Lagerstremia (Lagerstroemia indica)

Lagerstremia (Lagerstroemia indica) ma intrygujące kwiaty o pomarszczonych płatkach. Uprawiana w doniczce, wniesie powiew tropiku do każdego mieszkania. Ojczyzną tego krzewu, efektownie kwitnącego pod koniec lata, są Chiny. W warunkach naturalnych można go jednak także spotkać we Włoszech, Portugalii i innych krajach śródziemnomorskich.

Karol Linneusz, twórca nazewnictwa botanicznego, nazwał tę roślinę na część swojego przyjaciela, szwedzkiego kupca, Magnusa von Lagerströma. Niezwykłą cechą lagerstremii są jej kwiaty, przypominające fakturą tkaninę, zwaną krepą. Pod względem botanicznym roślina ta należy do dużej rodziny mirtowatych (Myrtaceae).

W krajach o łagodniejszym klimacie lagerstremia może być uprawiana na zewnątrz przez cały rok. W naszych warunkach jest to niemożliwe. Jako rośliny pokojowe można uprawiać jej odmiany karłowe, które traktuje się jak jednoroczne i usuwa po przekwitnięciu. Rosnąc na zewnątrz, lagerstremia może osiągać do 8 m wysokości. Uprawiana w doniczce, zwykle nie przekracza 2 m.

Roślina kwitnie latem, tworząc niezwykłe kwiaty w różnych odcieniach bieli, różu, czerwieni i purpury. Zebrane są one w bujne wiechy o długości do 20 cm i szerokości do 13 cm. Każdy kwiat ma średnicę ok. 3 cm i zbudowany jest z 6-7 wąskich płatków z dekoracyjnie pomarszczonymi brzegami. Owalne, krótkoogonkowe liście zwykle mają długość 4-8 cm, choć niektóre mogą dorastać nawet do 20 cm długości.

Lagerstremię można uprawiać w dużej doniczce na patio lub balkonie, pamiętając jednak, żeby zimą zabezpieczyć ją przed mrozami. Idealnym dla niej miejscem jest zaciszne stanowisko pod ścianą o południowej ekspozycji.

Pielęgnacja

Lagerstremia jest rośliną o małych wymaganiach, ale trzeba ją chronić przed mrozem. Wiosną wykonujemy silne cięcia formujące, aby pobudzić ją do wzrostu i bujnego kwitnienia. Młode rośliny przesadza się raz na 2-3 lata w marcu. Starszym trzeba wymienić po przekwitnięciu górną warstwę podłoża, używając ziemi kompostowej. 

Latem podlewamy obficie, niekiedy nawet dwa razy dziennie. Pamiętajmy, że podłoże w doniczkach terakotowych bardzo szybka wysycha na słońcu. Zimą podlewamy oszczędnie, tylko na tyle, żeby podłoże pozostało wilgotne. W czasie sezonu wegetacyjnego zasilaj raz na dwa tygodnie płynnym nawozem. 

Lagerstremię najlepiej uprawiać na zewnątrz, w ciepłym, zacisznym miejscu. Dla roślin uprawianych w mieszkaniu najlepsze jest okno o wschodniej lub zachodniej ekspozycji. Wysokie temperatury latem korzystnie wpływają na lagerstremię. Zimą roślinę należy przenieść w chłodne, ale wolne od mrozu, jasne miejsce. 

Pielęgnacja przez cały rok

Marzec-Maj Silne cięcie formujące w marcu dobrze wpływa na dalszy wzrost rośliny. Jeśli doniczka jest już za ciasna, przesadzamy rośliny, używając ziemi kompostowej. W przypadku dużych roślin można poprzestać na wymianie górnej warstwy ziemi w doniczce. Wysiewamy nasiona odmian karłowych i trzymamy je w temperaturze 20-24°C. Po wschodach siewki należy przepikować pojedynczo do doniczek o średnicy 10 cm.

Czerwiec-Wrzesień Podlewamy obficie. Zapewniamy roślinie jak najwięcej światła, ale chronimy ją przed ostrym słońcem, które może powodować uszkodzenia liści. Rośliny trzymane na zewnątrz przestawiamy w zaciszne miejsce i utrzymujemy stałą wilgotność podłoża. Regularnie zraszamy i raz na dwa tygodnie zasilamy płynnym nawozem. W lipcu pobieramy sadzonki pędowe i umieszczamy je w ukorzeniaczu, utrzymując temperaturę 18°C.

Październik-Luty Przenosimy roślinę do chłodnego pokoju. Podlewamy oszczędnie - podłoże powinno być lekko wilgotne.

Choroby i szkodniki

Pąki nie rozwijają się

Jeśli roślina wytworzyła pąki kwiatowe, ale nie rozwijają się z nich kwiaty, oznacza to, że temperatura otoczenia jest zbyt niska. Przestawiamy doniczkę w cieplejsze miejsce.

Mszyce

Spłukujemy szkodniki silnym strumieniem wody z mydłem.

Mączniak

Biały, proszkowaty nalot na liściach, pędach i pąkach oznacza porażenie mączniakiem). Rośliny trzymane na zewnątrz podlewamy regularnie, gdyż rozwojowi mączniaka sprzyja wysoka temperatura i suche otoczenie. Zainfekowane rośliny spryskujemy kilka razy fungicydem systemicznym.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.