Echinokaktus Grusona (Echinocactus grusonii)

W rodzimym Meksyku Echinokaktus Grusona (Echinocactus grusonii) rośnie w miejscach nasłonecznionych i suchych. Idealnym miejscem dla niego będzie szklarnia lub weranda, ale z powodzeniem można go też uprawiać na gorącym, południowym oknie.

Echinokaktus Grusona jest uprawiany najczęściej ze względu na efektowny kształt i kolor. Jasnozielony, początkowo kulisty, później baryłkowaty pęd jest pokryty żeberkami, biegnącymi od wierzchołka do podstawy. Na krawędzi każdego żeberka znajdują się rzędy brodawek ze złotożółtymi, wyrastającymi w pękach kolcami.

Zakwitają tylko najstarsze rośliny, których średnica jest nie mniejsza niż 38 cm. Małe, jaskrawo ubarwione, żółte kwiaty pojawiają się latem, wyrastając na szczycie pędu spomiędzy długich, żółtawych włosków.

Echinocactus grusonii  jest rośliną o powolnym wzroście i osiągnięcie wysokości 13 cm zajmuje mu wiele lat. Bardzo stare okazy mogą mieć imponujące rozmiary i średnicę nawet 90 cm.
Młode echinokaktusy można uprawiać w grupie, razem z innymi kaktusami, ale starsze, dorodne rośliny najlepiej rosną pojedynczo.

Dobrze przepuszczalne podłoże oraz słoneczne stanowisko doskonale wpływają na rozwój tej rośliny, dzięki czemu złote kolce nabierają połysku, a kwiaty długo utrzymują się na pędzie. Przy zbyt słabym oświetleniu roślina nie będzie rosła w ogóle. Najlepiej zapewnić jej miejsce o bezpośrednim nasłonecznieniu. W sklepach ogrodniczych można kupić specjalne lampy do doświetlania kaktusów.

Pielęgnacja

To roślina łatwa w uprawie, doskonała dla wszystkich początkujących amatorów kaktusów. Pamiętaj, że zimą musimy jej zapewnić okres spoczynku. 

Młode rośliny przesadza się co roku lub raz na dwa lata, o ile jest to konieczne. Starsze kaktusy wymagają zwykle przesadzania co 2-3 lata. Najlepiej stosować specjalne podłoże dla kaktusów. Latem podlewamy roślinę obficie, redukując intensywność nawadniania w październiku. Zimą podlewa się wyłącznie te rośliny, które przebywają w temperaturze powyżej 15°C.  Od końca maja aż do września stosujemy raz w miesiącu nawożenie uniwersalnym nawozem płynnym.

Echinokaktus Grusona powinien mieć stanowisko w pełnym słońcu, najlepiej w szklarni lub w oranżerii, ewentualnie na parapecie okna o południowej ekspozycji. Roślina lubi miejsca ciepłe i latem, jeśli pogoda jest ładna i ciepła, może być wyniesiona na zewnątrz. Zimą zapewniamy je spoczynek w temp. 7-10°C.

Pielęgnacja przez cały rok

Listopad-marzec Trzymamy roślinę w chłodnym miejscu; idealna jest temperatura ok. 7-IO°C. W tym czasie nie wymaga ona w ogóle podlewania. Jeśli kaktus trzymany jest w temperaturze I5°C lub wyższej, trzeba go od czasu do czasu podlać.

Kwiecień-maj Przenosimy roślinę w cieplejsze miejsce i zaczynamy ostrożnie podlewać. Nawożenie jest jeszcze zbędne, ale roślina powinna mieć jak najwięcej słońca.

Koniec maja-wrzesień Podlewamy regularnie. Upewniamy się, że woda dociera do korzeni na dnie doniczki, jednak musi tam być warstwa drenażu, aby korzenie nie stały w wodzie. Raz na miesiąc stosujemy dawkę nawozu płynnego. Można umieścić roślinę na zewnątrz, ale upewniamy się, że nadmiar wody z opadów będzie mógł swobodnie odpływać.

Połowa września-październik Przenosimy roślinę do mieszkania i w razie potrzeby przesadzamy. Umieszczamy ją w doniczce o jeden rozmiar większej, wypełnionej podłożem dla kaktusów. Podlewamy starannie i ustawiamy w jasnym miejscu, ale przez kilka dni chronimy ją przed bezpośrednim nasłonecznieniem.

Choroby i szkodniki

Ogniska czarnej zgnilizny

Na roślinach nadmiernie podlewanych lub rosnących w doniczkach bez drenażu może się rozwinąć zgnilizna. Dzieje się tak dlatego, że w podstawce pozostaje zbyt dużo wody. Jeśli zaczną gnić korzenie, roślinę trzeba zniszczyć. Jeśli ogniska zgnilizny pojawią się tylko na pędzie, jak najszybciej trzena je wyciąc.

Parcienie pędu

Jeśli kaktus będzie zbyt skąpo podlewany, pęd straci jędrność, stanie się miękki lub się skurczy. Aby zlikwidować te objawy, trzeba dobrze nawodnić podłoże, pozwalając, aby nadmiar wody odpłynął przez otwory w dnie doniczki.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.