Kwitnąca kalatea

Kalatea

Kalatea idealnie nadaje się do ubarwienia zacienionego parapetu. Ze względu na wielkość, kwiaty i liście jest ona uniwersalną rośliną pokojową.

Rodzaj Calathea liczy przeszło 150 gatunków. Większość z nich pochodzi z tropikalnych regionów Brazylii i uprawiana jest ze względu na bardzo dekoracyjne liście. C. crocata jest jedynym gatunkiem, którego kwiaty są nie mniej atrakcyjne niż liście. Górna powierzchnia liści tej rośliny ma ciemnozielony kolor z metalicznym połyskiem i purpurowymi przebarwieniami. Podobnie jak u większości gatunków z rodzaju Calathea, mają one interesującą teksturę z charakterystycznymi "marszczeniami".

Kalatea - kwiaty i kwitnienie

Kwiaty zebrane są w szczytowe kwiatostany wyrastające na długich, cienkich pędach. Najefektowniejszą częścią kwiatostanu są żółtopomarańczowe podsadki. Prawdziwe kwiaty są ciemniejsze, rurkowate, z różowoczerwonymi działkami kielicha, ukryte pomiędzy podsadkami. Są one bardzo trwałe, dzięki czemu kalatea kwitnie bardzo długo, nawet przez kilka tygodni.

Wielkość i wzrost

C. crocata ma regularny pokrój, o wysokości i szerokości równej mniej więcej 30 cm. Długoogonkowe liście mogą osiągać 18-23 cm długości.

Rozmnażanie

W połowie lata, przy okazji przesadzania rośliny, można tak podzielić zgrubiałą, bulwowatą górną część bryły korzeniowej, aby każdy jej fragment zawierał kilka liści i dobrze rozwinięte korzenie. Podzielone fragmenty rośliny sadzimy na głębokość 5-8 cm w doniczkach wypełnionych ziemią kwiatową. Podłoże należy utrzymywać w stanie lekko wilgotnym, zapewniając temperaturę otoczenia około 16-18°C.

Sposoby ekspozycji

Kwitnąca kalatea stanowi atrakcję sama w sobie i może być eksponowana pojedynczo, ale dobrze prezentuje się także w grupie odpowiednio dobranych roślin o podobnych wymaganiach, np. gatunków z rodzaju Maranta.

Podstawy pielęgnacji

Jest to roślina zupełnie niekłopotliwa w uprawie. Ostrym nożem usuwaj brązowe brzegi liści. Wszystkie podejrzanie wyglądające liście ucinaj u podstawy rośliny. Przesadź roślinę pod koniec czerwca, używając ziemi kompostowej z 25% dodatkiem mchu (dzięki niemu podłoże jest bardziej przepuszczalne).

Podlewanie i nawożenie

Latem i zimą podlewaj umiarkowanie, letnią wodą. Jeśli używana woda jest zbyt twarda, używaj deszczówki. Utrzymuj stałą wilgotność podłoża i usuwaj szybko nadmiar wody z podstawki.
W okresie sezonu wegetacyjnego stosuj nawożenie raz na dwa tygodnie nawozem płynnym rozcieńczonym do 1/4 normalnego stężenia.

Stanowisko

Roślina nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia, więc trzeba jej zapewnić miejsce w półcieniu. Zarówno latem, jak i w zimie roślina ta dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, pod warunkiem utrzymywania wysokiego poziomu wilgotności powietrza. Źle reaguje na gwałtowne zmiany temperatury otoczenia.

Kiedy kupować?

Najlepiej, gdy roślina kwitnie (latem lub jesienią), w dobrych centrach ogrodniczych. Wybieraj rośliny o liściach zielonych z połyskiem oraz licznie zawiązanymi pąkami kwiatowymi. Odpowiednio pielęgnowana może być uprawiana orzez wiele lat.

Pobudzanie do kwitnienia

Aby zakwitnąć, kalatea musi przejść okres krótkiego dnia i długiej nocy. Warunki te można bez trudu zasymulować w warunkach mieszkaniowych. Najlepiej zrobić to bezpośrednio po okresie intensywnego wzrostu, mniej więcej w połowie sierpnia.
1.    Około godziny 18 osłoń roślinę od góry workiem z czarnej folii (z lewej). Uprzednio nadmuchaj w worek nieco powietrza, aby folia nie dotykała do liści.
2.    Zdejmij worek około 8 rano. Tak zapewnimy roślinie 10-godzinny dzień i 14-godzinną noc.
Czynności te należy powtarzać tak długo, aż pojawią się pierwsze pąki kwiatowe, co powinno nastąpić we wrześniu.