Tujałka zmienna (Salpiglossis sinuata) ceniona jest za jej dwubarwne kwiaty na długich, smukłych łodygach. Kiedyś bardzo popularna, później nieco zapomniana, na szczęście znów wraca do łask. Ta jaskrawo ubarwiona roślina doda ciepła i koloru każdemu zakątkowi w domu.
Kwiaty tujałki zmiennej przypominają nieco kwiaty rozpowszechnionej u nas petunii. Salpiglossis to rodzina włochatych, lekko lepkich roślin pochodzących z Chile. Nazwa gatunkowa wywodzi się od greckich słów salpinx — „tuba” lub „trąba” oraz glossa — „język”.
Ta wyrazista roślina doskonale nadaje się do hodowania na balkonie lub tarasie. Nie ma specjalnych wymagań pielęgnacyjnych - trzeba jedynie zapewnić jej jasne, osłonięte od wiatru miejsce. Jej cienkie, delikatne pędy łatwo może uszkodzić wiatr, dlatego warto wesprzeć je palikiem. Zarówno zimą, jak i latem roślinę możemy hodować w ciepłym i jasnym pomieszczeniu.
Smukła, rozgałęziona Salpiglossis sinuata wyrasta zwykle do 60—90 cm. Liście większe są u podstawy rośliny niż na jej czubku.
Liście tujałki są karbowane. Jej 5-centymetrowe kwiaty w kształcietrąbki występują w bardzo wielu kolorach, m.in. szkarłatnym, czerwonym, niebieskim, żółtym oraz kremowym. Miewają barwne żyłki i jaskrawe, żółte środki.
Bardzo dobre efekty przynosi również uprawa tujałki zmiennej w chłodnym miejscu oraz regularne uszczykiwanie pędów w celu pobudzenia rośliny do intensywnego rozkrzewiania. Kwiat pięknie wygląda sam w doniczce, ale wspaniale prezentuje się również kompozycja kilku okazów tujałki w różnych kolorach.
Uprawa z nasion
Aby mieć kwitnące rośliny latem i jesienią, trzeba wyhodować je z nasion wiosną.
Aby tujałka kwitła zimą i wiosną, wysiejmy nasiona wczesną jesienią:
1. Tacę lub płytką doniczkę wypełnamy wilgotną ziemią doniczkową, lekko ją ubijamy i podlewamy. Na powierzchnię wysyp ujemy równo nasiona i przykrywamy je cienką warstwą ziemi. Umieszczamy w mnożarce lub przykrywamy folią polietylenową. Ustawiamy w miejscu zacienionym o temperaturze pokojowej.
2. Kiedy rośliny zaczną wschodzić, zdejmujemy folię i ustawiamy tacę lub doniczkę w miejscu nieco lepiej oświetlonym. Podlewamy oszczędnie.
3. Kiedy pojawią się pierwsze liście, siewki należy rozsadzić - powinny rosnąć w odległości ok. 2,5-4 cm od siebie. Podnosimy je za listki, nie za łodyżkę, aby ich nie uszkodzić. Podlewamy, spryskując je spryskiwaczem.
4. Kiedy młode rośliny są już dobrze ukorzenione, przesadzamy je do doniczek o średnicy 13-15 cm.
Pielęgnacja
Tujałka zmienna potrzebuje jasnego światła i ciepła. Idealne warunki będzie miała na przeszklonej werandzie lub w szklarni, choć może też rosnąć na balkonie lub tarasie, w miejscu słonecznym, osłoniętym od wiatru.
Jako podłoża używamy ziemi doniczkowej z dodatkiem grubego piasku. Jesienią można wysiać nasiona tujałki - roślina zakwitnie już zimą.
Tujałkę zmienną należy podlewać umiarkowanie - podłoże powinno całkowicie wyschnąć przed następnym podlaniem. Zasilamy roślinę co dwa tygodnie płynnym nawozem, by wspomóc kwitnienie. Można również z powodzeniem użyć nawozu o przedłużonym działaniu - wystarczy zastosować go jednokrotnie.
Roślina najlepiej będzie czuła się na stanowisku bardzo jasnym, także w pełnym słońcu. Posadzona w miejscu cienistym, będzie słabiej rosła i mniej obficie kwitła.
Tujałka zmienna dobrze toleruje letnie temperatury. Jeśli chcemy, by kwitła zimą, nie dopuszczamy, by temperatura otoczenia spadła poniżej 10-15°C.
Choroby i szkodniki
Gnicie podstawy pędu
Jeśli nasady pędów zmieniają kolor i gniją, zaatakowały je chorobotwórcze grzyby. Aby temu zapobiec, używajmy do sadzenia roślin czystego podłoża, a rośliny hodowane w mnożarce przed przesadzeniem podlewajmy płynnym fungicydem.
Jeśli pędy zaczęły gnić, zacznynamy podlewać je odpowiednim fungicydem. Gdy jednak atak choroby jest poważny, niszczymy rośliny, bo nie mają one szans wyzdrowieć.
Mszyce
W przypadku ich ataku spryskujemy rośliny insektycydem.