Maczek kalifornijski (Eschscholzia californica)

Maczek kalifornijski (Eschscholzia californica) to urocza jednoroczna roślina, zwana również pozłotką, idealnie nadająca się na słoneczny balkon lub taras. Jasne stanowisko ma dla maczku kluczowe znaczenie, gdyż jego kwiaty otwierają się jedynie w pełnym słońcu i cieszy intensywnymi barwami przez całe lato i jesień.  

Maczek kalifornijski szybko się rozkrzewia. Jego liście są drobne, niebieskozielone, a płatki kwiatów delikatne i wiotkie. Kwiaty zamykają się na noc i otwierają nad ranem, by cieszyć swymi intensywnymi barwami.

Roślina wspaniale czuje się w miejscu suchym i ciepłym, choć przetrwa też nieduże przymrozki. Nie toleruje natomiast przesadzania, więc należy ją wysiewać od razu na stałe miejsce.

Wiele odmian maczku osiąga wysokość 23-38 cm. Kwiaty rośliny, w kolorze intensywnego pomarańczu, pojawiają się od czerwca do października. Mogą być pojedyncze, półpełne lub podwójne i osiągają do 8 cm średnicy. Młode odmiany, niedawno stworzone przez hodowców, dostępne są też w innych barwach: brązowej, żółtej, kremowej, szkarłatnej, fioletowo różowej i różowej. Po przekwitnięciu rozwijają się z nich długie torebki nasienne.

W kwietniu wysiewamy nasiona do skrzynek z podłożem złożonym z jednej części piasku i trzech części ziemi doniczkowej. Przykrywamy je 6-milimetrową warstwą ziemi. Upewniamy się, że miejsce wybrane dla skrzynki jest słoneczne, gdyż roślina dobrze rośnie jedynie w pełnym słońcu. Siewki przepikowujemy, aby mogły się rozkrzewiać. Podłoże początkowo powinno być tylko lekko wilgotne, ale później, po pojawieniu się pąków kwiatowych, roślinę podlewamy obficie.

Regularnie usuwamy przekwitłe kwiaty - pobudzi to roślinę do intensywnego kwitnienia. Systematyczne usuwanie zwiędłych kwiatów zapewni roślinie piękny, atrakcyjny wygląd i intensywne barwy przez cały sezon.

Pielęgnacja

Maczek kalifornijski jest bardzo łatwy w uprawie. U młodych okazów uszczykujemy wierzchołki wzrostu, aby pobudzić rośliny do rozkrzewiania się. Usuwamy przekwitłe kwiaty, zanim utworzą się torebki nasienne — wspomoże to kwitnienie.

Nasiona wysiewiamy w kwietniu do skrzynek z podłożem złożonym z 1 części piasku i 3 części ziemi doniczkowej. W czasie upałów roślinę podlewamy obficie, nie dopuszczając do wyschnięcia podłoża, szczególnie latem w przypadku roślin rosnących w doniczkach z terakoty.

Raz lub dwa razy w okresie wzrostu zasilamy maczka płynnym nawozem przy okazji podlewania. Można również użyć nawozu dolistnego. Roślina powinna mieć słoneczne stanowisko. Kwiaty otwierają się tylko w pełnym słońcu. Idealny dla niej jest południowy balkon lub taras. W pochmurne, deszczowe dni kwiaty w ogóle się nie otwierają.

Maczek kalifornijski jest rośliną jednoroczną mrozoodporną. Samosiejki mogą przetrwać zimę, jeśli rosną w zacisznym miejscu.

Choroby i szkodniki

Mączniak prawdziwy

Biały nalot na liściach może oznaczać porażenie przez mączniaka prawdziwego - szkodnika preferującego chłodne i wilgotne warunki. Usuwamy chore liście, a całą roślinę spryskujemy fungicydem, regularnie powtarzając zabieg, jeśli to konieczne. Przestawiamy pojemnik w bardziej słoneczne miejsce i unikamy zalania rośliny w czasie podlewania.

Mszyce

Spłukujemy szkodniki z rośliny wodą z mydłem. Jeśli porażenie jest bardzo silne, używamy do zwalczenia szkodników odpowiedniego insektycydu, powtarzając zabieg co tydzień przez 3 tygodnie.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.