Ketmia (Hibiscus rosa-sinensis)

Ketmia (Hibiscus rosa-sinensis) pochodzi z tropikalnych rejonów Azji. Ten wiecznie zielony krzew zachwyca nie tylko wspaniałymi kwiatami, ale takie bardzo dekoracyjnymi, błyszczącymi liśćmi dzięki czemu wprowadzi do każdego pomieszczenia powiew egzotyki. 

Ketmia zwana też różą chińską zaczyna kwitnąć późną wiosną i kwitnie przez całe lato. Kwiaty żyją ok. 1-3 dni, a ich kolory to różne odcienie białego, różowy, czerwony, żółty, pomarańczowy i beżowy. Zwykle są dość duże i mają ok. 8-11 cm średnicy. Kwiaty niektórych odmian są pojedyncze, innych półpełne (z więcej niż jedną warstwą płatków) lub pełne.

Róża chińska zaczyna kwitnąć późną wiosną i kwitnie przez całe lato. Kwiaty żyją ok. 1-3 dni, a ich kolory to różne odcienie białego, różowy, czerwony, żółty, pomarańczowy i beżowy. Zwykle są dość duże i mają ok. 8-11 cm średnicy. Kwiaty niektórych odmian są pojedyncze, innych półpełne (z więcej niż jedną warstwą płatków) lub pełne.

Możemy kupić rośliny różnej wielkości, choć zwykle sprzedaje się okazy mające ok. 13-30 cm. Ketmia rośnie bardzo szybko - może osiągnąć wielkość nawet 1,3 m. Roślinę należy więc co rok przycinać. Jeśli pomieszczenie, w którym hodujemy ketmię jest odpowiednio duże, możemy nie pozwolić jej na okres spoczynku i pobudzać ją do wzrostu i kwitnienia przez cały rok. Aby to osiągnąć, regularnie zraszamy, podlewamy i zasilamy roślinę. Musimy także zapewnić jej odpowiednie oświetlenie, najlepiej wystawę zachodnią lub południową. W tych warunkach ketmia wyrośnie nam na okazały krzew i będzie kwitła przez większość zimy.

Roślina wymaga odrobiny pielęgnacji. Zimą zabiegi należy ograniczyć, żeby się zanadto nie rozrosła. W marcu roślinę należy przyciąć.  Wiosną ketmię przesadzamy.

Roślinę możemy rozmnażać za pomocą sadzonek ze szczytów pędów. Wysadzamy je do mieszanki ukorzeniającej złożonej w równych częściach z torfu i grubego piasku. W okresie wegetacji podlewamy roślinę regularnie i obficie oraz systematycznie zraszamy. Stopniowo ograniczamy podlewanie wraz ze zbliżaniem się pory spoczynku.

Zasilamy roślinę rozcieńczonym nawozem płynnym w okresie intensywnego wzrostu. Jesienią i zimą należy całkowicie zaprzestać nawożenia. Ketmia wymaga stanowiska słonecznego, szczególnie w okresie wegetacji, ale również i w okresie zimowym. Dobrze się czuje na parapecie okna o południowej wystawie.

Wiosną i latem Roża chińska najlepiej rośnie w temperaturze powyżej 18°C. Jesienią i zimą, w okresie spoczynku, temperaturę należy obniżyć do 10°-15°C.

Pielęgnacja przez cały rok

Luty-marzec Jeśli dysponujemy dużym pomieszczeniem i chcemy mieć piękny, okazały krzew ketmii, przesadzamy roślinę do dużej donicy, używając ziemi doniczkowej. Podlewamy coraz obficiej, ale w pomieszczeniu, w którym jest roślina, utrzymujemy temperaturę ok. 12°C.

Marzec -kwiecień Właściwa temperatura pomieszczenia dla ketmii to 20°-24°C. Podlewamy roślinę obficie i co 3 tygodnie zasilamy płynnym nawozem.

Maj-październik Jeśli powietrze jest suche, zraszamy roślinę często, a w pomieszczeniu utrzymujemy stałą temperaturę. Przy każdym podlewaniu zasilamy roślinę płynnym nawozem oraz usuwamy uschnięte kwiaty.

Listopad Podlewamy i zasilamy coraz oszczędniej; stopniowo obniżamy temperaturę pomieszczenia, aby przygotować roślinę do spoczynku zimowego (oczywiście tylko wtedy, jeśli nie chcemy przez zimę utrzymywać wzrostu rośliny).

Grudzień-styczeń Okres spoczynku. Właściwa temperatura pomieszczenia w tym okresie wynosi 10°-15°C.

Choroby i szkodniki

Nierównomierny wzrost liści

Zatrzymanie wzrostu lub nierównomierny wzrost liści to oznaki zaatakowania rośliny przez mszyce . Sprawdzamy wierzchołki pędów i pąki - jeśli znajdziemy tam szkodniki, spryskujemy roślinę odpowiednim preparatem.

Przędziorki

Jeśli ketmia ustawiona jest w ciepłym pomieszczeniu o suchym powietrzu, mogą zaatakować ją przędziorki. Aby uchronić roślinę przed atakiem tych szkodników, jak najczęściej trzeba ją zraszać. Jeśli okaże się to konieczne, używamy odpowiedniego insektycydu.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.