Zimą wiele roślin doniczkowych cierpi z powodu niedostatku światła. Można im pomóc, doświetlajac je odpowiednimi lampami. Zobacz jak prawidłowo przeprowadzić doświetlanie roślin doniczkowych zimą.
Do prawidłowego rozwoju rośliny - zależnie od gatunku - potrzebują światła o natężeniu od 1500 do kilkudziesięciu tysięcy luksów (lx). W mieszkaniu, ustawiając je przy oknie, możemy im zapewnić 1500-5000 lx, ale w głębi pokoju, w miejscu oddalonym od okna o ponad 2 m, rośliny otrzymają nie więcej niż 400-500 lx. To za mało nawet dla gatunków cieniolubnych. W takich warunkach ich pędy stają się nadmiernie wydłużone i wiotkie, a liście blade. Doniczkę można postawić bliżej okna albo doświetlić ją sztucznie. Jesienią i zimą, kiedy dni są krótkie i często pochmurne, lampy powinny działać przez 9-10 godzin. Nie można natomiast stosować tego zabiegu przez całą dobę, bo to szkodzi naszym podopiecznym.
Światło słoneczne składa się z fal o różnej długości, a rośliny wykorzystują tylko część z nich. Do doświetlania roślin w doniczkach należy używać lamp, które emitują światło w zakresie fal potrzebnych roślinom do procesu fotosyntezy, a więc z dużym udziałem światła niebieskiego i jasnoczerwonego. Nadają się do tego lampy fluorescencyjne, czyli świetlówki tradycyjne bądź energooszczędne świetlówki kompaktowe. Odpowiednie są także lampy halogenowe, rtęciowe wysokociśnieniowe oraz sodowe. Wiele z nich ma typowe oprawki i można je podłączyć do obudowy lamp biurowych lub stojących. Zwykłe żarówki, a więc takie, których najczęściej używamy w mieszkaniach, nie są dobre dla roślin, ponieważ emitują fale o niewłaściwej długości, a poza tym wydzielają zbyt dużo ciepła.
Jak zamontować oświetlenie roślin
Źródło światła umieszczamy w taki sposób, by padało ono na górną powierzchnię blaszek liściowych. Dla małej rośliny wystarczy jedna lampa, np. świetlówka miniaturowa o mocy 4-6 W zamontowana u góry, w odległości 20-30 cm. Natomiast duże okazy lepiej oświetlać ukośnie z góry, ustawiając dwie lampy w odległości 80-200 cm (zależnie od ich typu i mocy). Dzięki temu promienie docierają do wszystkich części rośliny dość równomiernie. Jeśli chcemy doświetlić kilka egzemplarzy jednocześnie, najlepiej ustawić je na półce, a na wysokości 20-80 cm nad roślinami zawiesić świetlówki. Prawidłowo ustawione lampy dostarczają roślinom światła o natężeniu około 2000 lx.
Wszystkie typy lamp wydzielają większe lub mniejsze ilości ciepła. Należy więc umocować je w takiej odległości od roślin, by nie spowodowały ich poparzenia. Można też dodatkowo zamontować mały wiatraczek, który będzie kierował gorące powietrze w przeciwną stronę. Trzeba też pamiętać, że przy zastosowaniu sztucznych źródeł światła zarówno powietrze wokół roślin, jak i podłoże w doniczce szybciej wysycha. Trzeba je więc częściej podlewać.
Doświetlanie roślin doniczkowych - jakie lampy?
Lampy halogenowe emitują światło o korzystnym dla roślin zakresie promieniowania (lampa o mocy 400 W z wysokości 2 m oświetla 1 m2 powierzchni).
Lampy rtęciowe wysokociśnieniowe emitują światło z zakresu promieniowania zielonego, żółtego i niebieskiego (lampa o mocy 250 W oświetla z wysokości 80 cm 1 m2 powierzchni).
Lampy sodowe emitują promieniowanie z zakresu światła żółtopomarańczowego, zbliżonego do światła dziennego (parametry jak wyżej).
Lampy fluorescencyjne emitują zimne światło białe, zbliżone do światła dziennego, bardzo małe promieniowanie cieplne. Na doświetlenie 1,5 m2 zajętego pod rośliny używamy zestawu 4 lamp po 40 W każda, mocując je na wysokości 20-80 cm nad roślinami.
Żarówki zwykle - mała emisja promieni niebieskich, słabe światło (50-100 lx), duża emisja cieplna, stosowane jako uzupełnienie innych lamp.