Nazwa fuksja (Fuchsia) wywodzi się od Leonharda Fuchsa, niemieckiego lekarza i botanika. Roślina pochodzi z Południowej i Środkowej Ameryki, z Nowej Zelandii i Tahiti. W Europie zadomowiła się około 1800 roku. Istnieje ponad 100 gatunków botanicznych. Z upływem czasu powstała ogromna ilość odmian tej rośliny. Istnieją jako byliny, znane są także formy zdrewniałe, niskie, mieszczące się w doniczkach oraz drzewka, do których potrzebne są już duże donice. Są też fuksje zwisające lub pnące, które można umieścić w zawieszonych doniczkach, są mrozoodporne krzewy ogrodowe, odmiany pasujące na balkon lub okno pokoju. Większość fuksji to mieszańce, co oznacza, że powstały na podstawie krzyżowania rozlicznych gatunków.

To, iż kwiaty rzucają się w oczy, spowodowane jest ich kształtem: cztery płatki kielicha osłaniają przeważnie inaczej zabarwioną koronę, z której wystają pręciki oraz bardzo długa szyjka.

W niesprzyjających warunkach atmosferycznych - przedłużających się deszczach i ulewach - lepiej przenieść fuksję z ogrodu pod zadaszoną część domu, albo nawet do mieszkania. Jeśli kupimy natomiast roślinę wczesną wiosną i przeniesiemy ją od razu ze szklarni do ogrzewanego pokoju, wtedy może się zdarzyć, że zrzuci wszystkie pąki kwiatowe.

Fuksje wystąpują praktycznie we wszystkich wielkościach i formach, np. jako niskie doniczkowe rośliny, ale także jako "drzewka", niektóre są mrozoodporne. Przeważnie jednak uprawiane są przez cały rok w domu.

Fuksja zaczyna kwitnąć pod koniec kwietnia i kwitnie do początku października. Słabo pachnące kwiaty są przeważnie w tonacjach czerwonych lub fioletowych. Fuksja jest najpiękniejsza, kiedy stoi w lekko zacienionym, chłodnym miejscu, z nieco zwiększoną wilgotnością powietrza. W lecie może stać na zewnątrz, w półcieniu, w zimie w temperaturze 6 -10 °C 

W lecie należy utrzymywać ją stale wilgotną, w zimie podlewać oszczędniej. Nawozić od maja do czerwca. Przesadza się ją w marcu do niezbyt wielkich naczyń. Wystarczy normalna ziemia kwiatowa, można jednak domieszać trochę piasku. Na wiosnę rośliny należy silnie przyciąć, tak przycięta młoda roślina jest później bardziej gęsta.

Rozmnażanie

Fuksja rozmnaża się praktycznie wyłącznie przez sadzonki pędowe. Zielone pędy wierzchołkowe odcinamy w lecie (4 - 5 cm długości), zdrewniałe dopiero na wiosnę. W wodzie lub w mieszance torfu i piasku szybko się ukorzenią. Przez wysiew uzyskuje się nowe odmiany, ale trwa to długo. Fuksje sprzedawane są zazwyczaj na wiosnę, kiedy są pełne pąków kwiatowych. Wszystkie części rośliny powinny być świeże i soczyste. Łodyżki z kwiatami nie mogą być zwiędnięte i opadać. Należy zwrócić uwagę, czy roślina nie jest zaatakowana przez szkodniki.

Fuksja w ciągu roku

Luty

Zimujące rośliny należy odrobinę więcej podlewać, nie nawozić.

Marzec - kwiecień

Początkiem marca, gdy zaczyna rosnąć, można ją skrócić o jedną trzecią oraz przyciąć do pożądanego kształtu. Odcięte części można wykorzystać na sadzonki. Należy powoli rozpocząć nawożenie.

Maj - czerwiec

Należy obficie podlewać, nawozić co dziesięć dni. Rośliny można ewentualnie umieścić na zewnątrz.

Lipiec - sierpień

Zwiędłe kwiaty należy usuwać, co uniemożliwi wytwarzanie nasion na korzyść nowych kwiatów. Należy zwracać uwagę na obecność białej muszki. Jest to też odpowiednia pora na pobieranie sadzonek.

Wrzesień - październik

Rośliny należy przygotować na zimowanie - przenieść do domu i oczyścić. Żółte liście należy usunąć, ostatnie kwiaty odciąć. Przede wszystkim należy zlikwidować wszystkie szkodniki wraz z ich jajami.

Listopad - grudzień - styczeń

Wszystkie fuksje powinny stać wtedy w chłodnym miejscu, podlewanie należy ograniczyć. Jest to ich stan spoczynku.

Przycinanie

Większość fuksji należy przyciąć, aby nadać im ładny kształt, inaczej urosną zbyt wysoko. Najlepszą porą jest wiosna. Przez cały także rok można odcinać nieładne, długie pędy i użyć ich do rozmnażania. Wysoki pień fuksji można z łatwością ukształtować, wystarczy regularnie odłamywać dolne, boczne pędy, dopóki pień nie osiągnie pożądanej wysokości. Trwa to pewien czas. Potem należy przyciąć koronę do odpowiedniego kształtu. Szczególnie pięknie wyglądają drzewka odmian fuksji zwisających. Tak samo ważne jak przycinanie jest podwiązywanie. Sporo roślin ma taką ilość kwiatów, że je z trudnością unosi. Należy wstawić kijek do doniczki i podwiązać do niego co najcięższe gałązki.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.