Drzewko szczęścia (Grubosz)

Grubosz, czyli inaczej drzewko szczęścia, to piękna roślina doniczkowa, która do złudzenia przypomina małe bonsai. Potrafi osiągnąć nawet metr wysokości, a prawidłowo pielęgnowane pięknie się rozrasta. Pielęgnacja drzewka szczęścia nie jest zbyt skomplikowana, wystarczy tylko znać kilka podstawowych zasad.

Mówi się, że grubosz w domu zapewnia powodzenie materialne, bo jego liście przypominają swoim kształtem monety. W warunkach naturalnych (w Afryce), drzewko szczęścia dorasta nawet do 4 metrów. Roślina bardzo dobrze czuje się w suchym i nasłonecznionym miejscu.

Podlewanie

Grubosz nie lubi nadmiaru wody, jeśli podlewamy go zbyt obficie, bardzo możliwe, że w szybkim czasie drzewko zmarnieje. Kiedy temperatura wynosi powyżej 20 st. Celsjusza, roślinę powinniśmy podlewać mniej więcej raz na dwa tygodnie. Jeżeli jest zimniej, rzadziej, raz na 3 tygodnie. Niezwykle ważne jest, żeby wylewać nadmiar wody z podstawki, bo korzenie, które będą miały do niej dostęp, zaczną gnić.

Odpowiednia lokalizacja

Roślina lubi słońce, ale nie toleruje bezpośredniego źródła ciepła. Możemy postawić doniczkę w słonecznym oknie albo na balkonie, ale lepiej nie umiejscawiać jej blisko kaloryfera, bo roślina zacznie gubić liście. Ponadto podaje się, iż wystawienie drzewka szczęścia na słońce od południa, może sprawić, że roślina nie będzie się odpowiednio rozwijać. Znaczenie lepiej jest postawić ją od strony wschodniej lub zachodniej.

Przycinanie drzewka szczęścia

Żeby grubosz wyglądał najbardziej okazale, konieczne jest, aby był przycinany. Dzięki przycinaniu uzyskujemy nie tylko odpowiednią wysokość drzewka, ale również nadajemy mu pożądany kształt. Drzewko szczęścia, które nie jest przycinane, ma zazwyczaj małą ilość marnych liści, ten, którego formujemy na bieżąco, jest gęsty i okazały.

Drzewko szczęścia nie może być przesadzane zbyt często, robimy to dopiero wtedy, kiedy korzenie nie mieszczą się już w doniczce. Żeby natomiast rozmnożyć grugosza, obcinamy wierzchołkowe sadzonki i ukorzeniamy je. Można również zakupić sadzonki w sklepie zwykłym lub internetowym. Należy pamiętać o tym, by kupować sadzonki wysokiej jakości u sprawdzonych sprzedawców np.

Rośliny doniczkowe to fantastyczny sposób na ożywienie naszego domu i nadanie mu przyjemnego klimatu. Drzewko szczęścia jest właśnie jedną z takich roślin, które cieszą nie tylko oko, ale i pięknie uzupełniają się z innymi roślinami, dlatego warto dbać o niego tak, żeby wyglądał jak najpiękniej.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.