Skalnica rozłogowa (Saxifraga stolonifera) doskonale nadaje się do obsadzania wiszących koszyków. Charakterystyczny wygląd nadają tej niezwykle atrakcyjnej roślinie jej rozłogi - bezlistne, jasnoróżowe pędy z małymi roślinkami - rozmnóżkami. Z każdej rozmnóżiki może wyrosnąć kolejna pełnowartościowa roślina!
Saxifraga stolonifera pochodzi z gór i pogórzy Europy Zachodniej. Rośnie powoli, ale dzięki obfitej produkcji rozłogów z rozmnóżkami szybko tworzy mnóstwo okrągłych liści, pokrytych szczeciniastymi włoskami i ozdobionych na powierzchni srebrzystym wzorem. Spodnia strona liści i pędy skalnicy są jasnoróżowe. Liście skalnicy rozłogowej tworzą gęstą, kopulastą rozetkę, dzięki czemu jest ona również doskonałą rośliną okrywową, którą można wypełnić puste miejsca w większych pojemnikach. Nitkowate, pokryte rozmnóżkami rozłogi tworzą efektowne "zasłony" zwisające poza brzegi naczynia.
Wysokość rozetki rzadko przekracza 5-8 cm. Latem z jej środka wyrastają długie, szorstko owłosione pędy kwiatostanowe, których wysokość może dochodzić do 45 cm. Pojawiają się na nich wiechy białych kwiatów z maleńkim, żółtym oczkiem. Długość rozłogów może być bardzo różna, ale niekiedy dochodzi nawet do 90 cm.
Skalnicy rozłogowej należy zapewnić stanowisko jasne, ale oświetlone światłem rozproszonym, zawsze chronione przed bezpośrednim nasłonecznieniem, które może powodować poważne uszkodzenia liści. Brązowawe plamki i znaczki na liściach najprawdopodobniej spowodowane są przez wodę. Skalnicy rozłogowej nie powinno się zraszać. Roślinę należy podlewać od dołu, by nie dopuścić do zmoczenia wrażliwych na kontakt z wodą liści.
Podstawy pielęgnacji
Utrzymanie ładnego wyglądu skalnicy wymaga nieco troski. Usuwamy schnące, odbarwione liście i rozmnóżki. Młode rośliny sadzi się w doniczkach z ziemią torfową lub mieszanką równych ilości piasku i ziemi kompostowej. Starsze rośliny można przesadzić przynajmniej dwukrotnie, zanim wyprowadzi się nową roślinę z rozmnóżki.
Latem podlewamy obficie, ale pozwalamy, aby podłoże lekko przeschło przed kolejnym zabiegiem. Zimą nawadnianie powinno być umiarkowane, a podłoże musi przeschnąć, zanim roślinę podleje się ponownie. Zawsze podlewaamy od dołu, aby woda nie uszkodziła liści. Wiosną i latem zasilamy roślinę raz na dwa tygodnie. Zimą przerywamy nawożenie.
Wzorzyste liście skalnicy potrzebują dużo rozproszonego światła. Unikajmy ustawiania rośliny w miejscach o silnym, bezpośrednim nasłonecznieniu, szczególnie latem lub w godzinach południowych. Najlepiej umieścić ją w półcieniu. Latem optymalna temperatura wynosi ok. 15°C. Zimą może być niższa, ale nie powinna spadać poniżej 10°C.
Rozmnażanie
1. Nożyczkami odcinamy krótki fragment rozłogu z rozmnóżką.
2. Rozmnóżkę sadzimy w doniczce o średnicy 5-8 cm wypełnionej wilgotną mieszanką równych ilości piasku i ziemi kompostowej. Doniczkę okrywamy torebką foliową z kilkoma otworami wentylacyjnymi.
3. Doniczkę ustawiamy na zacienionym parapecie, ale w miejscu ciepłym. Powinna tam pozostać aż do ukorzenienia się rośliny.
4. Gdy tylko roślina zacznie wypuszczać nowe liście, usuwamy torebkę i - w razie potrzeby - przesadzamy sadzonkę do większej doniczki.
Choroby i szkodniki
Mszyce
Lepkie i zniekształcone liście są oznaką obecności mszyc. Usuwamy liście porażone przez szkodnika i opryskujemy roślinę insektycydem systemicznym. Zabieg powtarzamy aż do całkowitego usunięcia szkodnika.
Przędziorki
Jeśli liście tracą barwę, pokrywając się maleńkimi, jasnymi plamkami, a na ich spodniej stronie pojawiają się delikatne pajęczynki, jest to nieomylny znak, że skalnica rozłogowa została zaatakowana przez przędziorki. Aby się ich pozbyć, opryskujemy roślinę odpowiednim insektycydem.