Begonia zimowa

Begonia zimowa (Begonia elatior) należy do licznej grupy mieszańców powstałych w wyniku skrzyżowania gatunku botanicznego B. socotrana i odmiany B. x tuberhybrida. Aktualnie uprawiane odmiany charakteryzują się niskim i zwartym pokrojem, a także obfitym kwitnieniem w odcieniach: różowym, pomarańczowym i czerwonym. 

Można sztucznie wyznaczyć ich okres kwitnienia. Jeśli nie zmodyfikuje się naturalnego okresu kwitnienia, to wówczas Begonia zimowa wysiana wiosną kwitnie w październiku i listopadzie. Uprawa sterowana pozwala na spowodowanie ich zakwitnięcia o każdej porze roku. Do rozmnażania używa się sadzonek wierzchołkowych lub liściowych, które ukorzeniają się w szklarni w ciągu około 3 tygodni, w temperaturze 20-25°C. Można przedłużyć okres kwitnienia roślin w mieszkaniu, obniżając temperaturę do 15-18°C.

Begonie wymagają podłoża zawsze wilgotnego. Źle znoszą nadmiar wody, gdy przebywają w niskiej temperaturze. Latem należy spryskiwać liście, ale powinny one wyschnąć przed nocą. Podłoże musi być lekkie, przepuszczalne, złożone na przykład z ziemi liściowej, torfu i kompostu w równych częściach, o pH około 6,0. Rośliny zasila się płynnym nawozem wieloskładnikowym, o stężeniu 0,1-0,3%; nadmiar azotu i jednoczesny niedobór światła powodują bujny wzrost łodyg, ale są one jednocześnie bardzo kruche.

Begonia zimowa nie znosi bezpośredniego padania promieni słonecznych, zatem uprawia się ją w półcieniu. Latem można niektóre nowe odmiany sadzić w skrzynkach. Duże wahania temperatury powodują zwykle opadanie kwiatów i liści.

Begonia lorraine - begonie typu Lorraine - mieszańce mają te same wymagania uprawowe. Większość odmian tworzy kwiaty różowe. Gorzej czują się w mieszkaniu i dlatego nie mogą być stosowane nawet do chwilowej dekoracji.

Begonie o dekoracyjnych liściach źle rosną w miejscach suchych. Do zdobienia okien kwiatowych i witryn, gdzie można regulować wilgotność powietrza, nadają się: Begonia rex - begonia królewska - mieszańce, B.foliosa var. miniata,

B. corralina - begonia koralowa - mieszańce i B. x credneri. Lubią one temperaturę 14-18°C i wysoką wilgotność powietrza. Niektóre wymagają w zimie częściowego spoczynku wegetatywnego.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.