Gerbera jest byliną, która najlepiej czuje się w szklarniach lub oranżeriach, a jej kwiaty doskonale nadają się na bukiety i kompozycje florystyczne.
Gerbery kwitną od maja do sierpnia, a ich kwiaty cechują się dużą trwałością. Kwiaty gatunku botanicznego są pomarańczowo-czerwone, ale obecnie istnieje wiele odmian i mieszańców, których kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, a paleta barw obejmuje kolory: fioletowy, czerwony, żółty, biały i wiele odcieni pastelowych.
Kwiaty, a właściwie kwiatostany gerbery mają postać koszyczków wyrastających na wysokim pędzie kwiatostanowym. Jako kwiaty cięte, gerbery dostępne są w kwiaciarniach już od lata,
ale zapewniając im odpowiednie warunki, możemy uprawiać je z nasion w mieszkaniu.
Ojczyzną rośliny jest Transwal i Prowincja Przylądkowa w Afryce Południowej. Dlatego w chłodniejszych warunkach klimatycznych, jak w Polsce, gerbera może być uprawiana wyłącznie w oranżeriach, szklarniach lub oszklonych werandach, chociaż latem doniczki z gerberami można wystawiać na zewnątrz w zaciszne i słoneczne miejsca.
Pęd kwiatostanowy gerbery uprawianej w mieszkaniu osiąga wysokość 30-38 cm, zaś długość liści w rozecie sięga 30 cm. Średnica koszyczka może wynosić 8-12 cm.
Gerbera jest przede wszystkim pięknym kwiatem ciętym. Strojny bukiet złożony z różnokolorowych kwiatów i zielonych liści jest wyjątkowo dekoracyjny.
Kwiaty kupować najlepiej wiosną i latem w sklepach ogrodniczych lub specjalistycznych gospodarstwach hodujących rośliny szklarniowe. Wybieraj rośliny dobrze rozwinięte z licznymi pąkami kwiatowymi. Unikajmy kupowania roślin o żółknących liściach.
Gerbery - podstawy pielęgnacji
Rośliny są łatwe w uprawie, jeśli zapewni się im odpowiednią temperaturę. Najlepsze są dla nich miejsca przewiewne i jasne, ale chronione latem przed bezpośrednim nasłonecznieniem.
Odpowiednie podłoże składa się z równych części ziemi kompostowej, piasku i torfu. Rośliny przesadzamy w marcu. Maksymalna średnica doniczki wynosi 15—20 cm.
Latem gerbery wymagają dość obfitego, najlepiej codziennego nawadniania. Zimą podlewanie należy ograniczyć, dbając jedynie o to, żeby podłoże było wilgotne.
Od maja do września, czyli w okresie najintensywniejszej wegetacji, rośliny należy zasilać uniwersalnym nawozem płynnym raz na 10-14 dni.
Wiosną i latem gerbery powinny rosnąć w półcieniu, z dala od bezpośredniego nasłonecznienia. Zimą natomiast z powodzeniem można je umieścić w pełnym słońcu.
Optymalna temperatura dla gerber latem wynosi 21-24°C. Jednakże zimą powinna być ona zdecydowanie niższa, w granicach 5-7°C.
Rozmnażanie
Nowe rośliny pozyskujemy wiosną przez podział bryły korzeniowej lub z nasion.
Uprawa z nasion
1. Wysiewa się je w lutym lub marcu do kuwety lub doniczek z podłożem, przykrywając je szybką. Szkło należy codziennie zdejmować, aby zapewnić wentylację.
2. W czasie kiełkowania należy utrzymywać temperaturę 16-18°C i wilgotne podłoże.
3. Gdy siewki podrosną, pikujemy je do skrzynki lub dużej doniczki w odstępach 5-8 cm. Na podłoże najlepsza jest mieszanka równych części ziemi kompostowej, torfu i piasku.
4. Gdy sadzonki podrosną, przenosimy je pojedynczo do doniczek o średnicy 10 cm lub umieszczamy po kilka w jednym dużym pojemniku terakotowym. Gdy wyrosną dostatecznie, sadzimy je pojedynczo do doniczek o średnicy 15-20 cm.
Podział rośliny
1. W marcu dorodne rośliny dzielimy na fragmenty i sadzimy pojedynczo do doniczek o średnicy 10 cm.
2. W razie potrzeby przesadzamy do większych doniczek, podobnie jak rośliny uprawiane z nasion.
Choroby i Szkodniki
Zgnilizna korzenia
Opadanie i żółknięcie liści lub całkowite zamieranie roślin są objawami zgnilizny korzenia (po prawej), wywoływanej najczęściej nadmiarem wilgoci w podłożu oraz zbyt niską temperaturą otoczenia. Gdy objawy choroby już wystąpią, zwykle jest za późno na uratowanie rośliny. Można spróbować podlać ją wodą z fungicydem. Jeśli to nie pomoże, roślinę trzeba zniszczyć.
Żółknięcie liści
Jeśli liść żółknie, a nerwy blaszki pozostają zielone (poniżej), świadczy to najczęściej o niedoborze żelaza lub magnezu w glebie. Należy zastosować odżywki zawierające chelatowe związki żelaza (zgodnie z instrukcją producenta).
Inne gatunki i odmiany
Istnieje wiele odmian gerbery (wśród nich liczne mieszańce), ale rośliny dostępne w handlu zwykle nie mają nazwy odmianowej. Przy wyborze możemy więc kierować się wyłącznie kolorem i kształtem.
Najczęstsze barwy kwiatów to różne odcienie czerwieni, żółty i różowy, rzadziej biały. Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne, pełne lub pierzaste. Miniaturowe odmiany, czyli tzw. germini, charakteryzują się małymi koszyczkami i zwartym pokrojem.
Odkryj nieprzemijające piękno sztucznych gerber z Decorshop!
Nie ma wątpliwości, że naturalne gerbery zachwycają swoim pięknem i różnorodnością kolorów. Niemniej jednak, dbałość o prawdziwe gerbery może bywać czasochłonna, a ich żywotność, niestety, jest ograniczona. Dlatego polecamy alternatywę dla miłośników tych przepięknych kwiatów - sztuczne gerbery dostępne w ofercie Decorshop! Te doskonałej jakości imitacje nie do odróżnienia od prawdziwych kwiatów, cieszą oko przez cały rok, nie wymagając przy tym specjalnej pielęgnacji. Nie trzeba martwić się o odpowiednie warunki uprawy, podlewanie czy choroby. Co więcej, są idealne dla alergików!