Kalatea

Kalatea (Calathea crocata), lub też jak się ją niekiedy nazywa "korona inków", pojawiła się w naszych kwiaciarniach stosunkowo niedawno. Należy do rodziny marantowatych (Marantaceae), jest więc blisko spokrewniona z rodzajami: Stromanthe i Ctenanthe. Rodzaj Calathea obejmuje około 150 różnych gatunków, które rosną dziko w lasach tropikalnych Afryki i Azji. Wszystkie kalatee mają pięknie ukształtowane liście, przeważnie ciemnoczerwone od spodu. Wszystkie gatunki mają kwiatostany ze spiralnie ułożonymi liśćmi przykwiatowymi. Uprawiane są jednak głównie ze względu na wyjątkowo dekoracyjne liście. Jedynie Calathea crocata ma okazałe kwiaty.

Kwiaty tworzą się na wierzchołkach pędów kwiatostanowych, które osiągają wysokość 20-30 centymetrów. Główną ozdobą kwiatów są pomarańczowe przykwiatki ułożone w tak sposób, że przy odrobinie fantazji można doszukać się podobieństwa do korony królewskiej. Pomiędzy okazałymi przykwiatkami znajdują się niepozorne kwiaty. Kolorowe przykwiatki są pewnym rodzajem przynęty - wabią kolibry, które zbierając nektar przyczyniają się jednocześnie do zapylenia kwiatów.

Kalatea jest prawdziwym dzieckiem tropików. Odpowiednich warunków potrzebuje także w pokoju dziennym, jeśli ma być tam uprawiana przez dłuższy czas. Roślinie należy zapewnić wysoką wilgotność powietrza przez cały rok. Kalatea dobrze rośnie w grupie roślin, gdyż tworzy się wtedy lepszy mikroklimat. Do podlewania i zraszania tej rośliny należy używać wyłącznie miękkiej wody.

Kalatea dorasta do wysokości 30-40 centymetrów. Ma zielone liście pokryte ciemnoczerwonymi włoskami, blaszki liściowe są pofałdowane, liście wyrastają bezpośrednio z ziemi. Liście są szerokie, mają wyraźnie widoczne unerwienie. Jeśli zapewni się warunki krótkiego dnia, roślina może kwitnąć przez cały rok. Naturalną porą kwitnienia jest późne lato. Kwiatostan składa się z pomarańczowych przykwiatków, wyrastających na wysokim pędzie kwiatostanowym. Pomiędzy listkami przykwiatowymi znajdują się bardzo drobne kwiaty, które nie wydzielają żadnego zapachu.

Kalatea potrzebuje dużo światła, nie znosi jednak bezpośredniego nasłonecznienia. Latem odpowiednie jest wschodnie lub zachodnie okno, zimą może także stać na parapecie okna o wystawie południowej. Temperatura nie może w okresie zimowym spaść poniżej 18°C. Podłoże powinno być stale równomiernie wilgotne, nie powinno wyschnąć. Należy stosować zawsze miękką, letnią wodę. W okresie wzrostu należy raz w tygodniu zasilić roślinę nawozem o bardzo małym stężeniu. Brązowe miejsca na brzegach liści można wyciąć nożyczkami, aby nie szpeciły rośliny. Brzydkie liście odcina się u podstawy, poza tym przycinanie nie jest konieczne. Roślina budzi powszechne zainteresowanie w okresie kwitnienia. Czuje się dobrze w mieszkaniu, pod warunkiem, że ma zapewnione ciepłe stanowisko i wysoką wilgotność powietrza. Kalatea coraz częściej znajduje się w sprzedaży, jest rośliną wieloletnią, kwitnie co roku późnym latem.

Kalateę najłatwiej rozmnażać przez podział kęp. Zabieg przeprowadza się na wiosnę podczas przesadzania. Po wyjęciu rośliny z doniczki należy otrząsnąć ziemię - tatwo wtedy zauważyć podziemne części rośliny. Każda część po podziale powinna mieć przynajmniej jedną bulwę. Bulwę sadzi się do doniczki i utrzymuje wilgotne podłoże.

Aby zakupiona kalatea zakwitła ponownie i tworzyta kwiaty w kolejnych latach, należy zapewnić jej krótki dzień. Zaczyna się to robić pod koniec okresu wzrostu, podczas którego roślina dobrze się rozwijała. Najodpowiedniejszą porą jest połowa sierpnia. Zakrywa się wówczas roślinę przez pewien czas czarną torebką plastikową w godzinach od 6 wieczorem do 8 rano. Do rośliny nie powinno przenikać żadne światło. We wrześniu ukazują się pąki kwiatowe. Później rozkwitają pierwsze kwiaty. W podobny sposób można zapewniać krótki dzień także innym gatunkom roślin.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.