Pomarańcza miniaturowa (Citrus mitis)

Pomarańcza miniaturowa (Citrus mitis) spotykana jest też często pod nazwą Citrofortunella microcarpa lub Citrus microcarpa. Roślina ta jest na tyle mała, że może być z powodzeniem uprawiana w domu, w każdym wystarczająco jasnym miejscu. Minidrzewko pomarańczowe może jednocześnie kwitnąć i owocować, podwójnie nas wynagradzając za troskliwą opiekę.

Pomijając rozmiary, Citrus microcarpa niewiele różni się od pomarańczy, której owoce jadamy. Uprawa drzew cytrusowych stała się modna w całej Europie po tym, jak król Danii Christian IV wybudował tzw. oranżerię przy jednym ze swych zamków. Budowla przypominała wielką szklarnię i szybko stała się znana wśród bogatej arystokracji. Wkrótce wszystkie większe dwory europejskie miały własne oranżerie.

Citrus mitis jest słabo rosnącym drzewem. Została wyhodowana na Filipinach. Roślina jest mieszańcem pomarańczy i kumkwata. Ma gęsty, zwarty pokrój i zwykle dorasta do 1 m wysokości. Jej liście są skórzaste, z połyskiem, natomiast kwiaty małe, białe, woskowe o silnym zapachu. Dekoracyjne owoce mierzą ok. 2,5 cm średnicy, są jadalne, ale dość gorzkie w smaku i bardziej, niż do jedzenia na surowo, nadają się na dżem.

Roślina jest doskonale przystosowana do uprawy w warunkach domowych, ale powinna stanąć na jasnym miejscu, np. blisko słonecznego okna.

Drzewko normalnie kwitnie latem, ale gdy jest uprawiane w domu, może zakwitać o każdej porze roku. Warunkiem kwitnienia jest odpowiednia pielęgnacja - jeśli roślina otrzyma zbyt mało światła lub będzie
niedostatecznie podlewana, może nie zakwitnąć w ogóle.

Drzewko można pobudzić do kwitnienia, trzymając je w niższej temperaturze przez 2-3 miesiące, ograniczając przy tym nieco podlewanie. Po zawiązaniu się owoców roślinę trzeba podlewać często.

Pielęgnacja

Citrus mitis jest rośliną łatwą w uprawie, ale trzeba jej poświęcić więcej uwagi, jeśli ma kwitnąć i owocować. Długie, skąpo ulistnione starsze pędy należy wyciąć.

Do jej uprawy potrzebna jest dobrze przepuszczalna ziemia kompostowa z dodatkiem piasku i próchnicy. W razie potrzeby rośliny przesadza się wiosną. Latem konieczne jest częste podlewanie, aby zapobiec zrzucaniu liści przez roślinę. Zraszanie kwiatów sprzyja zawiązywaniu się owoców. Zimą należy ograniczyć podlewanie - zbyt mokre podłoże przy niskiej temperaturze też powoduje zrzucanie liści. Od maja do września stosuje się raz na dwa tygodnie nawóz dla roślin kwasolubnych.

Pomarańcza miniaturowa lubi intensywne nasłonecznienie przez cały rok. Latem najlepiej wynieść ją na zewnątrz. W okresie letnim przeciętne temperatury są odpowiednie dla rośliny, zimą natomiast powinno się ją ustawić w chłodniejszym pomieszczeniu w temperaturze ok. 13°C i chronić przed zimnymi przeciągami.

Rozmnażanie

Uprawa z sadzonek

Pomarańcze miniaturowe rozmnażamy wiosną przez sadzonki wierzchołkowe. Przed posadzeniem, sadzonki należy zanurzyć w ukorzeniaczu, a następnie umieścić w ziemi torfowej. Gdy wypuszczą korzenie, przesadzamy je do większych doniczek z bardziej zwięzłym podłożem.

Uprawa z nasion

  1. Rośliny należy zapylić pędzelkiem, powtarzając zabieg parę razy w czasie kwitnienia. 
  2. Gdy owoce dojrzeją, przenieś nasiona do kuwety z nawilżonym, ciepłym podłożem siewnym. Kuwetę nakryj torebką foliową i ustaw w zacienionym miejscu o temperaturze ok. 18°C. 
  3. Gdy sadzonki wykształcą po dwa lub trzy liście, przesadź je do większych doniczek. 

Choroby i szkodniki

Wzrost zahamowany lub wybujały

W zbyt niskiej temperaturze roślina przestaje rosnąć, natomiast gdy ma za gorąco, zaczyna tracić zwarty pokrój. Zapewniamy roślinie miejsce w pełnym słońcu. Zimą trzymamy ją w temperaturze około 13°C.

Roślina gubi liście

Opadające liście mogą oznaczać, że roślina ma za sucho lub zbyt mokro. Latem podlewamy ją regularnie a zimą ograniczamy podlewanie.

Wełnowce

Wilgotną ściereczką  ścieramy szkodniki. Jeśli infekcja się utrzyma, stosujemy insektycyd systemiczny.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.