Chamedora wytworna

Znanych jest wiele dziesiątków gatunków palm karłowych żyjących w tropikalnych rejonach gór środkowej i południowej Ameryki. Uprawiana jest przede wszystkim Chamedora wytworna (Chamaedorea elegans), nazywaną palmą górską. Liście pierzaste wyrastają spiralnie z krótkiej kłodziny. Blaszki liściowe są szerokie, lancetowate, ciemnozielone. Piękne, żółtopomarańczowe kwiatostany pojawiają się corocznie, od momentu osiągnięcia przez roślinę wieku 3 lat. Kwiaty kuliste opadają szybko, gdy roślina uprawiana jest w mieszkaniu.

Starsze rośliny mogą osiągnąć w szklarni, a nawet w mieszkaniu, wysokość 100-150 cm. Wzrost jest dosyć szybki. Posadzone bezpośrednio do gruntu wydają odrosty, z których można roślinę rozmnażać, ale siew importowanych nasion w okresie od marca do maja daje lepsze efekty.

Chamedora wytworna  bardzo dobrze przystosowuje się do warunków panujących w mieszkaniu. Zimą uprawia się ją w temperaturze 16-22°C, w pewnej odległości od okna. Chroni się przed bezpośrednim padaniem promieni słonecznych.

Do przesadzania przygotowuje się podłoże złożone z 2 części ziemi liściowej, 2 części ziemi ogrodowej nieco cięższej i 1 części torfu, o pH 5,5-6,5. Roślinę przesadza się każdego roku przy końcu zimy. Podlewa się regularnie, aby cała bryła korzeniowa była wilgotna. Od listopada do lutego ogranicza się podlewanie, zwłaszcza roślin starszych. Nadmiar wody w tym okresie może spowodować uszkodzenia korzeni i żółknięcie liści. W okresie pełnej wegetacji, to znaczy od kwietnia do sierpnia zasila się rośliny płynnym nawozem wieloskładnikowym zasobnym w azot, o stężeniu 0,1-0,3%.

Palmę tę można umieszczać w małych pomieszczeniach, najpierw ustawia się ją na konsoli, potem na podłodze. Uprawia się ją także w dużych pojemnikach z innymi roślinami, które mają te same wymagania. W środowisku zbyt suchym jest atakowana przez przędziorki. Nadmiar światła lub nieodpowiednie podłoże, zbyt słabo przewietrzane może prowadzić do żółknięcia liści. Chamedoreę można także uprawiać metodą hydroponiczną.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.