyć roślinie. Wystarczy nalać jej po brzegi doniczki bezpośrednio na podłoże. Zimą należy podlewać tak długo, aż woda pojawi się na podstawce. Jednak nie należy jej tam pozostawiać dłużej niż przez 30 minut. Po tym czasie nadmiar wody trzeba wylać.

Podlewanie od dołu

Podlewanie do podstawki jest bardziej czasochłonne, ale dzięki niemu podłoże jest lepiej nasiąknięte. Doniczkę wstawia się do miski z wodą i pozostawia w niej tak długo, aż powierzchnia gleby zacznie połyskiwać. Następnie pozwalamy doniczce ociec z nadmiaru wody i ustawiamy na podstawce. To doskonała metoda podlewania roślin, które nie tolerują zraszania liści.

ZIEMIA I DONICZKI

Na podlewanie roślin mają wpływ trzy ważne czynniki: rodzaj doniczki, w której uprawiamy roślinę, rodzaj podłoża oraz jakość wody używanej do podlewania. Doniczki są wykonane z różnych materiałów: gliny, plastiku, ceramiki lub polistyrenu. Ze zwykłej doniczki glinianej woda wyparowuje o wiele szybciej, niż z pozostałych doniczek, dlatego rosnące w nich rośliny potrzebują więcej wody.

Rośliny wymagające podłoża o wysokiej przepuszczalności należy uprawiać na mieszankach odpowiedniej ziemi z gruboziarnistym piaskiem lub perlitem. Przez tak przygotowane podłoże woda przesiąka znacznie szybciej.

Najlepszą wodą do podlewania jest woda miękka lub deszczówka. Wodę chlorowaną, zanim wykorzysta się ją do podlewania, należy pozostawić na noc w naczyniu. W regionach, gdzie woda jest twarda, lepiej używać przegotowanej, ostudzonej wody.

PODLEWANIE W CZASIE URLOPUPODLEWANIE W CZASIE URLOPU

Woda ma ogromne znaczenie dla roślin doniczkowych. Powinniśmy więc odpowiednio dbać o ich podlewanie — także podczas letnich wakacji. Jeśli tego nie zrobimy, nasz wyjazd może mieć dla roślin tragiczne skutki. Najlepiej jest poprosić znajomych, by zaopiekowali się roślinami podczas naszej nieobecności. Jeśli nie jest to możliwe, warto użyć maty kapilarnej, która pozwala utrzymać wilgotność podłoża w doniczkach plastikowych.

Zapas wody gromadzimy w zlewie, zanurzamy w nim jeden koniec maty, zaś na drugim ustawiamy doniczki bez podstawek. Umieszczamy wszystkie rośliny w dużym pojemniku, np. misce wypełnionej wilgotnym torfem. Jeśli jest to możliwe, ustawiamy miskę na zewnątrz w zacienionym miejscu.

Jeśli posiadamy bardzo cenną roślinę, warto zainwestować w urządzenie nawadniające, pobierające wodę ze szklanki lub słoja.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.