Skalniaki na balkonie

Skalniaki - drobne górskie rośliny fascynują wielością odcieni i kształtów liści, ich misternym ułożeniem oraz delikatnością kwiatów. Na rabatach trudno je dostrzec, ale posadzone tak jak w naturze, wśród barwnych kamieni, prezentują cały swój wdzięk. Stąd popularność skalniaków.

Byliny porastające słoneczne skałki, np. rojniki i rozchodniki, są mało wymagające, zadowalają się garstką ziemi oraz niewielką ilością wilgoci, i nie rozrastają się nadmiernie. W jednym małym pojemniku możemy ich sporo posadzić i wystarczy jeszcze miejsca na kilka kamieni. Taki skalniak postawiony pod gołym niebem nie wymaga wiele opieki. Jeśli zaś lubimy doglądać kwiatów, możemy go wzbogacić o drobne gatunki, które spotykamy na górskich łąkach i brzegach lasów: poziomki, sasanki i trawy. Te trzeba częściej podlewać i od czasu do czasu przystrzyc, jeśli się zbytnio rozrosną. Obsadzona skalnymi roślinami misa może być bardziej oryginalną ozdobą balkonu niż donica pełna surfinii.

Skalniaki na balkonie - niewielka inwestycja

Przede wszystkim potrzebujemy odpowiedniego pojemnika; najlepiej o prostym kształcie, szerokiego i płaskiego. W dnie musi mieć duży otwór odpływowy. Może to być np. ceramiczna misa. Do wypełnienia naczynia wystarczy worek ziemi uniwersalnej, nie zaszkodzi, jeśli dosypiemy do niej kilka garści gruboziarnistego piasku. Niezbędny jest keramzyt, który w czasie deszczu chłonie nadmiar wilgoci, a w czasie suszy oddaje ją roślinom, i oczywiście ładne kamienie, np. pamiątki przywiezione z gór lub znad morza. Do dekoracji przyda się też ozdobny żwirek (wystarczy niewielka ilość).

Po rośliny warto się wybrać do dużego sklepu ogrodniczego. Tam od wczesnej wiosny do późnej jesieni znajdziemy ogromny wybór gatunków i odmian rosnących w małych doniczkach. Takie rośliny bez trudu się przyjmą. Trzeba się tylko upewnić, czy wybrane maleństwo jest rzeczywiście niewielkie z natury (niski gatunek lub karłowa odmiana) i nie rozrośnie się gwałtownie. Sprawdźmy też, czy bryła korzeniowa nie została przesuszona. Dzień przed sadzeniem ziemię należy obficie podlać. Oczywiście można też przynieść sadzonki z ogrodu, oderwać zniszczone liście, nieco przyciąć korzenie i jak najszybciej posadzić na skalniaku.

A co zimą?

Zazwyczaj część roślin na skalniaku ma zimozielone liście, które są dekoracyjne przez cały rok. W naszym zestawie jest ich sporo: kostrzewa, poziomkówka, rojnik, rozchodnik, skalnica i barwinek. Jednak mogą one zostać zniszczone przez zimowe słońce i wiatr. Groźne jest też przemarznięcie ziemi. Dlatego jesienią warto postawić misę na izolującej warstwie, np. płycie styropianu, i przygotować gruby karton, którym będziemy ją osłaniać, gdy nadejdą mrozy. Podczas lekkiej zimy roślinom wystarczy okrywa z kilku gałązek iglaków. Wiosną usuwamy zeschłe liście, a do ziemi w pobliżu barwinka i poziomkówki dodajemy nawóz wolno działający.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.