Plątawa różowa

Plątawa różowa (Lapageria rosea) to egzotyczna roślina pnąca o pięknych, dzwonkowatych kwiatach najlepiej rośnie w słonecznym pokoju lub w zacisznym miejscu na zewnątrz.

Uprawiając lapagerię na zewnątrz, najwięcej troski należy włożyć w zapewnienie jej optymalnej temperatury. Jesienią i zimą wynosi ona 10—13°C, choć roślina może tolerować nocne spadki temperatury do 7°C. Równie ważne jest zapewnienie jej jak najwięcej światła.

Plątawa nie jest popularną rośliną i jej znalezienie może być trudne. Jeśli nie uda się jej kupić, można zamówić nasiona i wyhodować sobie własny egzemplarz. Warto też rozejrzeć się wśród znajomych, gdyż lapagerię można rozmnożyć przez odkłady lub sadzonki.

Do zrobienia odkładu wybieramy długi pęd i odginamy go w dół. Mocujemy go ostrożnie na powierzchni doniczki wypełnionej mieszanką równych ilości torfu i piasku, używając do tego celu kawałka drutu. Umocowany fragment powinien przylegać do podłoża. Ukorzenianie się odkładu trwa dość długo i nawet po wytworzeniu korzeni można go oddzielić od rośliny matecznej dopiero po kilku miesiącach. Gdy nowa roślina ukorzeni się i zacznie rosnąć, odcinamy ją od reszty pędu.

Lapageria rosea rośnie powoli, ale z czasem może osiągnąć wysokość nawet 4,3 m, dlatego należy ją posadzić w doniczce o średnicy 20—25 cm. Jej skórzaste liście mają 5—8 cm długości, zaś okazałe, dzwonkowate kwiaty dorastają do 8 cm. Roślinie zawsze należy zapewnić odpowiednią podporę. Jej wiotkie pędy najlepiej poprowadzić wzdłuż kratki lub cienkiego pręta. Początkowo młode pędy wymagają podwiązywania, ale później roślina świetnie radzi sobie sama.

Rozmnażanie

Uprawa z nasion

1. Przed wysiewem wkładamy nasiona na kilka dni do letniej wody, aby napęczniały. Woda powinna być świeża, dlatego zmieniamy ją codziennie.

2. Gdy nasiona napęcznieją, sadzimy je w doniczkach z podłożem do siewu na głębokości 1-2,5 cm. Podłoże powinno mieć temperaturę I8-2I°C. W czasie kiełkowania podlewamy bardzo oszczędnie, utrzymując podłoże tylko lekko wilgotne.

3. Liście pojawią się po 1-3 miesiącach; podlewamy umiarkowanie, by siewki nie gniły. Po kolejnych 2 miesiącach można zacząć nawożenie.

4. Rośliny przesadzamy do większej doniczki po upływie roku lub gdy osiągną odpowiednią wielkość, aby mogły rosnąć w słonecznym pokoju lub oranżerii.

Sadzonkowanie

Sadzonki umieszczamy w doniczce z mieszanką wilgotnego torfu i perlitu, osłaniamy torebką z kilkoma otworkami i trzymamy w temp. 18-2 I °C.

Podstawy pielęgnacji

Roślina wymaga starannego podlewania i zapewnienia właściwej temperatury zimą. Nadmiernie wyrośnięte pędy można przyciąć lub uszczknąć wczesną wiosną. Źle reaguje na przesadzanie, więc należy to robić tylko w razie absolutnej konieczności. Do uprawy najlepsza jest lekka, przepuszczalna ziemia. Na dnie należy usypać warstwę drenażu.

Przez cały rok pnącze wymaga umiarkowanego podlewania, tak aby podłoże lekko przeschło pomiędzy kolejnymi zabiegami. Jeśli woda wodociągowa jest twarda, do podlewania ależy używać deszczówki. Latem roślinę zasilamy uniwersalnym nawozem płynnym, rozcieńczonym do połowy zalecanego stężenia.

Roślina potrzebuje dużo światła, ale powinno być ono zawsze rozproszone. Należy chronić ją przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Najlepiej jest więc umieścić ją w lekkim półcieniu. Latem najlepsza jest zwykła temperatura pokojowa, ale jesienią i zimą trzeba jej zapewnić temperaturę 10-13°C.

Choroby i szkodniki

Ślimaki

Plątawa różowa uprawiana w odpowiednich warunkach jest odporna na choroby. Jednakże zagrożeniem dla roślin rosnących na zewnątrz lub w szklarni mogą być ślimaki. O ich obecności świadczą dziury na liściach i uszkodzone brzegi liści. Szkodniki usuwamy ręcznie lub używamy pułapek z piwem.

Mszyce

Regularnie sprawdzamy, czy roślina nie została przez nie porażona - narażone są zwłaszcza młode fragmenty pędów. Z czasem szkodniki rozprzestrzeniają się po całej roślinie. Do ich zwalczenia używamy insektycydu systemicznego.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.