Jaśmin lekarski jest pełną wdzięku rośliną o białych, pachnących kwiatach. Jego pnące pędy będą wspaniałą ozdobą każdego domu. Spośród wielu roślin pnących, które nadają się do uprawy zarówno na zewnątrz, jak i w mieszkaniu, tylko nieliczne mają tak wonne kwiaty jak jaśmin. Wniosą one odrobinę piękna do każdego pomieszczenia.
Ta wieloletnia, zimotrwała roślina może być uprawiana w ogrodzie przez cały rok, jednak pod warunkiem że posadzi się ją na osłoniętym, zabezpieczonym przed mrozem stanowisku. Poza tym można ją uprawiać w zimnej szklarni lub w mieszkaniu. Młode rośliny dobrze rosną we wnętrzach, ale w miarę upływu czasu stają się zbyt duże jak na przeciętne warunki mieszkaniowe.
Długie, wijące się pędy jaśminu pokryte są liśćmi złożonymi z 5-9 listków. Kwiaty wyrastają w małych wierzchotkach skupionych na końcach pędów, zwykle od czerwca do października, i pachną niezwykle intensywnie. Jaśmin może osiągnąć do 3 m wysokości, wierzchołki kwiatów mają długość 5-8 cm.
Posadzony w dużej donicy jaśmin można uprawiać na zewnątrz, najlepiej przy ścianie, balustradzie lub ogrodzeniu, które będą stanowiły podporę dla jego pnących pędów. Prostą alternatywą może być drewniana lub druciana kratka z długim prętem. Jaśmin uprawiany w domu zwykle prowadzi się wzdłuż pałąka umieszczonego w doniczce - dzięki niemu roślina prezentuje się bardzo dekoracyjnie.
Uprawiając jaśmin w doniczce, należy poprowadzić jego pędy wzdłuż podpory, np. bambusowego lub drucianego pałąka. Końce pałąka trzeba umieścić z każdej strony w doniczce, zagłębiając je na 2/3 wysokości doniczki. Pędy należy owinąć delikatnie wokół podpory i w razie potrzeby podwiązać w kilku miejscach rafią lub sznurkiem. W miarę wzrostu pędów należy je prowadzić wzdłuż pałąka. Jest to doskonały sposób na wyeksponowanie urokliwego piękna tej rośliny pnącej.
Podstawy pielęgnacji
Uprawiany w odpowiednich warunkach jaśmin nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Po zakończeniu kwitnienia główne pędy można skrócić, ale niezbyt silnie.
Jako podłoże najlepsza jest zasobna ziemia kompostowa. Przesadza się po zakończeniu kwitnienia wyłącznie te rośliny, których bryła korzeniowa wypełniła całą doniczkę. Wiosną i latem podlewanie powinno być obfite, natomiast zimą wystarczy nawadniać roślinę oszczędnie, zwilżając jedynie lekko podłoże.
W trakcie sezonu wegetacyjnego jaśmin wymaga zasilania raz na dwa tygodnie uniwersalnym nawozem płynnym. Zimą nawożenie trzeba ograniczyć.
Roślia najlepiej rośnie na stanowiskach o pełnym nasłonecznieniu. Wprawdzie jest to roślina zdrewniała, jednak uprawiana na zewnątrz, w ogrodzie w naszych warunkach klimatycznych wymaga dość zacisznych stanowisk i ochrony przed mrozem. Latem optymalna temperatura powinna wynosić 20-24°C.
Rozmnażanie
Jaśmin łatwo rozmnaża się przez sadzonki, które można pobierać wiosną lub jesienią.
1. Pobieramy sadzonkę pędową lub wierzchołkową o długości 8-10 cm i umieszczamy ją w doniczce o średnicy 5 cm, wypełnionej mieszanką torfu i piasku.
2. Doniczki osłaniamy torebką foliową i ustawiamy na ciepłej powierzchni. Idealnym miejscem jest kaloryfer o temperaturze I8-2I°C.
3. Ukorzenianie trwa 3-4 tygodnie. Gdy sadzonki wypuszczą listki, zdejmujemy torebki z doniczek i zaczynamy hartowanie sadzonek, które powinno trwać klika dni. Po tym czasie przesadzamy je do doniczek o średnicy 10 cm z ziemią kompostową. Regularnie uszczykujemy wierzchołki wzrostu, aby rośliny się rozkrzewiły.
Choroby i szkodniki
Mszyce
Jaśmin lekarski jest rośliną odporną, rzadko atakowaną przez szkodniki lub choroby. Jednak pewnym problemem mogą być mszyce. Widocznym znakiem ich obecności jest słaby wzrost i zdeformowane liście, pokryte lepką wydzieliną. Porażoną roślinę spryskujemy roztworem wody z mydłem, w razie potrzeby powtarzając zabieg kilkakrotnie.
Żółknące liście
Najczęściej są oznaką niedostatku składników odżywczych w podłożu. Roślinę należy zasilić nawozem płynnym przeznaczonym specjalnie dla krzewów.