W swoim naturalnym środowisku, czyli w południowych Chinach, różanecznik indyjski (Rhododendron simsii) ta rośnie w niskiej temperaturze i wysokiej wilgotności. Choć żyje krótko, warto ją hodować ze względu na piękne, zimowe kwiaty. Jeśli odpowiednio się nią zaopiekujemy, zakwitnie też w kolejnym roku.
Różanecznik zwykle kwitnie wiosną, lecz można również sprawić, by kwitnął między jesienią a wiosną. Kiedy roślina jest w okresie kwitnienia, podlewamy ją regularnie słabym roztworem płynnego nawozu w miękkiej wodzie. Jeśli zadbamy o to, by podłoże nigdy całkowicie nie wyschło, różanecznik będzie kwitnął przez około miesiąc.
Różanecznik lubi kwaśną ziemię, więc należy podlewać go wodą odwapnioną, najlepiej deszczówką. Jeśli nie mamy takiej możliwości, można do konewki wypełnionej wodą wrzucić zużytą torebkę herbaty na 24 godziny przed podlewaniem - sprawi ona, że odczyn wody z zasadowego stanie się kwaśny. Różanecznik, który kwitnie drugi rok z rzędu, należy późnym latem i jesienią codziennie zraszać, aby pobudzić go do wypuszczania nowych pąków.
W sprzedaży zwykle są rośliny o wysokości 13—30 cm. Powinny one być rozrośnięte i rozkrzewione. Czasami sprzedaje się różaneczniki poprowadzone jako drzewko, jednak są wówczas o wiele droższe.
Podobnie jak inne rośliny kwitnące, różanecznik najefektowniej prezentuje się ustawiony osobno, ewentualnie w grupie roślin zielonych. Ponieważ kwiat ten najlepiej rośnie w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza, ustawmy doniczkę na tacy wypełnionej mokrym żwirem, w miejscu jasnym, ale z dala od palących promieni słońca.
Podstawy pielęgnacji
Różanecznik hodowany w domu jest rośliną dość wymagającą. Należy podlewać go wodą pozbawioną wapnia i utrzymywać wysoką wilgotność powietrza. Jeśli chcemy, by zakwitnął w kolejnym roku, musimy przyciąć wybujałe pędy.
Roślinę sadzimy latem, używając podłoża dla roślin wrzosowatych (nie zawiera ono wapnia). Latem różanecznik podlewamy obficie, zimą zaś - oszczędnie. Woda koniecznie musi być pozbawiona wapnia - najlepsza byłaby woda deszczowa. Należy uważać, by nie przesuszyć korzeni.
Od marca do sierpnia, w okresie kwitnienia, zasilamy roślinę dwukrotnie rozcieńczonym płynnym nawozem. Różanecznik hodowany w mieszkaniu powinien mieć zapewnione dość jasne oświetlenie, jednak należy go chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem.
Najwłaściwsza temperatura dla różanecznika to 10-15°C, choć wystawiony na taras, toleruje znakomicie zwykłe letnie temperatury, pod warunkiem, że zapewnimy mu zaciszne, zacienione miejsce.
Pielęgnacja przez cały rok
Listopad-kwiecień Różanecznik najlepiej kupować od jesieni do wiosny. Jeśli zależy nam, by roślina zakwitła po raz drugi w kolejnym sezonie, podlewamy ją po kwitnieniu nieco oszczędniej, lecz nie dopuszczamy, by podłoże całkowicie wyschło. Ustawiamy doniczkę w miejscu jasnym i chłodnym - idealna temperatura to 4°C.
Maj-sierpień Latem korzystnie wpływa na różanecznik pobyt na balkonie lub tarasie, w miejscu ciepłym, osłoniętym od słońca i wiatru. Przed wystawieniem rośliny na zewnątrz przesadźmy ją do doniczki o rozmiar większej.
Wrzesień-październik Przed nadejściem mrozów wstawiamy doniczkę z powrotem do domu. Trzymamy roślinę w chłodzie. Dbajmy o to, by podłoże nigdy całkiem nie wyschło - jeśli jednak tak się stanie, wstawiamy doniczkę na 15 minut do pojemnika z ciepłą, miękką wodą, następnie wyjmujemy ją i czekamy, aż nadmiar wody wycieknie. Jeśli to konieczne, można zabieg ten stosować regularnie raz w tygodniu przez cały okres kwitnienia.
Choroby i szkodniki
Opadanie liści
Różanecznik traci liście, gdy powietrze jest zbyt suche lub gdy ziemia w doniczce jest wyschnięta. Dbajmy, aby podłoże nigdy całkowicie nie wysychało i ustawmy roślinę w osłoniętym miejscu.
Nadmiar wapnia
Żółknięcie liści i końcówek pędów oznacza prawdopodobnie nadmiar wapnia w podłożu. Używajmy do podlewania wyłącznie miękkiej wody, a jako podłoże stosujmy ziemię doniczkową dla roślin wrzosowatych (na bazie torfu, dostępna w sklepach ogrodniczych).