Jaśmin

Jaśmin jest niezwykłą rośliną o pełnych uroku, gwiazdkowatych kwiatach, napełniających pokój słodkim, odurzającym zapachem. Ten szybko rosnący krzew pochodzi z Chin. Do prawidłowego wzrostu wymaga podpór — wiotkie pędy stanowiące oparcie dla wonnych kwiatów dają się łatwo oplatać na kratkach oraz rozpiętych lub wygiętych drutach.

Roślina ma liście złożone z ciemnozielonych, skórzastych listków - zwykle siedmiu - które nadają roślinie nieco "paprotkowaty" wygląd.  Intensywnie pachnące kwiaty pojawiają się od połowy zimy do połowy wiosny. Są drobne, rurkowate z koroną złożoną z sześciu równych płatków, przypominającą gwiazdkę. Zebrane są w małe kwiatostany, wyrastające na szczytach pędów. Pąki kwiatowe mają odcień różowy, ale rozwijające się z nich kwiaty są śnieżnobiałe. Co ciekawe, młode rośliny kwitną równie obficie, jak starsze - kupując je, nie będziemy długo czekać na pierwsze kwiaty.

Latem doniczkę z jaśminem warto ustawić na zewnątrz. Dzięki temu jej wzrost może być intensywniejszy, a liczniejsze nowe pędy oznaczają obfitsze kwitnienie w następnym roku. Jaśmin jest silnie rosnącym pnączem, który w ciągu jednego roku może osiągnąć wysokość 1,8 m. W połowie wiosny, po zakończeniu kwitnienia, roślinę można bardzo silnie przyciąć, dzięki czemu zachowa zwarty pokrój i wytworzy więcej pędów bocznych.

Delikatne kwiaty jaśminu rozwijają się od początku stycznia do marca i są śnieżnobiałe (choć przed rozwinięciem pąki mają odcień różowy). W obu fazach z kwiatami efektownie kontrastują błyszczące, skórzaste, ciemnozielone liście. Jaśmin jest rośliną, której urodę można wyeksponować na wiele sposobów - np. poprowadzić wzdłuż pałąka wetkniętego w doniczkę lub umieścić w wiszącym koszu.

Jaśmin - podstawy pielęgnacji

Jest łatwy w uprawie i rośnie bardzo szybko. Dlatego należy przycinać go co roku po zakończeniu kwitnienia oraz uszczykiwać w czerwcu wierzchołki wzrostu nowych gałązek — dzięki temu roślina zachowa zwarty pokrój.

Wiosną rośliny można przesadzić do doniczki wypełnionej ziemią kompostową. W okresie intensywnego wzrostu jaśmin wymaga obfitego podlewania - nie powinno się dopuszczać do przesuszenia podłoża w doniczce. Zimą nawadnianie powinno być umiarkowane.

Od wczesnej wiosny aż do połowy września roślinę należy zasilać raz na dwa tygodnie uniwersalnym nawozem płynnym. Jaśmin lubi dużo światła, ale należy unikać stanowisk zbyt gorących, szczególnie w godzinach południowych.

W okresie kwitnienia optymalna temperatura otoczenia wynosi ok. 15°C (w zbyt wysokiej kwiaty nie rozwijają się), zaś po jego zakończeniu może być niższa, tj. ok. 10°C. Przycinany co roku i pielęgnowany przez uszczykiwanie wierzchołków wzrostu nowych gałązek można uprawiać wiele lat.

Rozmnażanie

1. Wiosną pobiermy sadzonki z pędów, które nie są ani zbyt młode, ani zbyt stare. Najlepsze są pędy częściowo zdrewniałe. Odcinamy parę dolnych liści

i uszczkujemy miękki wierzchołek wzrostu.

2. W doniczce wypełnionej mieszaniną pół na pół piasku z torfem umieszczamy po 3—4 sadzonki, okrywamy je torebką foliową i ustawiamy w miejscu o temperaturze ok. 15°C. Po 14-21 dniach zdejmujemy torebkę i dobrze ukorzenione sadzonki przesadzamy do doniczek ze zwykłą ziemią.

Choroby i szkodniki

Usychanie liści

Przyczyną schnięcia liści może być zbyt suche powietrze. Wilgotność otoczenia można zwiększyć, ustawiając doniczkę na tacce z wodą.

Blade liście z pajęczyną od spodu

To typowe oznaki porażenia przez przędziorki. Często zraszamy podłoże, w razie potrzeby używamy odpowiedniego środka owadobójczego.

Liście lepkie i zniekształcone

Roślina została zaatakowana przez mszyce. Owady zmywamy wodą z mydłem, a jeśli porażenie jest intensywne, stosujemy odpowiedni insektycyd.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.