Skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii)

Nawet kiedy nie kwitnie, skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii) jest efektowną rośliną, doskonałą do uprawy w kompozycjach grupowych. Śnieżnobiałe kwiatostany otoczone połyskliwymi liśćmi sprawiają, że roślina jest pełna egzotycznego wdzięku.

Skrzydłokwiat jest rośliną o bujnym pokroju, gęstych, skórzastych i połyskliwych liściach wyrastających na długich ogonkach. Liście są lancetowate i mają charakterystyczną nerwację przypominającą rybi szkielet. Drobne, niepozorne kwiaty zebrane są w kolbowate kwiatostany wyrastające na szczycie pędu, otulone u podstawy białą pochwą kwiatostanową, która jest po prostu zmodyfikowanym liściem. Efektowne pochwy kwiatostanowe, przypominające wydęty wiatrem, śnieżnobiały żagiel, przepięknie kontrastują z soczystą zielenią liści.

Roślina jest tropikalną byliną pochodzącą z Kolumbii, gdzie ma zapewnioną wysoką temperaturę i wilgotność powietrza. Aby zapewnić jej podobne warunki w mieszkaniu, trzeba regularnie i obficie zraszać jej liście, szczególnie latem, przy ciepłej pogodzie. Można również ustawić doniczkę na kamykach w misce z wodą.

Skrzydłokwiat jest rośliną o średnich rozmiarach — zwykle dorasta do 23—45 cm wysokości. Długość kwiatostanu dochodzi do 4 cm, zaś otaczająca go pochwa kwiatostanowa może mieć 10 cm długości. Doskonale nadaje się do ustawienia w lekko zacienionej części pokoju dziennego, szczególnie efektownie prezentując się w sąsiedztwie innych roślin o ozdobnych liściach.

Spathiphyllum wallisii jest rośliną łatwą w uprawie, która lepiej niż inne rośliny pokojowe toleruje wysoką temperaturę otoczenia. Aby liście zachowały połysk i wyglądały zdrowo, musi być często podlewana. Nie można dopuścić do choćby częściowego przesuszenia podłoża. Od marca do września roślinę należy co 10 dni zasilać nawozem płynnym, przerywając odżywianie zimą.

Rozmnażanie

Najłatwiejszym sposobem rozmnażania skrzydłokwiatów jest podział bryły korzeniowej. W tym celu roślinę należy wyjąć z doniczki i oczyścić z resztek starego podłoża. Najlepszym terminem do przeprowadzania zabiegu jest kwiecień. Bryłę korzeniową przecinamy ostrym nożem, rozdzielając następnie część nadziemną rośliny. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, by niepotrzebnie nie uszkadzać korzeni. Nowe rośliny umieszczamy w doniczkach z ziemią z dodatkiem torfu.

Podstawy pielęgnacji

Skrzydłokwiat Wallisa nie wymaga wielkiej troski, pod warunkiem, że zapewni mu się ciepło i wysoką wilgotność powietrza. Usychające kwiatostany oraz liście należy ucinać tuż przy podstawie.

Na podłoże najlepsza jest ziemia torfowa. Aby zwiększyć wilgotność powietrza, można wstawić roślinę do drugiej doniczki i wypełnij przestrzeń między ściankami mchem. Latem podlewamy obficie, zimą umiarkowanie. Podłoże powinno być zawsze wilgotne. Często zraszamy liście. Dobrze rośnie również w uprawie hydroponicznej.

Od marca do września zasilamy co 10 dni uniwersalnym nawozem płynnym. Jeśli liście nie tracą ciemnozielonej barwy, od wiosny do jesieni można stosować nawóz raz na 3-4 tygodnie.

Skrzydłokwiat lubi światło, ale nie bezpośrednie nasłonecznienie. Od wiosny do lata roślina może rosnąć w półcieniu. Zimą można ją ustawić w pełnym słońcu. Od wiosny do lata temperatura powinna wynosić ok. 21°C, zimą może być niższa, ale nie powinna spadać poniżej 10°C. 

Choroby i szkodniki

Brązowe lub czarne plamy na liściach

Zbyt suche lub zbyt zimne otoczenie, a rzadziej także nadmiar wilgoci w podłożu mogą powodować powstawanie plam na liściach. Aby zwiększyć wilgotność powietrza, zraszamy roślinę. Można również ustawić doniczkę na kamykach w misce z wodą. Jeśli jest zbyt chłodno, przenosimy ją w cieplejsze miejsce.

Słaby wzrost

Przyczyną słabego wzrostu rośliny może być porażenie przez mszyce. Spryskujemy miejsca ich występowania wodą z mydłem.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.