Irezyna herbsta (Iresine herbstii)

Irezyna herbsta (Iresine herbstii) należy do rodziny szarłatowatych (Amaranthaceae) i pochodzi z tropikalnych regionów Ameryki Południowej. Jest bardzo ceniona za jaskrawe, przeważnie czerwone ubarwienie liści. Jej czerwone liście będą wyglądać jeszcze wspanialej, jeśli w jej pobliżu ustawimy rośliny o intensywnie zielonym ulistnieniu.

Jeśli chcemy, żeby irezyna zachowała silne wybarwienie liści, musimy jej zapewnić ciepłe, słoneczne stanowisko. Roślina ta wymaga też wysokiej wilgotności powietrza, którą można osiągnąć zraszając ją lub ustawiając doniczkę na kamieniach w podstawce z wodą. Da się ją również uprawiać na zewnątrz, np. na zacisznym, słonecznym balkonie — pod warunkiem, że przed nadejściem przymrozków przeniesiemy roślinę do mieszkania.

Irezynę można łatwo rozmnażać przez sadzonki pędowe. Rośliny, które z biegiem czasu wyrastają nadmiernie i tracą ładny kształt, należy wiosną przyciąć, zaś stare, wybujałe odnowić przez sadzonkowanie.

Irezyna herbsta osiąga do 60 cm wysokości, a w większych doniczkach może być jeszcze wyższa. Młode rośliny należy regularnie uszczykiwać, aby zachowały mniejszy, bardziej zwarty pokrój. Żywo ubarwione, owalne liście wyrastają na równie efektownie wyglądających czerwonych, mięsistych pędach i mają wyraźnie zaznaczone, szerokie nerwy. Niepozorne, wełniste kwiaty mogą się okazjonalnie zawiązywać latem.

Idealnym miejscem dla irezyny jest słoneczny parapet okna o południowej wystawie. Można je uprawiać pojedynczo lub w grupie z innymi roślinami, które również dobrze rosną w pełnym słońcu. Mocno wybarwione, ciemnoczerwone liście tworzą piękny kontrast z zielonym ulistnieniem sąsiadujących roślin.

Podstawy pielęgnacji

Irezyna dobrze rośnie w miejscach ciepłych, słonecznych, o wysokiej wilgotności powietrza. Uszczykujmy wierzchołki wzrostu młodych roślin, aby pobudzić je do bujnego wzrostu. Rośliny przesadzamy wiosną do doniczek o rozmiar większych od dotychczasowych, wypełnionych zasobną ziemią kompostową.

Przez cały sezon wegetacyjny irezynę należy podlewać regularnie, ale niezbyt obficie, tak by utrzymać równomierną wilgotność podłoża, ale nie zalać korzeni. Zimą podlewać oszczędnie - tylko tyle, żeby ziemia nie wyschła całkowicie. Bujnie rosnące rośliny należy zasilać co 2 tygodnie uniwersalnym nawozem płynnym.

Ustawiamy roślinę w miejscu słonecznym, gdzie będzie miała tak dużo światła, jak to jest tylko możliwe — idealnym stanowiskiem jest okno o południowej wystawie. Irezyna dobrze rośnie w temperaturze pokojowej. Latem można ją wystawiać na zewnątrz. Zimą temperatura nie powinna spaść poniżej 10°C.

Rozmnażanie przez sadzonki wierchołkowe

1. Wiosną pobieramy sadzonki wierzchołkowe o długości 5-8 cm z dwiema parami liści. Najlepiej zrobić to przy okazji uszczykiwania pędów.

2. Sadzonki wkładamy do szklanki z wodą, w której szybko się ukorzenią. Można je również ukorzeniać w doniczkach z mieszanką równych ilości torfu i gruboziarnistego piasku, choć trwa to zwykle nieco dłużej.

3. Gdy korzenie widoczne w szklance osiągną ok. 25 mm długości, sadzonki przesadzamy do doniczek z ziemią kompostową, umieszczając po trzy rośliny w doniczce o średnicy 8 cm.

4. Co 2 miesiące uszczykujemy wierzchołki wzrostu młodych roślin, aby nadać im zwarty pokrój.

Choroby i szkodniki

Mączliki

Chmary małych, białych muszek, unoszące się przy poruszeniu rośliny, to mączliki. Aby się ich pozbyć, regularnie zraszamy roślinę, a jeśli nie przyniesie to skutku, izolujemy ją od innych kwiatów i spryskujemy insektycydem.

Mszyce

Jeśli owadów nie jest dużo, można je spłukać z rośliny wodą z mydłem. Przy ciężkim porażeniu stosujemy insektycyd systemiczny.

Liście jaśnieją

Blaknięcie liści może wynikać ze słabego oświetlenia lub braku składników pokarmowych. Przestawiamy roślinę w jaśniejsze miejsce i częściej zasilamy nawozem.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.