Znanych jest wiele dziesiątków gatunków palm karłowych żyjących w tropikalnych rejonach gór środkowej i południowej Ameryki. Uprawiana jest przede wszystkim Chamedora wytworna (Chamaedorea elegans), nazywaną palmą górską. Liście pierzaste wyrastają spiralnie z krótkiej kłodziny. Blaszki liściowe są szerokie, lancetowate, ciemnozielone. Piękne, żółtopomarańczowe kwiatostany pojawiają się corocznie, od momentu osiągnięcia przez roślinę wieku 3 lat. Kwiaty kuliste opadają szybko, gdy roślina uprawiana jest w mieszkaniu.
Starsze rośliny mogą osiągnąć w szklarni, a nawet w mieszkaniu, wysokość 100-150 cm. Wzrost jest dosyć szybki. Posadzone bezpośrednio do gruntu wydają odrosty, z których można roślinę rozmnażać, ale siew importowanych nasion w okresie od marca do maja daje lepsze efekty.
Chamedora wytworna bardzo dobrze przystosowuje się do warunków panujących w mieszkaniu. Zimą uprawia się ją w temperaturze 16-22°C, w pewnej odległości od okna. Chroni się przed bezpośrednim padaniem promieni słonecznych.
Do przesadzania przygotowuje się podłoże złożone z 2 części ziemi liściowej, 2 części ziemi ogrodowej nieco cięższej i 1 części torfu, o pH 5,5-6,5. Roślinę przesadza się każdego roku przy końcu zimy. Podlewa się regularnie, aby cała bryła korzeniowa była wilgotna. Od listopada do lutego ogranicza się podlewanie, zwłaszcza roślin starszych. Nadmiar wody w tym okresie może spowodować uszkodzenia korzeni i żółknięcie liści. W okresie pełnej wegetacji, to znaczy od kwietnia do sierpnia zasila się rośliny płynnym nawozem wieloskładnikowym zasobnym w azot, o stężeniu 0,1-0,3%.
Palmę tę można umieszczać w małych pomieszczeniach, najpierw ustawia się ją na konsoli, potem na podłodze. Uprawia się ją także w dużych pojemnikach z innymi roślinami, które mają te same wymagania. W środowisku zbyt suchym jest atakowana przez przędziorki. Nadmiar światła lub nieodpowiednie podłoże, zbyt słabo przewietrzane może prowadzić do żółknięcia liści. Chamedoreę można także uprawiać metodą hydroponiczną.