Kaktus wielkanocny (Rhipsalidopsis rosea) charakteryzuje się delikatnymi, pięknymi kwiatami pojawiającymi się obficie wiosną oraz płaskimi, podzielonymi na człony pędami, które zachowują atrakcyjny wygląd przez cały rok. Jaskrowe kwiaty kaktusa wielkanocnego ożywią każde pomieszczenie, prezentując się wspaniale zarówno w doniczkach, jak i w wiszących koszach.
Charakteryzuje się delikatnymi, pięknymi kwiatami pojawiającymi się obficie wiosną oraz płaskimi, podzielonymi na człony pędami, które zachowują atrakcyjny wygląd przez cały rok. Za pomocą prostych zabiegów można sprawić, aby kaktus ten zakwitł na wiosnę. Wystarczy trzymać go przez cały rok w temperaturze powyżej 10°C, a wczesną wiosną, gdy pojawią się na nim pąki kwiatowe, zwiększyć nieco podlewanie i zasilać roślinę odpowiednimi nawozami. Po okresie kwitnienia kaktus wielkanocny wymaga krótkiego spoczynku, podczas którego powinien być podlewany oszczędnie. Przez resztę roku, aż do wytworzenia nowych pąków, należy go umiarkowanie nawadniać.
W dobrych warunkach kaktus wielkanocny może osiągać wysokość 30 cm. Pędy rośliny są podzielone na płaskie człony o długości ok. 2 cm i szerokości 1 cm. Człony są żywozielone, o lekko karbowanych brzegach. Podobnie jak inne kaktusy, także i ten posiada ciernie, które mają postać miękkich włosków. Z uwagi na nie, z rośliną należy obchodzić się dość ostrożnie.
Delikatne, rurkowate kwiaty rozchylające się w wielopłatkowa koronę pojawiają się na każdym pędzie, na końcu ostatniego członu. Ich długość wynosi 3-4 cm. Rozwijają się od połowy wiosny do początku lata.
Podstawy pielęgnacji
Wszystko, czego potrzebuje kaktus wielkanocny, to umiarkowane podlewanie i odpowiednie oświetlenie. Najlepiej rośnie w przepuszczalnym podłożu złożonym z trzech części ziemi torfowej i jednej części perlitu lub grubego piasku.
Rośliny przesadza się pod koniec maja, ale tylko wtedy, gdy bryła korzeniowa wypełnia już całą doniczkę. Obficiej należy je podlewać od wczesnej wiosny do połowy maja, tj. w okresie kwitnienia. Przez następne trzy tygodnie podlewa się oszczędnie, a od początku czerwca umiarkowanie.
Od zawiązania pąków do końca kwitnienia roślinę zasila się co dwa tygodnie płynnym nawozem. Po kwitnieniu wystarczy nawożenie raz na miesiąc.
Najlepszym stanowiskiem dla kaktusa wielkanocnego jest półcień, do którego nie dociera bezpośrednie światło słoneczne. Przez cały rok roślina dobrze rośnie w temperaturze pokojowej. Tak długo, jak temperatura otoczenia nie spadnie poniżej 13°C, nie ma powodów do obaw. Niższe temperatury mogą zaszkodzić roślinie.
Pielęgnacja przez cały rok
Luty - marzec Podlewmy roślinę umiarkowanie i zasilamy nawozem raz w miesiącu. Utrzymujemy temperaturę otoczenia powyżej 15°C.
Kwiecień - maj Z chwilą pojawienia się pierwszych pąków podlewamy obficiej i zasilamy co 2 tygodnie nawozem bogatym w potas, aż do końca okresu kwitnienia.
Czerwiec Roślina wymaga okresu spoczynku, dlatego nie należy jej nawozić, a podlewać tylko oszczędnie.
Lipiec - wrzesień W tym czasie podlewamy umiarkowanie i zasilamy nawozem raz w miesiącu.
Październik - luty Roślinę należy trzymać w półcieniu, w temperaturze powyżej I0°C, podlewając przez cały ten czas umiarkowanie.
Rozmnażanie
1. Kaktus wielkanocny jest bez wątpliwości jedną z niewielu roślin, których rozmnażanie nie sprawia najmniejszych nawet kłopotów. Późnym latem, po zakończeniu kwitnienia, z rośliny należy po prostu pobrać odcinek pędu liczący przynajmniej dwa człony.
2. Pobraną sadzonkę wystarczy umieścić w małej doniczce o średnicy 5 cm, wypełnionej ziemią liściową i poczekać, aż się ukorzeni. W razie potrzeby, można ją przesadzić.
Choroby i szkodniki
Ziemiarki
Czarne, drobne muszki szybko biegające po podłożu w doniczce, to najprawdopodobniej ziemiarki. Aby się ich pozbyć, należy spryskać podłoże odpowiednim środkiem owadobójczym.
Wełnowce
To szkodniki tworzące na pędach białe, wełniste punkty. Można je usuwać pojedynczo wykałaczką, lub ich skupiska - pałeczką kosmetyczną zamoczoną w odpowiednim środku owadobójczym bądź denaturacie. Można również spryskać całą roślinę insektycydem systemicznym (silny środek owadobójczy).