Egzotyczna Manettia luteorubra jest łatwa w uprawie. Ta bujna, zimozielona roślina pnąca przybyła do nas zza Atlantyku. Jej niezwykle efektowne, szkarłatno-żółte kwiaty pojawiają się od wiosny do lata.
Okres kwitnienia tego pnącza możemy wydłużyć, jeśli zapewnimy mu wysoką temperaturę otoczenia. Roślina uwielbia ciepło i świetnie czuje się latem na zewnątrz, w miejscu osłoniętym od wiatru - pod warunkiem, że temperatura jest odpowiednia. Nazwa tej niepowtarzalnej rośliny pochodzi od nazwiska Włocha Saveria Manettiego, prefekta ogrodu botanicznego we Florencji.
Manettia luteorubra pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej — w swoim naturalnym środowisku pnie się po leśnych drzewach. Pnące się szybko w górę pędy tej rośliny mogą osiągnąć 50-90 cm wysokości w ciągu jednego roku, jeśli rośnie ona w dużym pojemniku. Dorosła roślina może mieć pędy o długości aż do 3 m. Jasnozielone, lśniące, owalne liście mają ok. 5 cm długości i 2,5 cm szerokości. Wijące się i przeplatające łodygi skryte są w gąszczu liści. Rurkowate kwiaty o długości 2,5 cm są w kolorze żywego szkarłatu i mają żółte brzegi. Pokryte są delikatnymi, cienkimi włoskami.
Jeśli wiosną roślina za bardzo wyrośnie, przycinamy ją w połowie. Jeśli zapewnimy jej wysoką wilgotność, będzie kwitła przez większość roku. Aby utrzymać właściwe nawodnienie, ustawmy doniczkę na podstawce odwróconej do góry dnem na szerokiej tacy, która cały czas będzie wypełniona wodą. W upalną pogodę spryskujmy roślinę regularnie. Ustawmy ją w ciepłym, jasnym miejscu, w którym nie będzie narażona na spadek wilgotności, ani na gwałtowne obniżenie temperatury.
Rozmnażanie
Z jednej rośliny możemy łatwo otrzymać kilka nowych, sadzonkując przycięte wiosną lub latem niekwitnące pędy.
1. Przycinamy sadzonki o długości 5-8 cm. Cięcie powinno wypadać tuż pod nasadą pary liści. Obrywamy z pędu dolne liście i zanurzamy sadzonki w hormonalnym ukorzeniaczu w proszku.
2. Wysadzamy 3-4 sadzonki wokół brzegów doniczki z mieszanką równych części grubego piasku i torfu.
3. Przykrywamy sadzonki folią z wyciętymi w niej dziurkami i umieszczamy w jasnym, ciepłym miejscu. Ukorzenienie potrwa 2-3 tygodnie.
4. Kiedy widać już korzenie wychodzące przez otwory doniczki, przesadzamy grupy sadzonek do doniczek o średnicy 10-13 cm.
Podstawy pielęgnacji
Roślina nie będzie nam sprawiała kłopotów, jeśli zapewnimy jej dużo światła i wysoką wilgotność.
Wiosną należy roślinę przesadzać, używając mieszanki ziemi doniczkowej i piasku. Używamy doniczki o rozmiar większej, aż do rozmiaru 20-25 cm, potem co rok tylko zdejmujemy wierzchnią warstwę podłoża i zastępujemy ją nową. W okresie intensywnego wzrostu podlewamy roślinę obficie, tak aby wiosną i latem podłoże było wciąż wilgotne. Przy chłodnej pogodzie podlewamy oszczędnie, ale stopniowo, w miarę zbliżania się wiosny, zwiększamy ilość wody.
Zasilamy roślinę płynnym nawozem co 14 dni w okresie wzrostu.Zimą zaprzestajemy nawożenia. Umieszczamy roślinę w jak najjaśniejszym świetle; latem można wystawić doniczkę na zewnątrz, w miejsce nasłonecznione i osłonięte od wiatru, jednak przenosimy ją z powrotem do pomieszczenia przed nadejściem pierwszych mrozów. Latem odpowiednia dla rośliny jest temperatura pokojowa, jednak zimą lepsza jest nieco niższa - ok. 15°C.
Choroby i szkodniki
Nagłe opadnięcie liści
Gdy roślina jest zbyt często podlewana i trzymana w zbyt niskiej temperaturze, może nagle zrzucić wszystkie liście i przestać kwitnąć. Przenosimy ją wtedy w cieplejsze miejsce i zaprzestajemy podlewania, aż wypuści nowe liście. Wiosną i latem podlewamy roślinę obficie, ale zimą, kiedy roślina wchodzi w stan spoczynku, ograniczamy podlewanie do minimum.
Pożółkłe liście
Zżółknięte liście i zahamowanie wzrostu to oznaki niewystarczającego zaopatrzenia rośliny w składniki odżywcze. Co 2 tygodnie zasilamy ją płynnym nawozem, rozcieńczonym do połowy mocy.