Pierwiosnek ślimakowaty (Primula malacoides) to roślina, która może oczarować bezpretensjonalną urodą kwiatów i bogactwem kolorów, przypominając o nadchodzącej wiośnie. Choć jest byliną, może być z powodzeniem uprawiany co roku z nasion. W zależności od odmiany może mieć kwiaty pojedyncze lub pełne, zawsze pięknie kontrastujące z delikatnymi, jasnozielonymi liśćmi.
Pierwiosnek ślimakowaty jest idealną rośliną pokojową na zimę i wczesną wiosnę, a więc na okres, kiedy większość pozostałych roślin doniczkowych okres kwitnienia ma jeszcze przed sobą. Jest rośliną niedrogą i tolerującą niskie temperatury, a jednocześnie tworzącą całe kobierce barwnych, bardzo delikatnych kwiatów. Pierwiosnki umieszczone w jasnym, chłodnym miejscu będą kwitły niestrudzenie przez trzy miesiące, a nawet dłużej. Ich największymi wrogami są: pełne słońce, ciepło, suche podłoże i niska wilgotność otoczenia. W uprawie wymagają więc wilgotnego powietrza i regularnego zamgławiania. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie doniczki na kamykach w misce z wodą.
Rośliny uprawiane z nasion w szklarni rosną szybko i osiągają 30-45 cm wysokości. Ich liście są sercowate, jasnozielone, delikatnie karbowane.
Dzięki pracy hodowców pierwiosnki ślimakowate występują w szerokiej gamie odmian różniących się kolorem kwiatów - od białych, przez różne odcienie fioletu, po różowe i czerwone. Te urokliwe, pachnące rośliny dobrze rosną w doniczkach, ale ładnie prezentują się także w wiszących koszykach. W mieszkaniu można je umieścić prawie w każdym miejscu, od stołu kuchennego, po przedpokój.
Podstawy pielęgnacji
Pierwiosnek ślimakowaty jest łatwy w uprawie i jeśli rośnie w dobrych warunkach, potrzebuje tylko niewielkich zabiegów pielęgnacyjnych. Usuwamy więdnące kwiaty oraz uschnięte liście. Do uprawy wystarczy zwykła ziemia ogrodnicza. Młode rośliny sadzi się do doniczek o średnicy 8 cm. Później nie wymagają już przesadzania.
Pierwiosnki ślimakowate należy podlewać obficie, nie dopuszczając do przesuszenia podłoża. Latem roślinę trzeba codziennie zamgławiać, a doniczkę ustawić na kamykach w misce z wodą. Nawożenie rozpoczynamy z chwilą pojawienia się pędów kwiatostanowych i kontynuujemy przez cały okres kwitnienia, powtarzając zabieg co 2 tygodnie.
Primula malacoides należy do roślin, które preferują światło rozproszone, dlatego też najlepiej jest uprawiać go w miejscach częściowo zacienionych. Najlepsze rezultaty daje uprawa pierwiosnków ślimakowatych w temperaturze 10-13°C, ale należy mieć pewność, że nocą nie będzie ona zbyt niska, gdyż zaszkodzi to roślinom.
PIELĘGNACJA PRZEZ CAŁY ROK
Luty - sierpień Nasiona pierwiosnka ślimakowatego można wysiewać nawet do lipca, ale najlepsze rezultaty osiąga się z siewu lutowego. Wysiewa się je do kuwety lub kiełkownika z ziemią, rozrzucając je pojedynczo po powierzchni lub rozsiewając wymieszane z piaskiem. Kuwetę wstawiamy do mnożarki i utrzymujemy stałą temperaturę 16°C. Gdy wzejdą, siewki pikujemy do kuwety ze zwykłą ziemią. Dobrze ukorzenione sadzonki przenosimy pojedynczo do doniczek i ustawiamy je na zewnątrz w zacienionym miejscu, gdzie pozostaną przez całe lato.
Wrzesień - styczeń Wyrośnięte rośliny są łatwe w pielęgnacji, ale wymagają nieco troski. We wrześniu doniczki przenosimy do mieszkania i rozpoczynamy nawożenie, gdy tylko rośliny zaczną tworzyć pęd kwiatostanowy. W tym czasie trzymamy je w temperaturze 10-13°C. Pierwiosnki z wysiewu wiosennego powinny zakwitnąć w grudniu. W czasie kwitnienia trzeba je regularnie podlewać i utrzymywać wysoką wilgotność otoczenia.
Choroby i szkodniki
Plamy na liściach
Brązowe plamki na liściach są oznaką choroby zwanej brunatną plamistością liści, wywoływaną przez grzyb. Usuwamy porażone liście i opryskujemy roślinę odpowiednim fungicydem. Zabieg powtarzamy po 2 tygodniach.
Szara pleśń
Inny grzyb jest przyczyną szarej pleśni, która objawia się szarym nalotem na liściach. Porażone liście usuwamy i palimy, a roślinę opryskujemy fungicydem.