Kangurza łapa (Anigozanthos flavidus)

Kangurza łapa (Anigozanthos flavidus) to rzadko spotykana roślina, która zachwyca "puchatymi", czerwonymi i zielonymi kwiatami, przypominającymi łapy kangura. Ta pięknie również ulistniona roślina wygląda najlepiej na przeszklonej werandzie lub w innym, mocno nasłonecznionym miejscu w domu.

Kangurza łapa ma wełniste kwiaty osadzone na solidnych łodygach, górujące nad podłużnymi liśćmi. W obrębie rodzaju rozróżniamy 10 różnych gatunków, z czego najczęściej uprawianych jest sześć. A. flavidus to jeden z najbardziej rozpowszechnionych. Inny, również popularny gatunek, A. manglesii, nazywany jest także kangurzą łapą Mangle’ego.

Pod wieloma względami A. flavidus jest gatunkiem najłatwiejszym w uprawie. Wymaga więcej wilgoci niż inne gatunki, które wolą rosnąć w dobrze przepuszczalnej mieszance kompostowej.

Od późnego lata A. flavidus wydaje piękne kwiaty o egzotycznym wyglądzie, o długości ok. 4 cm. Umieszczone są one na długich łodygach, górujących nad liśćmi i wyrastających nawet do wysokości 120 cm. Kwiaty są zielone lub czerwone (A. manglesii ma kwiaty zielone z czerwoną podstawą kielicha). Każdy rozchodzi się na 6 płatków w kształcie gwiazdy. Cały kwiat przypomina właśnie łapę kangura. W naturalnym środowisku kwiaty regularnie odwiedzają kolibry.

Podstawy pielęgnacji

Roślina nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, lecz nie toleruje dużych wahań temperatury. Posadźmy ją w dużej doniczce z ziemią kompostową (inne odmiany wolą dobrze przepuszczalne podłoże z przewagą piasku). Wiosną, kiedy roślina się rozrośnie, przesadzamy ją do jeszcze większej doniczki.

Latem podlewamy kangurzą łapę obficie, zimą umiarkowanie - staramy się jednak unikać całkowitego przesuszenia podłoża. Odmiany inne niż A. flavidus podlewamy latem umiarkowanie, a zimą — w okresie spoczynku - oszczędnie. W okresie intensywnego wzrostu zasilamy kangurzą łapę rozcieńczonym płynnym nawozem.

Roślina najlepiej będzie się czuła w pełnym słońcu, w słonecznym kąciku przeszklonej werandy lub na parapecie południowego okna. Na lato dobrze jest kangurzą łapę wystawić na zewnątrz. Jesienią przenieśmy ją z powrotem do pomieszczenia. Nie wolno dopuścić, aby roślina przebywała w temp. niższej niż 10°C.

Rozmnażanie z zarodników

Roślinę można rozmnażać z nasion lub z pędów przyciętych na wiosnę.

Rozmnażanie z sadzonek

Ucinamy fragmenty pędów o długości ok. 10 cm i umieszczamy je w doniczce z wilgotną mieszanką ukorzeniającą na bazie kompostu. Przykrywamy doniczkę torebką foliową i stawiamy ją w miejscu ciepłym i jasnym, ale nie mocno nasłonecznionym. Kiedy nasiona zaczną kiełkować, zdejmujemy folię i zaczynamy oszczędnie podlewać sadzonki. Po kilku miesiącach przesadzamy je do doniczki ze zwykłą ziemią doniczkową na bazie kompostu.

Rozmnażanie z nasion

Nasiona wysiewamy do mnożarki z mieszanką ukorzeniającą na bazie ziemi kompostowej. Do kiełkowania nasiona będą potrzebowały dużo światła, więc wybieramy mnożarkę z przezroczystą pokrywą. Umieszczamy ją w miejscu ciepłym i jasnym, lecz nie bezpośrednio nasłonecznionym. Kiełki pojawią się po 4 tygodniach. Kiedy wyrosną pierwsze listki, przesadzamy siewki do doniczek z mieszanką ukorzeniającą na bazie ziemi kompostowej. Na koniec przesadzamy rośliny do zwykłej ziemi doniczkowej.

Choroby i szkodniki

Mączliki

Białe, puchate grudki na liściach i łodygach, pod którymi widać owady, to oznaka ataku mączlików. Usuwamy owady wykałaczką, a zaatakowane fragmenty przecieramy patyczkiem kosmetycznym zamoczonym w rozcieńczonym insektycydzie. Kurację powtarzamy po 10 dniach. Regularnie poddajemy roślinę dokładnym oględzinom - jeśli atak się powtórzy, stosujemy insektycyd systemiczny.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.