Sitowie domowe (Scirpus cernuus)

Sitowie domowe (Scirpus cernuus) należy do rodziny Cyperaceae, czyli turzycowatych. Niezwykły wygląd zawdzięcza nitkowatym "liściom" - w istocie łodygom, które malowniczo zwieszają się poza brzegi doniczki.

W Danii roślina ta znana jest pod potoczną nazwą "Włosy pani Heiberg", która trafnie oddaje niekiedy dość rozwichrzony jej pokrój. Gatunek ten występuje w Europie Zachodniej i Południowej, od Szkocji po Północną Afrykę.

Sitowie jest rośliną szybko rosnącą. Jego wiotkie łodygi mogą osiągać długość 20-25 cm, nadając roślinie elegancki wygląd. Na szczytach łodyg wyrastają białe, wełniste kwiatostany złożone z bezwonnych kwiatów, które latem podkreślają walory dekoracyjne rośliny.

Scirpus cernuus jest rośliną pełną wdzięku. Aby jak najlepiej uwydatnić jej urodę, warto posadzić ją w wiszącej doniczce, w której wiotkie łodygi będą mogły malowniczo przewieszać się poza brzegi naczynia. Szczególnie efektownie wyglądać będzie ustawiona na wysokim, drewnianym postumencie, albo posadzona w wysokiej, wąskiej doniczce. Bardzo ładnie prezentować się będzie także w dużej doniczce z warstwą białych kamieni u podnóża, usypaną na wysokość 10-15 cm. Ponieważ sitowie lubi wysoką wilgotność powietrza, idealnym miejscem dla niego będzie łazienka.

Rozmnażanie

Sitowie można rozmnażać przez podział bryły korzeniowej. Zabieg należy wykonać bardzo ostrożnie, usuwając wszystkie żółte łodygi i starą ziemię spomiędzy korzeni.

Przygotowujemy odpowiednią liczbę doniczek o średnicy 10-15 cm i układamy na dnie każdej warstwę drenażu. Następnie wypełniamy doniczki częściowo mieszanką torfu i ziemi kompostowej, umieszczamy w nich rośliny i przysypujemy korzenie resztą ziemi, ugniatając ją delikatnie. Na koniec podlewamy obficie przesadzone rośliny.

Podstawy pielęgnacji

Roślina potrzebuje minimum pielęgnacji, ale dla prawidłowego rozwoju trzeba mu zapewnić wysoką wilgotność otoczenia. Podłoże powinno być zasobne, z dużą zawartością próchnicy. Może to być mieszanka równych ilości ziemi kompostowej i kompostu liściowego lub gruboziarnistego torfu. Roślinę przesadza się w lutym. Sitowie wymaga obfitego podlewania przez cały rok. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje dużo wilgoci, a jego korzenie powinny nieustannie dosięgać wody. O ile to możliwe, do podlewania używamy deszczówki lub miękkiej wody. Latem sitowie zasila się regularnie uniwersalnym nawozem płynnym. Zimą nawożenia nie stosuje się.

Miejsce przeznaczone dla tej rośliny nie powinno być bezpośrednio nasłonecznione. Najlepiej umieścić ją w półcieniu. Korzystnie jest obracać ją od czasu do czasu, aby rosła równomiernie i zachowała regularny kształt. Przez cały rok do uprawy sitowia odpowiednia jest normalna temperatura pokojowa. 

Choroby i szkodniki

Brązowe końce pędów

Niska wilgotność może powodować usychanie końców łodyg. Codziennie zraszamy roślinę letnią wodą i wstawiamy doniczkę do większego pojemnika bez odpływu, z wodą sięgającą do połowy wysokości doniczki.

Przędziorki

Delikatne pajęczynki na pędach sitowia wskazują na obecność przędziorków. Do zwalczania szkodników stosujemy odpowiedni insektycyd, trzymając się instrukcji podanej przez producenta.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.