Syningia (Sinningia speciosa)
Syningia (Sinningia speciosa) posiada piękne, dzwonkowate kwiaty wyrastające na krótkich szypułkach. Wspaniale kontrastują z równie efektownymi, owalnymi liśćmi.  Syningia (niekiedy występuje też pod nazwą gloksynia) to wspaniały przykład, jak można "ulepszyć" roślinę w drodze prac hodowlanych. W ich rezultacie powstały krzyżówki silniejsze od naturalnych odmian, o bogatszej kolorystyce i różnorodniejszych kształtach kwiatów. Liście syningii mają krótkie ogonki - ok. 5 cm długości - i rosną w formie rozetki, w której centrum pojawiają się kwiaty.

Roślina ta kwitnie od kwietnia do października, kiedy to wchodzi w naturalny okres spoczynku — najpierw przestaje kwitnąć, a następnie żółkną i usychają jej liście. W tym czasie należy przerwać nawożenie i podlewanie oraz przestawić roślinę w chłodniejsze miejsce. W lutym bulwę należy oczyścić z resztek starej ziemi i posadzić w nowym, torfowym podłożu. Gatunek botaniczny ma kwiaty purpurowe, zwisające. Współczesne odmiany cechuje duża różnorodność wielkości i kolorów kwiatów. Niektóre mają białe, karbowane brzegi, inne są nakrapiane lub dwubarwne.

Przed ich pobraniem należy przygotować doniczkę lub kuwetę z mieszanką równych części gruboziarnistego piasku i torfu. Podłoże zwilżamy, a następnie wybieramy duży, zdrowy liść z rośliny matecznej i nacinamy poprzecznie główny nerw w dwóch miejscach. Liść odkładamy dolną stroną na powierzchni podłoża i przytwierdzamy spinką do włosów. Naczynie przykrywamy szybką i ustawiamy w temp. 20°C. W miejscach nacięcia nerwu wyrosną nowe roślinki. Gdy wytworzą 2—3 liście, przesadzamy je pojedynczo do doniczek.

Pielęgnacja

Roślina wymaga starannej pielęgnacji: regularnego nawożenia, niezbyt obfitego podlewania i rozproszonego oświetlenia, a wówczas kwitnie efektownie przez całe lato. Zimą bulwy należy przechować w suchym podłożu i przesadzić wiosną, aby zakwitły. Uśpione bulwy przesadza się w lutym, stosując jako podłoże ziemię torfową.

Wiosną i latem roślinę podlewa się umiarkowanie. Istotna jest duża wilgotność powietrza, więc doniczkę można ustawić na kamykach w podstawce z wodą. Należy jednak unikać zraszania kwiatów i liści. Zimą syningii nie nawadnia się. W okresie kwitnienia roślinę zasila się raz w tygodniu rozcieńczonym nawozem bogatym w potas.

Roślinę należy ustawić w świetle rozproszonym - bezpośrednie nasłonecznienie może uszkadzać liście. Latem należy jej zapewnić ciepłe stanowisko, najlepiej w temperaturze ok. 22°C. Zimą bulwy przechodzą okres spoczynku w temp. 15°C. Należy chronić roślinę przed spadkami temperatury i nie ustawiać jej w miejscach narażonych na przeciągi.

Rozmnażanie

Podział dużych bulw

Bulwę można podzielić wiosną, jak tylko wypuści nowe liście.
  • 1. Bulwę przecinamy na połowę tak, by każda z części miała pąki pędowe (nabrzmienia z zawiązkami liści). 
  • 2. Powierzchnie cięcia odkażamy siarką. 
  • 3. Każdą część bulwy sadzimy w podłożu złożonym pół na pół z torfu i piasku. Pierwsze 7 dni doniczki trzymamy w temp. 22°C.

Uprawa z nasion

Uprawa syningii z nasion jest najtańszym sposobem pozyskania roślin, ale bywa ona trudna. Nasiona wysiewa się w listopadzie lub grudniu.
  • 1. Drobne nasiona mieszamy z piaskiem, aby ułatwić siew i wysiewamy je równomiernie na wilgotny mech. Pojemniki z mchem ustawiamy na 2-3 tygodnie w ciemnym miejscu w temperaturze 20-24°C. 
  • 2. Siewki przepikowujemy i sadzimy pojedynczo do doniczek. Przesadzamy je po 5 tygodniach. Ponieważ rośliny wymagają ok. 16 godzin światła w ciągu dnia, należy je doświetlać. 

Choroby i szkodniki

Zmiany na liściach

Blade, żółknące liście są oznaką braku składników pokarmowych. Roślina wymaga regularnego nawożenia. Zwijające się brzegi liści wskazują na zbyt intensywne nasłonecznienie. Syningia potrzebuje dużo światła, ale rozproszonego. Deformacje liści mogą być spowodowane przez przędziorki lub mszyce. Stosujemy oprysk insektycydem.

Liście i kwiaty gniją

Gnicie liści, pąków i kwiatów najczęściej spowodowane jest nadmiernym podlewaniem i zbyt niską temperaturą. 

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.