Swietokrzyskie kopalnie surowcow mineralnych

 Tulipan żółto-biały ozdobą przydomowego ogrodu

Tulipany to niezwykle efektowne i eleganckie rośliny cebulowe, które można spotkać w wielu polskich ogrodach. Ich kwiaty występują w wielu wariantach kolorystycznych – bardzo modne są obecnie tulipany żółto-białe. Zanim kupimy cebule tulipanów powinniśmy dowiedzieć się czegoś więcej na temat uprawy tych roślin.

Tulipany - informacje dla początkujących ogrodników

Tulipan to występująca w wielu odmianach roślina cebulowa, którą można zaliczyć do rodziny liliowatych. W naturalnym środowisku możemy spotkać tulipany w Azji, Europie Południowej, a także w Afryce. W uprawie występują one w większości krajów świata. Są one cenione przede wszystkim ze względu na duże, dekoracyjne kwiaty, które charakteryzują się przyjemnym zapachem.

Rośliny te posiadają prostą i sztywną łodygę, która może osiągać nawet do 75 centymetrów wysokości (często spotyka się też tulipany niższe o wysokości około 20 centymetrów). Liście tulipanów mogą być lancetowate, jajowate lub eliptyczne, bezogonkowe, szaro-zielone, zaostrzone na końcach, wyrastające bezpośrednio z cebuli. Jajowate cebule tulipanów są duże, mogą osiągać nawet do 16 centymetrów średnicy. Tulipan żółto-biały jest odporny na mróz, dlatego można posadzić go jesienią. Pierwsze kwiaty powinny pojawić się w okolicy kwietnia. Ciekawostką w przypadku tulipanów jest to, że przy wyższych temperaturach ich kwiaty rozchylają się, natomiast przy niższych – zamykają.

Tulipan rośliną wieloletnią, która może być uprawiana zarówno na rabatach kwiatowych, na obwódkach rabat, a także w pojemnikach. Tulipany są bardzo często wykorzystywane przez florystów jako kwiaty cięte. W Polsce tradycyjnie kupuje się je z okazji Dnia Kobiet.

Uprawa tulipanów żółto-białych

Cebule tulipanów posiadają wystarczająco dużą odporność na mróz, żeby przetrwać zimę w polskim ogrodzie. Sadzi się je zazwyczaj jesienią (najlepiej we wrześniu, żeby cebule miały wystarczająco dużo czasu, żeby się ukorzenić).

Rośliny będą kwitły obficie, jeżeli posadzimy je w miejscach dobrze nasłonecznionych i ciepłych. Pamiętajmy, że stanowisko dla tulipanów musi być osłonięte od silnych wiatrów, które mogłyby połamać delikatne, kruche łodygi.

Bardzo ważne jest, żeby zapewnić tulipanom odpowiednie podłoże. Gleba musi być przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna (ale nie podmokła, gdyż w takich warunkach cebule zaczną gnić), zasobna w składniki pokarmowe. Gdy nie dysponujemy wysokiej jakości podłożem, przed posadzeniem cebul tulipanów warto jest je wzbogacić nawozem.

Tulipany prezentują się najpiękniej, gdy sadzi się je w większych grupach. Pamiętajmy jednak, żeby zachować stosowne odległości pomiędzy poszczególnymi sadzonkami, gdyż rośliny będą się intensywnie rozrastać.

Tulipan – podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

Niezbędnym zabiegiem w przypadku tulipanów jest regularne, ale umiarkowane nawadnianie i nawożenie. Pamiętajmy również o usuwaniu przekwitłych kwiatów (wytwarzanie nasion bardzo osłabia cebule). Możemy zabezpieczyć cebule tulipanów przed szkodnikami sadząc je w specjalnych metalowych lub plastikowych koszyczkach.

Kupujemy najwyższej jakości cebule tulipanów żółto-białych

Tulipan to bardzo popularna w Polsce roślina, dlatego jego cebule kupimy w większości sklepów ogrodniczych. Możemy je również zamówić przez internet. Pamiętajmy, że odpowiednie do sadzenia cebule są duże, pozbawione plam i przebarwień i jędrne. Zamawiając przez internet nie mamy możliwości obejrzenia każdej cebuli, dlatego warto jest korzystać wyłącznie z oferty polskich, renomowanych producentów, którzy gwarantują nam najwyższą jakość. Pamiętajmy, że cebule tulipanów muszą mieć aktualny termin przydatności.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.