Kwiaty i rośliny ozdobne do ogrodu

Ogrodnik pragnący kupić nasiona kwiatów i rośliny ozdobnych do swojego ogrodu ma do wyboru ogromną ilość roślin. Czym się kierować przy wyborze roślin? Jak wybrać wysokiej jakości nasiona roślin ozdobnych i kwiatów?

Wybór roślin a warunki panujące w ogrodzie

Początkujący ogrodnicy często popełniają błąd przy wyborze roślin kierując się wyłącznie ich wyglądem. Nie jest to dobre podejście, gdyż poszczególne gatunki roślin mogą mieć rozmaite wymagania. Przed zakupem nasion kwiatów i roślin ozdobnych warto jest dokładnie przeanalizować warunki panujące w naszym ogrodzie. Jeżeli jest on miejscem w dużej mierze zacienionym, starajmy się kupować tylko takie rośliny, które są w stanie rosnąć w cieniu. Gdy posiadamy ubogą w składniki odżywcze i suchą glebę, szukamy roślin, którym będzie ona odpowiadała.

Sadzenie roślin na nieodpowiednich dla nich stanowiskach nie ma sensu, gdyż w takich warunkach nie będą się one odpowiednio rozwijały.

Analiza roślin w naszym ogrodzie

Zanim kupimy nasiona kwiatów i roślin ozdobnych, obowiązkowo przeanalizujmy zawartość naszego ogrodu. Często rośnie w nim już wiele roślin. Nowe gatunki muszą do nich pasować nie tylko pod względem stylistycznym (choć wygląd również jest ważny). Musimy zdawać sobie sprawę, że rośliny mają swoje upodobania. Niektóre gatunku mogą rosnąć obok siebie, inne nie powinny.

Uwzględnijmy styl ogrodu

Zanim zaczniemy kupować nasiona, koniecznie zastanówmy się nad stylem naszego ogrodu. Rośliny, które w nim sadzimy powinny odpowiadać temu stylowi. Jeżeli podobają się nam ogrody w stylu wiejskim lub naturalistycznym, warto rozważyć zakup nasion takich jak malwy, maki, niezapominajki, rumianki, nagietki, szafirki czy chabry. W tego typu ogrodach można sadzić dużą ilość kolorowych kwiatów. Z kolei w przypadku ogrodów minimalistycznych należy postawić na mniejszą liczbę roślin. Warto jest także ograniczyć ich kolorystykę.

Sprawdźmy termin kwitnienia kwiatów

Jeżeli zależy nam, żeby w naszym ogrodzie przez większość sezonu kwitły kwiaty, koniecznie sprawdzajmy termin kwitnienia poszczególnych roślin. Jeśli poszukamy znajdziemy kwiaty kwitnąc wczesną wiosną, latem, a także jesienią. Starajmy się rozmieszczać rośliny w taki sposób, żeby w każdej części ogrodu znajdowały się kwitnące kwiaty.

Zastanówmy się nad przeznaczeniem roślin

Kiedy kupujemy nasiona kwiatów i roślin ozdobnych zależy nam przede wszystkim na tym, żeby zdobiły nasz ogród. Jednak rośliny dekoracyjne mogą mieć także inne przeznaczenie. Rośliny posiadające duże, dekoracyjne liście świetnie sprawdzą się do ukrycia mniej atrakcyjnych elementów naszego ogrodu. Krzewy i rośliny pnące posadzone przy ogrodzeniu zapewnią nam więcej prywatności w ogrodzie, a dodatkowo go wyciszą (ma to ogromne znaczenie, gdy nasza posesja znajduje się blisko ruchliwej ulicy).

Część roślin dekoracyjnych to równocześnie rośliny miododajne zapewniające pożywienie pszczołom i innym pożytecznym owadom. Elegancka lawenda posadzona przy altanie lub tarasie będzie nie tylko go zdobić, ale również odstraszać komary.

Kwiaty i rośliny ozdobne – jak wybrać najlepsze nasiona?

Jeśli zależy nam na wyhodowaniu zdrowych i okazałych roślin dekoracyjnych, powinniśmy zacząć od zakupu wysokiej jakości nasion. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się nasiona z oferty renomowanych producentów nasion i roślin ogrodowych. Tylko najlepsi producenci mogą dać nam gwarancję, że ich nasiona pozyskiwane są wyłącznie z kontrolowanych upraw, a dodatkowo mają aktualny termin przydatności. 

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.