Cyklamen perski - fiołek alpejski

Cyklamen perski (Cyclamen persicum) jest rośliną wieloletnią, która pochodzi z górskich obszarów śródziemnomorskich. W przyrodzie fiołek alpejski występuje w górach, na wyspach greckich i w Turcji. Jak podają angielskie kroniki i źródła naukowe, cyklameny uprawiane były w tym kraju już w 1735 roku, z tym zastrzeżeniem, że udało się uzyskać ich kwitnienie dopiero po 4 - 5 latach po wysianiu. Od tego czasu poznano te kwiaty już lepiej. Przez uszlachetnianie i krzyżowanie okres zakwitania skrócony zostać do niecałego roku.

Fiołek alpejski jest jednym z najbardziej lubianych kwiatów doniczkowych. Ma kwiaty we wszystkich czerwonych i różowych odcieniach. Są też białe i wielobarwne, z gładkimi i karbowanymi brzegami. Najbardziej okazałe i najbardziej znane są duże hybrydy F1, które są wynikiem krzyżowania roślin. Są jednak i takie karłowate formy cyklamenów, które bogactwem kwiatów nie ustępują swym większym krewniakom.

Cyklamen perski lubi chłód. Każdy chciałby cieszyć się widokiem tych kwiatów w swoim mieszkaniu. Niestety w większości mieszkania są dzisiaj ocieplane centralnym ogrzewaniem, którego cyklameny nie lubią. Trzeba więc pójść na kompromis i stawiać roślinę przynajmniej na noc w chłodzie, a także wtedy, gdy nikogo nie ma w domu. Najlepiej tam, gdzie jest okno od północy i w dodatku zasłonięte. Podlewać należy dokładnie, lecz nigdy na samą bulwę, gdyż wtedy roślina szybko zgnije.

Zwykle cyklameny perskie osiągają wysokość 30 - 40 cm. Ale są i odmiany karłowe, które osiągają tylko 20-25 cm. Kwitną od września do marca, często tak obficie, że można bez uszczerbku część wycinać i wstawiać do wazonów. Hybrydy nie wydzielają żadnych zapachów. Natomiast wspaniale pachną odmiany najmniejsze. Najlepiej rozwijają się w chłodnych pomieszczeniach i półcieniu. Najkorzystniejsze są temperatury poniżej 20°C. W czasie kwitnienia potrzebują dużo wody, lecz bulwy nie powinny być namoknięte. Wodę można wlewać do podstawki, lecz po pół godzinie trzeba ją opróżnić. Dobrze jest trzymać roślinę w pomieszczeniu o dużej wilgotności powietrza.

Cyklameny perskie przesadza się po zakończeniu kwitnienia, a więc w kwietniu - maju i przy okazji usuwa się zniszczone korzenie. Wierzchołek bulwy musi trochę wystawać nad ziemią. Nie należy używać zbyt dużych doniczek, w mniejszych roślina lepiej kwitnie. Przez cały rok należy oczyszczać roślinę ze zwiędłych liści i kwiatów, aby robić miejsce dla nowych, nieustannie dorastających pąków.

Cyklameny perskie można rozmnażać przez nasiona, przy temperaturze 13 - 16°C, a także przez dzielenie bulw, ale dopiero po opadnięciu kwiatów i liści i przejściu rośliny w okres spoczynku.
Należy kupować tylko rośliny ze zdrowymi, soczystymi liśćmi. Trzeba też uważać, aby miały dużo płatków. W chłodnych pomieszczeniach wytrzymują wiele lat i każdego roku będą kwitły. W zbyt ciepłych mieszkaniach zalety te są znacznie mniej efektywne. Dlatego po kwitnieniu likwiduje się większość tych roślin .

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.