starzec popielny

Starzec popielny - botaniczną nazwę rośliny (Cineraria cruenta) rośliny można przetłumaczyć jako popielatoszary. Stąd zapewne wzięła się polska nazwa gatunkowa - popielnik. Wytłumaczeniem nazwy może być szary, jakby filcowaty nalot na spodniej stronie liści. Hodowcy roślin uzyskali odmianę z większą liczbą kwiatów i bardziej skąpym ulistnieniem. Chodziło bowiem o zmniejszenie niekorzystnego wrażenia, jakie dawał filcowaty nalot. Wraz ze zredukowaniem liczby liści stał się on mniej zauważalny. Dzisiaj można kupić bogato kwitnące starce z ogromną liczbą kolorowych kwiatów otoczonych bardzo skromnym wieńcem zielonych liści.

Starzec popielny to roślina, którą po przekwitnięciu przeznacza się zazwyczaj do zlikwidowania, ponieważ w następnym roku kwitnie niezwykle rzadko. Nie bardzo więc opłaca się dalsza pielęgnacja, zwłaszcza, że na wiosnę bez problemów można kupić nowy egzemplarz. Starzec rośnie dziko na Wyspach Kanaryjskich, a dokładniej na górskich obszarach tamtych regionów. Panują tam niezbyt wysokie temperatury powietrza, a bliskość Oceanu Atlantyckiego zapewnia wysoką wilgotność powietrza. Rośliny powinny mieć zwarty pokrój. Kupowana roślina nie powinna być wyższa niż 15 cm, choć wyższe i gęste egzemplarze także nie są rzadkością.

Rośliny zakwitają wiosną, w kwietniu - maju. Zdarzają się jednak przypadki, że starzec zaczyna kwitnąć już w lutym. Kwiaty są uderzająco podobne do kwiatów złocieni. Mogą mieć różną barwę: białą, różową, czerwoną, niebieską lub fioletową. Do prawidłowego rozwoju starzec  wymaga chłodnego, jasnego, ale niezbyt słonecznego stanowiska, w którym nie powinno być przeciągów. Od razu po zakupie nie należy wstawiać rośliny do ciepłego pokoju. Najpierw trzeba pozostawić jej odpowiednio dużo czasu na przystosowanie się do nowych warunków otoczenia.

Starca należy podlewać wyłącznie miękką i letnią wodą, która powinna dobrze odstać. Roślina nie toleruje dużej ilości soli mineralnych, dlatego nie nawozi się jej.

Przy wyprowadzaniu rośliny z nasion, do wysiewu należy używać mieszanki ziemi i piasku. Wyrośniętym już roślinom najlepiej odpowiada gliniasta gleba. Starca nie przesadza się, a po przekwitnięciu zazwyczaj likwiduje się roślinę. Regularnie usuwa się zwiędnięte liście i kwiaty. Przycinania, w potocznym rozumieniu tego słowa, nie przeprowadza się. Liście rośliny muszą być świeże, powinna też mieć dużo pąków kwiatowych, niektóre z nich mogą być już rozkwitnięte. Należy sprawdzić spodnią stronę liści, czy nie są zaatakowane przez mszyce.

Ze względu na to, że roślina preferuje chłodne stanowisko, można umieścić ją, na przykład, w jasnym przedpokoju, na parapecie północnego okna lub w niezbyt ciepłej sypialni. Warto posadzić kilka roślin w jednym naczyniu, gdyż prezentują się wówczas wyjątkowo efektownie.

Rozmnażanie z nasion

Lipiec - sierpień

Jest to okres wysiewu nasion. Stanowisko musi być jasne, dlatego też nie przysypuje się ich ziemią. Należy je tylko lekko przycisnąć do nawilżonej ziemi. Nie podlewać, ewentualnie ostrożnie zrosić wodą, aby nie wypłukać delikatnych nasion. Naczynie należy przykryć szklaną ptytką. Temperatura idealna do kiełkowania to 18-20°C. Nasiona wzejdą po 10-15 dniach. Wówczas należy obniżyć temperaturę do 15-18°C i od czasu do czasu wietrzyć.

Wrzesień - styczeń

Młode rośliny należy przesadzić do odpowiednich doniczek ze zwykłą ziemią kwiatową i dbać, aby podłoże nigdy całkowicie nie wyschło, Stanowisko powinno być jasne, przewiewne i nieco chłodniejsze, z minimalną temperaturą 5°C. Uwaga: rośliny nie są odporne na mróz. Nie powinny być także narażone na przeciągi, gdyż źle je znoszą.

Luty - kwiecień

Starzec popielny zaczyna tworzyć pierwsze pąki. Najlepsza temperatura w tym okresie to 15°C. Za kilka tygodni rośliny będą w pełnym rozkwicie. Po przekwitnięciu trzeba je raczej zlikwidować.
Starca nigdy nie należy wystawiać na pełne słońce, gdyż kwiaty tracą wtedy barwę, bledną i szybciej przekwitają. Najlepiej stosować plastikowe doniczki, w których ziemia tak szybko nie wysycha. Roślinę uprawianą w doniczce glinianej trzeba włożyć do większego naczynia, dzięki czemu ograniczy się parowanie wody. Woda stojąca w podstawce nie szkodzi roślinie. Nie wolno jednak rośliny zalać. Jest to dekoracyjna roślina i dość łatwa w uprawie. W jednym naczyniu można posadzić nawet 3-4 okazy w odpowiedniej kolorystycznej kombinacji.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.