Swietokrzyskie kopalnie surowcow mineralnych

Skrętnik

Skrętnik (Streptocarpus) jest jedną z bardziej lubianych roślin pokojowych. Znanych jest ponad 60 gatunków, wszystkie pochodzą z południowej Afryki i Madagaskaru. Rosną tam w najniższym piętrze górskiego lasu. Rośliny te zaczęto hodować w Europie w 1850 roku, w Anglii.

W drodze uszlachetniania uzyskano rośliny o zwartym pokroju, kwitnące w przeróżnych kolorach. Nie występuje jedynie żółta barwa kwiatów. Liście prawie nie posiadają ogonków liściowych. Są owalne, duże, o lekko pofałdowanych brzegach, ułożone w rozetę. Są jednocześnie bardzo kruche i łatwo się łamią. Skrętnik jest blisko spokrewniony z gloksynią. Obie rośliny należą do rodziny ostrojowatych (Gesneriaceae). Nazwa "streptocarpus" pochodzi z języka greckiego i oznacza: streptos - skręcony oraz carpos - owoc. Po przekwitnięciu kwiatów tworzą się owoce w postaci spiralnie skręconej torebki.

Skrętnik ma specyficzne wymagania odnośnie warunków otoczenia. Nie toleruje dymu papierosowego, przeciągu i częstego przestawiania. Powinno się te wymagania respektować, gdyż w przeciwnym razie kwiaty szybko będą więdnąć. Najlepiej znaleźć roślinie odpowiednie, spokojne stanowisko i tam ją pozostawić. Bryła korzeniowa nie powinna nigdy wyschnąć, nie należy też zraszać liści.

Odziomkowe liście zebrane są najczęściej w bezpędowe rozety i mogą osiągać długość nawet 25 cm, pędy kwiatostanowe - aż 20 cm. Na każdym pędzie są dwa lub trzy kwiaty. Skrętnik kwitnie w najróżniejszych kolorach: purpurowym, niebieskim lub białym. Nie pachnie. Skrętnik potrzebuje latem bardzo jasnego stanowiska, ale nie toleruje ostrego słońca. W zimie stanowisko nie musi być tak jasne. Temperatura przez cały rok powinna utrzymywać się w granicach 18-20°C.

Podlewanie i nawożenie

Latem podlewa się obficie, dwa lub trzy razy w tygodniu. Zimą raz na tydzień, zawsze letnią wodą. Od kwietnia do października roślinę należy co tydzień zasilać nawozem z wysoką zawartością potasu. Jeśli doniczka jest za mała, roślinę przesadza się w lutym do zwykłej ziemi doniczkowej i zapewnia odpowiedni drenaż.

Skrętnik wygląda dobrze zarówno ustawiony samotnie i eksponujący swoją formę, jak i w otoczeniu innych roślin.

Skrętniki kupuje się wczesną wiosną, aby cieszyć się z długiego okresu kwitnienia rośliny. Należy wybierać rośliny mające wiele pąków kwiatowych i sztywne, ciemnozielone liście. Po trzech lub czterech latach ilość kwiatów zacznie się zmniejszać. Lepiej wówczas wyhodować nowe roślinki z sadzonek liściowych.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.