Psianka koralowa

W doniczkach uprawiane są dwa gatunki: psianka koralowa (Solanum pseudocapsicum) i psianka paprykowa, inaczej pieprzowa (S. capsicastrum). Pierwsza z nich występuje dziko na Maderze, druga zaś pochodzi z Ameryki Południowej. Obie mają krzaczasty pokrój i ciemnozielone, nieduże, owalne liście.

W warunkach naturalnych są roślinami wiecznie zielonymi. Psianka  w doniczkach osiąga wysokość 50-70 cm, ale popularne są też jej odmiany karłowe, dorastające do 30 cm. Oba gatunki wytwarzają typowe dla rodziny psiankowatych (Solanaceae) drobne białe kwiaty, przypominające kwiaty ziemniaka. Pojawiają się one zwykle od maja do czerwca. Po nich ukazują się kolorowe owoce - żółte lub czerwone, drobne okrągłe jagody. U psianki koralowej są one nieco większe niż u paprykowej. Rośliny trafiają do sprzedaży z chwilą, gdy owoce zaczynają dojrzewać i ich barwa zmienia się z zielonej na żółtawą lub pomarańczową.

Psianka koralowa - pielęgnacja

Aby owoce jak najdłużej utrzymywały się na roślinach (nawet kilka miesięcy), musimy ustawić psianki w widnym, a nawet lekko nasłonecznionym, ale chłodnym miejscu, np. na okiennym parapecie, lecz z dala od kaloryfera. Zimą powinniśmy zapewnić roślinom temperaturę 10-15°C. Ważne jest też utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza, np. przez zraszanie liści oraz niedopuszczanie do przeschnięcia podłoża, które powinno być stale lekko wilgotne. Wczesne opadanie liści i owoców świadczy o niewłaściwej pielęgnacji i złych warunkach uprawy (zbyt obfite podlewanie, niska wilgotność powietrza czy za słabe oświetlenie). Jeśli dysponujemy chłodnym pomieszczeniem, możemy spróbować przechować psiankę do następnego sezonu.

Gdy rośliny przestaną być dekoracyjne, pod koniec zimy przycinamy ich pędy mniej więcej do połowy długości. Do wiosny przetrzymujemy roślinę w temperaturze około 0°C, niemal bez podlewania, a następnie przesadzamy do świeżego podłoża. Latem, na czas kwitnienia roślin, dobrze jest wystawić doniczkę na zewnątrz. W tym okresie psianki wymagają obfitego podlewania i nawożenia. Jesienią przed nadejściem przymrozków trzeba wnieść je z powrotem do domu. Nowe rośliny możemy też uzyskać przez wysiew nasion lub ukorzeniając wiosną sadzonki pędowe. Młode okazy należy dwukrotnie przyciąć, aby nadać im rozkrzewiony pokrój.

Uwaga: psianki są roślinami trującymi! Trujące kolorowe owoce mogą skusić dzieci swym apetycznym wyglądem, dlatego należy umieszczać je poza zasięgiem dzieci.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.