Swietokrzyskie kopalnie surowcow mineralnych

Rabata przed domem w słońcu

Ogród pełen słońca to wielkie szczęście dla jego posiadacza. To miejsce, gdzie można posadzić najbardziej spektakularne byliny. Nasłoneczniony ogród daje nam możliwość wyboru spośród wielu roślin, z których można stworzyć przepiękne kompozycje na rabatach. Jeśli nie wiesz, jak wziąć się za aranżację słonecznego ogrodu przy pomocy bylin? Przeczytaj nasz artykuł!

Rośliny na słońce - co to właściwie oznacza?

Zacznijmy jednak od tego, co tak naprawdę oznacza pełne słońce w ogrodzie? To miejsce, gdzie przez co najmniej 5 godzin dziennie występuje pełne nasłonecznienie. Warto wiedzieć, że większość bylin preferuje właśnie takie stanowiska w ogrodzie. Są to niezwykle kwitnące odmiany, które z powodzeniem wykorzystasz na większych i mniejszych grządkach. Występują bowiem w różnych rozmiarach i wysokościach. Możesz także użyć je, jako rośliny okrywowe. Byliny na słońce są spotykane w każdym ogrodzie. Są największą dekoracją rabat, ze względu na wygląd swoich kwiatów. Podpowiemy Ci, jakie odmiany bylin wybrać, aby Twój słoneczny ogród cieszył Twoje oko.

Werbena patagońska

Rabata z werbenąTo bylina kwitnąca o niezwykle dekoracyjnych kwiatostanach, charakteryzujących się fioletowym kolorem, dużą obfitością i gęstością. Bez problemu poradzą z nią sobie nawet początkujący ogrodnicy - jest bardzo łatwa w uprawie. Spektakularnie rośnie w piaszczystej, czy piaszczyście-gliniastej glebie. Werbena patagońska dorasta nawet do 120-150 cm wysokości. Preferuje oczywiście stanowiska nasłonecznione, na których kwitnie najobficiej. Najpiękniej prezentuje się w grupie po kilka lub kilkanaście sztuk. Lubi rabaty o dość dużej powierzchni.

Liliowiec ogrodowy 'Doublelicious'

Do bylin kwitnących, które nie wymagają dużego nakładu pracy, jednocześnie w sposób dekoracyjny wypełniają ogród należy liliowiec ogrodowy i jego odmiana 'Doublelicious'. Dorasta do ok. 65 cm wysokości i na tle innych roślin wyróżnia się cudownymi, pomarańczowymi kwiatami. Najobficiej rośnie w czerwcu i lipcu, a na jednym stanowisku może przetrwać nawet kilka lat - jest odporny na mróz, co zadowala szerokie grono ogrodników. Znakomicie prezentuje się z innymi bylinami i krzewami ozdobnymi. Doskonale rośnie w glebie żyznej, wilgotnej i suchej, zasadowej. Pamiętaj, że mimo braku specjalnych wymagań wokół liliowca warto rozłożyć kompost.

Miodunka ‘Victorian Brooch’

Miodunka to niezwykła bylina na słońce, która znajdzie swoje zastosowanie jako roślina okrywowa. Jej odmiana “Victorian Brooch’ jest niezwykle charakterystyczna - ze względu na występowanie plam w srebrzystym kolorze. Oprócz nich posiada także dwubarwne kwiaty, początkowo lekko czerwone, a później fioletowe. Warto wiedzieć, że jest byliną miododajną. Nie ma specjalnych wymagań, co jest jest dodatkowym atutem. Miodunka ‘Victorian Brooch’ dorasta do 25-40 cm wysokości w żyznej i próchnicznej glebie. Jest rośliną mrozoodporną.

Rośliny na pełne słońce - moc bylin kwitnących

Istnieje wiele odmian bylin, które uwielbiają pełne słońce. Znajdź swoje ulubione, które obsypią Cię przepięknymi kwiatostanami wiosną i latem.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.