Młode figowce są delikatne, ale z czasem wyrastają na okazałe rośliny o gęsto ulistnionych, zwisających pędach, które prezentują się wspaniale zarówno uprawiane pojedynczo, jak i w grupie z innymi roślinami.
W stanie naturalnym figowiec pnący rośnie w wilgotnych lasach Chin, Japonii i Australii. Jego pędy płożą się po ziemi i wspinają po pniach drzew. Na całej długości produkują one korzenie, którymi mocują się do podłoża. Po osiągnięciu dojrzałości roślina zaczyna produkować odmienne pędy, bez korzeni powietrznych, natomiast posiadające znacznie większe liście.
Figowiec nie potrzebuje dużo światła, dlatego często bywa umieszczany w zacienionych miejscach, gdzie inne rośliny nie są w stanie dobrze rosnąć. Jednak wymaga on wysokiej wilgotności otoczenia, którą trzeba mu zapewnić przez cały rok, często zraszając pędy i utrzymując stałą wilgotność podłoża.
Figowiec pnący jest rośliną o szybkim wzroście. Starsze rośliny - szczególnie te, które pną się wzdłuż podpory - osiągają roczne przyrosty rzędu 20-30 cm. Liście młodych roślin są owalne, o szerokości ok. 1, 3 cm. U starszych roślin są większe i bardziej podłużne.
Figowiec pnący - ekspozycja
Młode figowce pnące mogą być uprawiane w doniczkach bez podpór. Można je także posadzić jako rośliny okrywowe, ścielące się po podłożu w większych donicach z innymi, wysokimi roślinami. Ich pędy szybko wyrosną poza brzegi doniczki i będą efektownie zwisać ze wszystkich stron pojemnika. Roślina doskonale nadaje się także do prowadzenia wzdłuż pałąka lub kratki, albo jako roślina pnąca oplatająca pal owinięty mchem. W takim przypadku należy lekko podwiązać pędy figowca do pala, aby pobudzić je do tworzenia korzeni powietrznych. Należy pamiętać, aby pal był przez cały czas wilgotny — trzeba zraszać go regularnie lub polewać wodą. Równie dobrym rozwiązaniem jest posadzenie figowca pnącego w odpowiednio dobranym pod względem kolorystycznym wiszącym koszu.
Podstawy pielęgnacji
Odpowiednio pielęgnowany figowiec pnący może być uprawiany przez wiele lat. Należy go trzymać z dala od słońca i nie podlewać nadmiernie. Małe rośliny przesadza się co dwa lata, używając jako podłoża ziemi torfowej. Duże, starsze rośliny przesadza się tylko wtedy, kiedy jest to absolutnie konieczne.
W sezonie wegetacyjnym podlewanie powinno być obfite, a zimą umiarkowane. Rośliny trzymane zimą w ciepłym pomieszczeniu potrzebują więcej wody. Należy unikać przesuszenia podłoża. Doniczkę ustawia się na kamykach w podstawce z wodą i często zrasza.
W czasie sezonu dodajemy płynny nawóz do wody przy co trzecim podlewaniu.
Figowiec pnący preferuje miejsca zacienione, z dala od intensywnych promieni słonecznych. Co więcej, roślina ta zwykle może rosnąć w pomieszczeniach, gdzie inne gatunki się nie udają, jak np. w łazience z oknem czy przedpokoju. Latem roślinie należy zapewnić temperaturę 21-26°C, zimą zasadniczo 15-20°C.
Rozmnażanie
Figowce pnące rozmnaża się z sadzonek pobieranych z młodych, silnych pędów.
1. Skracamy sadzonki do 10 cm długości, usuwamy dolne liście i zanurzamy końcami w ukorzeniaczu.
2. Doniczki o średnicy 8 cm napełnamy podłożem i adzimy w nich sadzonki na głębokości ok. 3 cm. W każdej doniczce umieszczamy 6 lub więcej sadzonek, podlewamy je obficie i okrywamy torebką foliową.
3. Doniczki ustawiamy w ciepłym, jasnym miejscu. Po miesiącu zdejmujemy folię i ustawiamy sadzonki w chłodniejszym miejscu.
4. Po 2-3 miesiącach przesadzamy rośliny do doniczek o średnicy 10 cm.
Choroby i szkodniki
Liście usychają
Usychające liście są oznaką zbyt skąpego podlewania lub zbyt intensywnego nasłonecznienia. Zanurzamy doniczkę w wiadrze z wodą na 30 minut. Podlewamy częściej lub przestawiamy roślinę w zacienione miejsce.
Wełnowce
Usuwamy szkodniki pałeczką kosmetyczną zwilżoną insektycydem systemicznym.
Liście żółkną
Roślina jest podlewana zbyt intensywnie. Odczekujemy aż podłoże nieco przeschnie i podlewamy trochę oszczędniej.