Pierwiosnek chiński (Primula sinensis)

Pierwiosnek chiński (Primula sinensis), jak na to wskazuje jego nazwa gatunkowa, został wyhodowany w Chinach przed kilkuset laty. Do Europy przywieziono go na początku XIX wieku. Jego liczne kwiaty mają przeważnie lejkowatą koronę i rozdęty, zrośnięty kielich. Roślina posiada prawie sercowate, pierzastodzielne, długoogonkowe, z wierzchu ciemno a od spodu jasnozielone liście. Ogonki liściowe są bardzo delikatne, należy się więc ostrożnie obchodzić z rośliną, aby ich nie złamać.

Kwiaty pierwiosnka chińskiego mają powabne jasne kolory: biały, niebieski lub czerwony. Roślina nie toleruje zbytniego zawilgocenia korzeni, należy ją więc podlewać od dołu. Wodę nalewa się do podstawki, a jej nadmiar usuwa.

Primula sinensis kwitnie czasami już w październiku, ale zazwyczaj pora kwitnienia przypada na okres od stycznia do maja. Gdy umieszczony jest zimą w zbyt ciepłym miejscu, kwitnie bardzo krótko. W pomieszczeniu z centralnym ogrzewaniem należy go więc ustawić w chłodnym miejscu.

Rodzina pierwiosnkowatych (Primulaceae) obejmuje kilka rodzajów. Jednym z nich jest też rodzaj pierwiosnek. Jak nazwa wskazuje, są to jedne z pierwszych roślin, które zakwitają wiosną.

Pierwiosnek chiński to delikatna roślina o niskim wzroście. Szczyci się wielkimi, prawie sercowatymi, pierzastymi liśćmi, które tworzą zieloną obwódkę wokół kwiatów. Kwitnie zimą i wiosną. Kwiaty mają wyraźne, jasne kolory: są białe, niebieskie lub czerwone. Baldachy mogą być złożone z 10-12 kwiatów w dwóch, a nawet trzech rzędach. Cała roślina wydziela specyficzną, korzenną woń.

Roślina znosi suche powietrze pomieszczeń mieszkalnych o wiele lepiej niż pozostałe gatunki pierwiosnków. Kwiaty wytrzymają najdłużej w jasnym, chłodnym miejscu. Pierwiosnek ten powinien być przynajmniej w nocy umieszczany w temperaturze około 15°C. Roślina nie toleruje ani zalania, ani przesuszenia bryły korzeniowej. Należy ją więc regularnie podlewać. Podlewając od dołu uniknie się częstej choroby pierwiosnków - gnicia korzeni. Nawozi się raz na dwa tygodnie roztworem płynnego nawozu. Po przekwitnieniu roślinę likwiduje się, na wiosnę można kupić nowy okaz.

Roślina ma bardzo delikatne korzenie. Wymaga więc lekkiej ziemi, najlepiej mieszanki piasku i torfu. Rośliny nie przycina się. Należy jedynie usuwać zwiędłe kwiaty i liście.

Primula sinensis to bardzo piękna roślina. Przez całą zimę może być ustawiony na parapecie okna i cieszyć oczy swymi pięknymi kwiatami. Sprzedaje się go często pod starą nazwą P. sinenis. Istnieje mnóstwo odmian o różnych kolorach kwiatów.

Wysiew i pielęgnacja pierwiosnków

Pierwiosnki chińskie można wysiać i wyhodować samemu. Trwa to jednak 7-9 miesięcy. Rośliny uzyskane z nasion wysianych w czerwcu - lipcu kwitną na wiosnę, a z nasion wysianych w marcu - kwietniu na jesieni. W jednym gramie znajduje się 350 nasion.

W skrzynce

Nasiona wysiewa się do skrzynki, do mieszanki złożonej z trzech części torfu i jednej części piasku, następnie wgniata się je lekko w ziemię. Skrzynkę należy przykryć torebką plastikową lub szklaną płytą w celu utrzymania wysokiej wilgotności powietrza. W temp. 18 - 20°C nasiona kiełkują po dwóch tygodniach, wtedy torebkę lub płytę należy zastąpić pergaminem.

Po 4 - 5 tygodniach rośliny przesadza się do takiego samego podłoża, jakiego użyto do wysiania nasion, pozostawiając odstęp 5 cm pomiędzy pojedycznymi egzemplarzami. Roślinki należy często zraszać. Gdy osiągną większe rozmiary, przesadza się je do doniczek. Podstawy łodygi nie należy przykrywać ziemią. Latem można pierwiosnki przenieść na zewnątrz.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.