Trzykrotka pasiasta

Ta popularna zwisająca roślina doniczkowa to prawdziwa kaskada bujnych, płożących liści. Łatwe w uprawie trzykrotki czasami wydają kwiaty, lecz są one malutkie i mało ozdobne.

Rodzaj Tradescantia zawdzięcza swą nazwę dwóm ogrodnikom, ojcu i synowi - obaj o nazwisku John Tradescant. John Tradescant syn został następcą ojca na stanowisku ogrodnika króla Karola I na początku XVII wieku. Tradescantowie byli zapalonymi podróżnikami, a ze swych podróży przywieźli do Anglii setki gatunków roślin, w tym bez, jukę i tulipanowiec. Nazwę gatunkową zebrina (pasiasta) nadano trzykrotce, ponieważ wzór na jej liściach przypomina paski zebry.

Trzykrotka pasiata pochodzi z Brazylii i północnej Argentyny. W swoim naturalnym środowisku jest rośliną płożącą. Odmiany ogrodowe stanowią znakomitą bazę dla mieszanych hodowli. Jednak najczęściej uprawiana jest jako roślina ozdobna w wiszących doniczkach lub na parapetach okiennych.

Pędy dorosłych okazów trzykrotki są długie i opadające. Jeśli jednak roślinę pozostawimy samą sobie, jej pędy, które rosną bardzo szybko, stają się zbyt długie i wybujałe. Wtedy roślina wygląda nieporządnie i traci atrakcyjny wygląd. Aby temu zapobiec, trzeba regularnie uszczykiwać wierzchołki zbyt długich pędów. Pobudzi to roślinę do rozkrzewiania - czyli wypuszczania nowych bocznych pędów. Ucięte pędy można ukorzeniać i wyhodować z nich nowe rośliny.

Liście kwiatów są zwykle pasiaste i kolorowe - od jasnoszarego po fioletoworóżowy. Każda z odmian bardzo szybko wypełni wiszący kosz lub doniczkę. Długie pędy pięknie będą też wyglądać na półce czy regale.

Trzykrotka Pasiasta - Podstawy pielęgnacji

Trzykrotka to roślina bardzo łatwa w uprawie, a więc idealnie nadaje się dla początkujących. Jeśli zapewnimy jej właściwą temperaturę, będzie bujnie się rozrastała.

Trzykrotkę przesadzamy każdej wiosny, aby pobudzić ją do wzrostu. W trakcie przesadzania można przyciąć pędy rośliny i użyć ich do jej rozmnożenia.
Latem podlewamy roślinę obficie oraz regularnie zraszamy. Zimą, w okresie spoczynku, podlewamy umiarkowanie.

Wiosną i latem, czyli w okresie najintensywniejszej wegetacji, trzykrotkę nawozimy raz w miesiącu płynnym nawozem uniwersalnym, rozcieńczonym pół na pół z wodą.

Odmiany kwiatów o barwnych liściach potrzebują dużo światła - inaczej liście się odbarwią. Nie należy ich jednak wystawiać na ostre słońce. Odmiany o liściach zielonych potrzebują mniej światła.

Trzykrotka pasiasta czuje się dobrze w miejscach chłodnych - ok. 17°C latem i 13°C zimą. Dobrze jednak znosi także temp. pokojową.

Rozmnażanie z sadzonek

1. Obcinamy kilka końcówek pędów o długości 8-10 cm. Sadzonki umieszczamy w doniczce z mieszanką równych ilości ziemi torfowej i piasku. W jednej doniczce umieszczamy 3-6 sadzonek - zapewni to roślinie bujny wzrost i szybkie rozkrzewienie.

2. Moża także umieścić sadzonki w słoiku z wodą i posadzić je w zwykłej ziemi doniczkowej, kiedy będą miały ok. 13-25 mm.

3. Kiedy roślina zacznie się rozrastać, regularnie uszczykujemy wierzchołki pędów, aby dobrze się rozkrzewiała. Umieszczamy doniczkę w rozproszonym świetle.

Choroby i szkodniki

Brunatne brzegi liści

Brzegi liści kwiatów brązowieją, jeśli podlewa się go zbyt rzadko. Ziemia w doniczce musi być zawsze wilgotna. Rośliny nie należy nadmiernie zasilać.

Brak przycinania

Wybujałe pędy trzykrotki to efekt ich nieprzycinania. Urywając końcówki pędów, możemy odmłodzić roślinę.

Atak mszyc

Jeśli liście trzykrotki błyszczą się, są lepkie i niekształtne, oznacza to, że zaatakowały ją mszyce. Jeśli tak się stało, spryskujemy roślinę insektycydem, postępując według instrukcji na opakowaniu.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.